iso_639-3 - en to ti translation catalogue (121 entries)

note: Name for aar
en: Afar
ti: አፋርኛ

note: Name for abk
en: Abkhazian
ti: አብሐዚኛ

note: Name for afr
en: Afrikaans
ti: አፍሪቃንስኛ

note: Name for amh
en: Amharic
ti: አማርኛ

note: Name for ara
en: Arabic
ti: ዐርቢኛ

note: Name for asm
en: Assamese
ti: አሳሜዛዊ

note: Name for aym
en: Aymara
ti: አያማርኛ

note: Name for aze
en: Azerbaijani
ti: አዜርባይጃንኛ

note: Name for bak
en: Bashkir
ti: ባስኪርኛ

note: Name for bel
en: Belarusian
ti: ቤላራሻኛ

note: Name for ben
en: Bengali
ti: በንጋሊኛ

note: Name for bis
en: Bislama
ti: ቢስላምኛ

note: Name for bod
en: Tibetan
ti: ትበትንኛ

note: Name for bre
en: Breton
ti: ብሬቶንኛ

note: Name for bul
en: Bulgarian
ti: ቡልጋሪኛ

note: Name for cat
en: Catalan
ti: ካታላንኛ

note: Name for ces
en: Czech
ti: ቼክኛ

note: Name for cos
en: Corsican
ti: ኮርሲካኛ

note: Name for cym
en: Welsh
ti: ወልሽ

note: Name for dan
en: Danish
ti: ዴኒሽ

note: Name for deu
en: German
ti: ጀርመን

note: Name for dzo
en: Dzongkha
ti: ድዞንግኻኛ

note: Name for eng
en: English
ti: እንግሊዝኛ

note: Name for epo
en: Esperanto
ti: ኤስፐራንቶ

note: Name for est
en: Estonian
ti: ኤስቶኒአን

note: Name for eus
en: Basque
ti: ባስክኛ

note: Name for fao
en: Faroese
ti: ፋሮኛ

note: Name for fas
en: Persian
ti: ፐርሲያኛ

note: Name for fij
en: Fijian
ti: ፊጂኛ

note: Name for fin
en: Finnish
ti: ፊኒሽ

note: Name for fra
en: French
ti: ፈረንሳይኛ

note: Name for gcc
en: Mali
ti: ማሊ

note: Name for gez
en: Geez
ti: ግዕዝኛ

note: Name for gle
en: Irish
ti: አይሪሽ

note: Name for grn
en: Guarani
ti: ጓራኒኛ

note: Name for guj
en: Gujarati
ti: ጉጃርቲኛ

note: Name for hau
en: Hausa
ti: ሃውሳኛ

note: Name for heb
en: Hebrew
ti: ዕብራስጥ

note: Name for hin
en: Hindi
ti: ሐንድኛ

note: Name for hrv
en: Croatian
ti: ክሮሽያንኛ

note: Name for hun
en: Hungarian
ti: ሀንጋሪኛ

note: Name for hye
en: Armenian
ti: አርመናዊ

note: Name for iku
en: Inuktitut
ti: እኑክቲቱትኛ

note: Name for ile
en: Interlingue
ti: እንተርሊንግወ

note: Name for ind
en: Indonesian
ti: እንዶኒሲኛ

note: Name for ipk
en: Inupiaq
ti: እኑፒያቅኛ

note: Name for isl
en: Icelandic
ti: አይስላንድኛ

note: Name for ita
en: Italian
ti: ጣሊያንኛ

note: Name for jav
en: Javanese
ti: ጃቫንኛ

note: Name for jpn
en: Japanese
ti: ጃፓንኛ

note: Name for kan
en: Kannada
ti: ካናዳኛ

note: Name for kas
en: Kashmiri
ti: ካሽሚርኛ

note: Name for kat
en: Georgian
ti: ጊዮርጊያን

note: Name for kaz
en: Kazakh
ti: ካዛክኛ

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
ti: ኪንያርዋንድኛ

note: Name for kir
en: Kirghiz
ti: ኪርጊዝኛ

note: Name for kor
en: Korean
ti: ኮሪያኛ

note: Name for kur
en: Kurdish
ti: ኩርድሽኛ

note: Name for lao
en: Lao
ti: ላውስኛ

note: Name for lat
en: Latin
ti: ላቲንኛ

note: Name for lav
en: Latvian
ti: ላትቪያን

note: Name for lin
en: Lingala
ti: ሊንጋላኛ

note: Name for lit
en: Lithuanian
ti: ሊቱአኒያን

note: Name for mal
en: Malayalam
ti: ማላያላምኛ

note: Name for mar
en: Marathi
ti: ማራዚኛ

note: Name for mkd
en: Macedonian
ti: ማከዶኒኛ

note: Name for mlg
en: Malagasy
ti: ማላጋስኛ

note: Name for mlt
en: Maltese
ti: ማልቲስኛ

note: Name for mon
en: Mongolian
ti: ሞንጎላዊኛ

note: Name for mri
en: Maori
ti: ማዮሪኛ

note: Name for mya
en: Burmese
ti: ቡርማኛ

note: Name for nau
en: Nauru
ti: ናኡሩ

note: Name for nld
en: Dutch
ti: ደች

note: Name for nor
en: Norwegian
ti: ኖርዌጂያን

note: Name for orm
en: Oromo
ti: ኦሮምኛ

note: Name for pol
en: Polish
ti: ፖሊሽ

note: Name for por
en: Portuguese
ti: ፖርቱጋሊኛ

note: Name for que
en: Quechua
ti: ኵቿኛ

note: Name for ron
en: Romanian
ti: ሮማኒያን

note: Name for run
en: Rundi
ti: ሩንዲኛ

note: Name for rus
en: Russian
ti: ራሽኛ

note: Name for sag
en: Sango
ti: ሳንጎኛ

note: Name for san
en: Sanskrit
ti: ሳንስክሪትኛ

note: Name for sid
en: Sidamo
ti: ሲዳምኛ

note: Name for slk
en: Slovak
ti: ስሎቫክኛ

note: Name for slv
en: Slovenian
ti: ስሎቪኛ

note: Name for smo
en: Samoan
ti: ሳሞአኛ

note: Name for sna
en: Shona
ti: ሾናኛ

note: Name for snd
en: Sindhi
ti: ሲንድሂኛ

note: Name for som
en: Somali
ti: ሱማልኛ

note: Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
ti: ሶዞኛ

note: Name for sqi
en: Albanian
ti: ልቤኒኛ

note: Name for srp
en: Serbian
ti: ሰርቢኛ

note: Name for ssw
en: Swati
ti: ስዋቲኛ

note: Name for sun
en: Sundanese
ti: ሱዳንኛ

note: Name for swe
en: Swedish
ti: ስዊድንኛ

note: Name for tam
en: Tamil
ti: ታሚልኛ

note: Name for tat
en: Tatar
ti: ታታርኛ

note: Name for tel
en: Telugu
ti: ተሉጉኛ

note: Name for tgk
en: Tajik
ti: ታጂኪኛ

note: Name for tgl
en: Tagalog
ti: ታጋሎገኛ

note: Name for tha
en: Thai
ti: ታይኛ

note: Name for tig
en: Tigre
ti: ትግረ

note: Name for tir
en: Tigrinya
ti: ትግርኛ

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
ti: ቶንጋ

note: Name for tsn
en: Tswana
ti: ጽዋናዊኛ

note: Name for tso
en: Tsonga
ti: ጾንጋኛ

note: Name for tuk
en: Turkmen
ti: ቱርክመንኛ

note: Name for tur
en: Turkish
ti: ቱርክኛ

note: Name for twi
en: Twi
ti: ትዊኛ

note: Name for uig
en: Uighur
ti: ኡዊግሁርኛ

note: Name for ukr
en: Ukrainian
ti: ዩክረኒኛ

note: Name for urd
en: Urdu
ti: ኡርዱኛ

note: Name for uzb
en: Uzbek
ti: ኡዝበክኛ

note: Name for vie
en: Vietnamese
ti: ቪትናምኛ

note: Name for wol
en: Wolof
ti: ዎሎፍኛ

note: Name for xho
en: Xhosa
ti: ዞሳኛ

note: Name for yid
en: Yiddish
ti: ይዲሻዊኛ

note: Name for yor
en: Yoruba
ti: ዮሩባዊኛ

note: Name for zho
en: Chinese
ti: ቻይንኛ

note: Name for zul
en: Zulu
ti: ዙሉኛ
