iso_3166-1 - en to zu translation catalogue (122 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
zu: I-Afganistani

note: Name for AGO
en: Angola
zu: I-Angola

note: Name for ALB
en: Albania
zu: I-Albaniya

note: Name for AND
en: Andorra
zu: I-Andora

note: Name for ARG
en: Argentina
zu: I-Argentina

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
zu: Antigua no Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
zu: I-Ostreliya

note: Name for AUT
en: Austria
zu: I-Ostriya

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
zu: I-Azerbayijani

note: Name for BDI
en: Burundi
zu: IBurundi

note: Name for BEL
en: Belgium
zu: Isi-Bhelijiyamu

note: Name for BEN
en: Benin
zu: IBenini

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
zu: IBukhina Faso

note: Name for BGD
en: Bangladesh
zu: Isi-Bhangladeshi

note: Name for BGR
en: Bulgaria
zu: IBulgariya

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
zu: IBhosniya neHerzegovina

note: Name for BLR
en: Belarus
zu: IBelarusi

note: Common name for BOL
en: Bolivia
zu: I Boliviya

note: Name for BRA
en: Brazil
zu: IBrazili

note: Name for BRB
en: Barbados
zu: I-Barbados

note: Name for BWA
en: Botswana
zu: IButswana

note: Name for CAN
en: Canada
zu: I Khanada

note: Name for CHE
en: Switzerland
zu: I-Switzerland

note: Name for CHL
en: Chile
zu: I-Chile

note: Name for CHN
en: China
zu: Isi-Shayina

note: Name for CMR
en: Cameroon
zu: IKamerooni

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
zu: IKongo

note: Name for COL
en: Colombia
zu: IKolombiya

note: Name for COM
en: Comoros
zu: IsiKhomorosi

note: Name for DEU
en: Germany
zu: IJalimani

note: Name for DJI
en: Djibouti
zu: IJibuthi

note: Name for DNK
en: Denmark
zu: IDenimaki

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
zu: Ulawulo lokuziphatha kwe Dominikhani

note: Name for DZA
en: Algeria
zu: IAljiriya

note: Name for EGY
en: Egypt
zu: IGibhithe

note: Name for ERI
en: Eritrea
zu: I-Eritrea

note: Name for ESP
en: Spain
zu: ISpeyini

note: Name for EST
en: Estonia
zu: I-Estoniya

note: Name for ETH
en: Ethiopia
zu: I-Ithiopia

note: Name for FIN
en: Finland
zu: IFinlandi

note: Name for FJI
en: Fiji
zu: IFiji

note: Name for FRA
en: France
zu: IFulansi

note: Name for GAB
en: Gabon
zu: IGaboni

note: Name for GBR
en: United Kingdom
zu: Umbuso Ohlangeneyo

note: Name for GHA
en: Ghana
zu: IGana

note: Name for GIN
en: Guinea
zu: IGini

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
zu: IGini Bisawu

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
zu: IGini Enkabazwe

note: Name for GRC
en: Greece
zu: IGreki

note: Name for GRD
en: Grenada
zu: I-Grenada

note: Name for GTM
en: Guatemala
zu: I-Guwathemala

note: Name for HND
en: Honduras
zu: I-Hondurasi

note: Name for HRV
en: Croatia
zu: IKrowati

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
zu: I-Hungariya

note: Name for IDN
en: Indonesia
zu: I-Indonesia

note: Name for IRL
en: Ireland
zu: I-Ayilendi

note: Name for IRQ
en: Iraq
zu: I-Iraki

note: Name for ISL
en: Iceland
zu: I-Ayisilandi

note: Name for ISR
en: Israel
zu: Isreyili

note: Name for ITA
en: Italy
zu: ITaliya

note: Name for JPN
en: Japan
zu: IJaphani

note: Name for KEN
en: Kenya
zu: IKenya

note: Name for LBR
en: Liberia
zu: ILiberia

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
zu: ILibiya

note: Name for LSO
en: Lesotho
zu: OSotho

note: Name for LTU
en: Lithuania
zu: ILithuwaniya

note: Name for LUX
en: Luxembourg
zu: I-Luxembourg

note: Name for LVA
en: Latvia
zu: ILatviya

note: Name for MAR
en: Morocco
zu: IMorokho

note: Name for MDG
en: Madagascar
zu: IMadagasika

note: Name for MEX
en: Mexico
zu: IMekisiko

note: Name for MLI
en: Mali
zu: IMali

note: Name for MLT
en: Malta
zu: IMalta

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
zu: IMontenegro

note: Name for MOZ
en: Mozambique
zu: IMozambiki

note: Name for MRT
en: Mauritania
zu: IMoritaniya

note: Name for MUS
en: Mauritius
zu: IMorishisi

note: Name for MWI
en: Malawi
zu: IMalawi

note: Name for MYT
en: Mayotte
zu: IMayotte

note: Name for NAM
en: Namibia
zu: INamibhiya

note: Name for NER
en: Niger
zu: INayighe

note: Name for NGA
en: Nigeria
zu: INigeria

note: Name for NLD
en: Netherlands
zu: I-Netherlands

note: Name for NOR
en: Norway
zu: INoki

note: Name for NZL
en: New Zealand
zu: INyuzilandi

note: Name for PAK
en: Pakistan
zu: IPakistani

note: Name for PER
en: Peru
zu: I-Peru

note: Name for POL
en: Poland
zu: IPolandi

note: Name for PRT
en: Portugal
zu: IPhothugali

note: Name for PRY
en: Paraguay
zu: I-Paraguwayi

note: Name for REU
en: Réunion
zu: IRiyunion

note: Name for ROU
en: Romania
zu: I-Romaniya

note: Name for RWA
en: Rwanda
zu: IRuwanda

note: Name for SDN
en: Sudan
zu: ISudan

note: Name for SEN
en: Senegal
zu: ISenegal

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
zu: ISiera Liyoni

note: Name for SMR
en: San Marino
zu: USanti Marino

note: Name for SOM
en: Somalia
zu: ISomalia

note: Name for SRB
en: Serbia
zu: ISerbiya

note: Name for SSD
en: South Sudan
zu: ISudan yaseNingizimu

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
zu: ISawu Tome noPhrinitshipeyi

note: Name for SVK
en: Slovakia
zu: ISlovaki

note: Name for SVN
en: Slovenia
zu: ISloveniya

note: Name for SWE
en: Sweden
zu: ISwidi

note: Name for SYC
en: Seychelles
zu: IsiSeyisheli

note: Name for TCD
en: Chad
zu: ITshedi

note: Name for TGO
en: Togo
zu: ITogo

note: Name for THA
en: Thailand
zu: I-Thayilandi

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
zu: I-Trinidad ne Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
zu: ITunisia

note: Common name for TWN
en: Taiwan
zu: I-Tayiwani

note: Common name for TZA
en: Tanzania
zu: ITanzania

note: Name for UGA
en: Uganda
zu: IYuganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
zu: I-Yukreyini

note: Name for URY
en: Uruguay
zu: I-Uruguwayi

note: Official name for USA
en: United States of America
zu: IMelika

note: Common name for VEN
en: Venezuela
zu: I-Venezuwela

note: Common name for VNM
en: Vietnam
zu: IViyetnami

note: Name for YEM
en: Yemen
zu: IYemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
zu: IRiphabliki yaseNingizimu Afrika

note: Name for ZMB
en: Zambia
zu: IZambiya

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
zu: IZimbabwe
