iso_3166-1 - en to ti translation catalogue (208 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
ti: ኣሩባ

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ti: ኣፍጋኒስታን

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
ti: እስላማዊ ሪፓብሊክ ኣፍጋኒስታን

note: Name for AGO
en: Angola
ti: ኣንጎላ

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
ti: ሪፓብሊክ ኣንጎላ

note: Name for AIA
en: Anguilla
ti: አንጉኢላ

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ti: አላንድ ደሴታት

note: Name for ALB
en: Albania
ti: ኣልባንያ

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
ti: ሪፓብሊክ አልባኒያ

note: Name for AND
en: Andorra
ti: አንዶራ

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
ti: ስርዓት ኣንድራ

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ti: ሕቡራት ኢማራት ዓረብ

note: Name for ARG
en: Argentina
ti: ኣርጀንቲና

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
ti: ሪፓብሊክ ኣርጀንቲና

note: Name for ARM
en: Armenia
ti: ኣርሜንያ

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
ti: ሪፓብሊክ ኣርሜንያ

note: Name for ATA
en: Antarctica
ti: ኣንታርክቲካ

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
ti: የፈረንሳይ ደቡባዊ ግዛቶች

note: Name for AUS
en: Australia
ti: ኣውስትራልያ

note: Name for AUT
en: Austria
ti: ኦስትሪያ

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ti: ኣዘርባጃን

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
ti: ሪፓብሊክ ኣዘርባጃን

note: Name for BDI
en: Burundi
ti: ቡሩንዲ

note: Name for BEL
en: Belgium
ti: ቤልጄም

note: Name for BEN
en: Benin
ti: ቤኒን

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ti: ቡርኪና ፋሶ

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ti: ባንግላዴሽ

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ti: ቡልጋሪያ

note: Name for BHR
en: Bahrain
ti: ባህሬን

note: Name for BHS
en: Bahamas
ti: ባሃማስ

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ti: ቦስኒያ እና ሄርዞጎቪኒያ

note: Name for BLR
en: Belarus
ti: ቤላሩስ

note: Name for BLZ
en: Belize
ti: ቤሊዝ

note: Name for BMU
en: Bermuda
ti: ቤርሙዳ

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ti: ቦሊቭያ

note: Name for BRA
en: Brazil
ti: ብራዚል

note: Name for BRB
en: Barbados
ti: ባርቤዶስ

note: Name for BTN
en: Bhutan
ti: ቡህታን

note: Name for BWA
en: Botswana
ti: ቦትስዋና

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ti: ሪፓብሊክ ማእከላይ ኣፍሪቃ

note: Name for CAN
en: Canada
ti: ካናዳ

note: Name for CHE
en: Switzerland
ti: ስዊዘርላንድ

note: Name for CHL
en: Chile
ti: ቺሊ

note: Name for CHN
en: China
ti: ቻይና

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ti: ህዝባዊት ሪፓብሊክ ቻይና

note: Name for CMR
en: Cameroon
ti: ካሜሩን

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
ti: ሪፓብሊክ ካሜሩን

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
ti: ደሞክራስያዊት ሪፓብሊክ ኮንጎ

note: Name for COG
en: Congo
ti: ኮንጎ

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
ti: ሪፓብሊክ ኮንጎ

note: Name for COL
en: Colombia
ti: ኮሎምብያ

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
ti: ሪፓብሊክ ኮሎምብያ

note: Name for COM
en: Comoros
ti: ኮሞሮስ

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ti: ኮስታ ሪካ

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
ti: ሪፓብሊክ ኮስታ ሪካ

note: Name for CUB
en: Cuba
ti: ኩባ

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
ti: ሪፓብሊክ ኩባ

note: Name for CYP
en: Cyprus
ti: ሳይፕረስ

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ti: ሪፓብሊክ ቸክ

note: Name for DEU
en: Germany
ti: ጀርመን

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
ti: ፈደራላዊት ሪፓብሊክ ጀርመን

note: Name for DJI
en: Djibouti
ti: ጂቡቲ

note: Name for DMA
en: Dominica
ti: ዶሚኒካ

note: Name for DNK
en: Denmark
ti: ዴንማርክ

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ti: ዶሚኒካዊት ሪፓብሊክ

note: Name for DZA
en: Algeria
ti: አልጄሪያ

note: Name for ECU
en: Ecuador
ti: ኤኳዶር

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
ti: ሪፓብሊክ ኤኳዶር

note: Name for EGY
en: Egypt
ti: ግብጺ

note: Name for ERI
en: Eritrea
ti: ኤርትራ

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
ti: ሃገር ኤርትራ

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ti: ምዕራባዊ ሳህራ

note: Name for ESP
en: Spain
ti: ስጳኛ

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
ti: ንግስነት ስጳኛ

note: Name for EST
en: Estonia
ti: ኤስቶኒያ

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ti: ኢትዮጵያ

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ti: ፈደራላዊት ደሞክራስያዊት ሪፓብሊክ ኢትዮጵያ

note: Name for FIN
en: Finland
ti: ፊንላንድ

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
ti: ሪፓብሊክ ፊንላንድ

note: Name for FJI
en: Fiji
ti: ፊጂ

note: Name for FRA
en: France
ti: ፈረንሳ

note: Official name for FRA
en: French Republic
ti: ፈረንሳዊት ሪፓብሊክ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ti: ብሪጣንያ

note: Name for GEO
en: Georgia
ti: ጆርጂያ

note: Name for GIN
en: Guinea
ti: ጊኒ

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
ti: ሪፓብሊክ ጊኒ

note: Name for GMB
en: Gambia
ti: ጋምቢያ

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ti: ቢሳዎ

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ti: ኢኳቶሪያል ጊኒ

note: Name for GRC
en: Greece
ti: ግሪኽ

note: Name for GTM
en: Guatemala
ti: ጓቲማላ

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
ti: ሪፓብሊክ ጓቲማላ

note: Name for GUF
en: French Guiana
ti: የፈረንሳይ ጉዊአና

note: Name for GUY
en: Guyana
ti: ጉያና

note: Name for HKG
en: Hong Kong
ti: ሆንግ ኮንግ

note: Name for HND
en: Honduras
ti: ሆንዱራስ

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
ti: ሪፓብሊክ ሆንዱራስ

note: Name for HRV
en: Croatia
ti: ክሮኤሽያ

note: Name for HTI
en: Haiti
ti: ሀይቲ

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ti: ሀንጋሪ

note: Name for IDN
en: Indonesia
ti: ኢንዶኔዢያ

note: Name for IND
en: India
ti: ህንዲ

note: Official name for IND
en: Republic of India
ti: ሪፓብሊክ ህንዲ

note: Name for IRL
en: Ireland
ti: አየርላንድ

note: Name for IRQ
en: Iraq
ti: ዒራቅ

note: Name for ISL
en: Iceland
ti: አይስላንድ

note: Name for ISR
en: Israel
ti: እስራኤል

note: Name for ITA
en: Italy
ti: ኢጣልያ

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
ti: ኢጣልያዊት ሪፓብሊክ

note: Name for JAM
en: Jamaica
ti: ጃማይካ

note: Name for JOR
en: Jordan
ti: ጆርዳን

note: Name for JPN
en: Japan
ti: ጃፓን

note: Name for KEN
en: Kenya
ti: ኬንያ

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
ti: ሪፓብሊክ ኬንያ

note: Name for KHM
en: Cambodia
ti: ካምቦዲያ

note: Name for KWT
en: Kuwait
ti: ክዌት

note: Name for LBN
en: Lebanon
ti: ሊባኖስ

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ti: ሊብያ

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ti: ስሪ ላንካ

note: Name for LTU
en: Lithuania
ti: ሊቱዌኒያ

note: Name for LVA
en: Latvia
ti: ላትቪያ

note: Name for MAR
en: Morocco
ti: ሞሮኮ

note: Name for MDG
en: Madagascar
ti: ማዳጋስካር

note: Name for MEX
en: Mexico
ti: ሜክሲኮ

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
ti: ሕቡራት መንግስታት ሜክሲኮ

note: Name for MLI
en: Mali
ti: ማሊ

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
ti: ሪፓብሊክ ማሊ

note: Name for MLT
en: Malta
ti: ማልታ

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
ti: ሪፓብሊክ ማልታ

note: Name for MNG
en: Mongolia
ti: ሞንጎልያ

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ti: ሞዛምቢክ

note: Name for MRT
en: Mauritania
ti: ሞሪቴኒያ

note: Name for MUS
en: Mauritius
ti: ማሩሸስ

note: Name for MWI
en: Malawi
ti: ማላዊ

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
ti: ሪፓብሊክ ማላዊ

note: Name for MYS
en: Malaysia
ti: ማሌዢያ

note: Name for NAM
en: Namibia
ti: ናሚቢያ

note: Name for NCL
en: New Caledonia
ti: ኒው ካሌዶኒያ

note: Name for NER
en: Niger
ti: ናይጀር

note: Name for NGA
en: Nigeria
ti: ናይጄሪያ

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ti: ኒካራጓ

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
ti: ሪፓብሊክ ኒካራጓ

note: Name for NLD
en: Netherlands
ti: ኔዘርላንድ

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
ti: ነግስነት ኔዘርላንድ

note: Name for NOR
en: Norway
ti: ኖርወይ

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
ti: ነግስነት ኖርወይ

note: Name for NPL
en: Nepal
ti: ኔፓል

note: Name for NZL
en: New Zealand
ti: ኒው ዚላንድ

note: Name for PAK
en: Pakistan
ti: ፓኪስታን

note: Name for PAN
en: Panama
ti: ፓናማ

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
ti: ሪፓብሊክ ፓናማ

note: Name for PER
en: Peru
ti: ፔሩ

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ti: ፓፑዋ ኒው ጊኒ

note: Name for POL
en: Poland
ti: ፖላንድ

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
ti: ሪፓብሊክ ፖላንድ

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
ti: ፖርታ ሪኮ

note: Name for PRT
en: Portugal
ti: ፖርቱጋል

note: Name for PRY
en: Paraguay
ti: ፓራጓይ

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
ti: ሪፓብሊክ ፓራጓይ

note: Name for PYF
en: French Polynesia
ti: የፈረንሳይ ፖሊኔዢያ

note: Name for ROU
en: Romania
ti: ሮሜኒያ

note: Name for RWA
en: Rwanda
ti: ሩዋንዳ

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ti: ሰዑዲ ዓረብ

note: Name for SDN
en: Sudan
ti: ሱዳን

note: Name for SEN
en: Senegal
ti: ሴኔጋል

note: Name for SGP
en: Singapore
ti: ሲንጋፖር

note: Name for SLV
en: El Salvador
ti: ኤል ሳልቫዶር

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
ti: ሪፓብሊክ ኤል ሳልቫዶር

note: Name for SOM
en: Somalia
ti: ሶማልያ

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
ti: ፈደራላዊት ሪፓብሊክ ሶማልያ

note: Name for SSD
en: South Sudan
ti: ደቡብ ሱዳን

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
ti: ሪፓብሊክ ደቡብ ሱዳን

note: Name for SUR
en: Suriname
ti: ሱሪናም

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
ti: ሪፓብሊክ ሱሪናም

note: Name for SVK
en: Slovakia
ti: ስሎቫኪያ

note: Name for SVN
en: Slovenia
ti: ስሎቬኒያ

note: Name for SWE
en: Sweden
ti: ስወደን

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
ti: ነግስነት ስወደን

note: Name for TCD
en: Chad
ti: ቻድ

note: Name for TGO
en: Togo
ti: ቶጎ

note: Name for THA
en: Thailand
ti: ታይላንድ

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
ti: ነግስነት ታይላንድ

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ti: ታጃኪስታን

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
ti: ምስራቅ ቲሞር

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
ti: ትሪኒዳድን ቶባጎን

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
ti: ሪፓብሊክ ትሪኒዳድን ቶባጎን

note: Name for TUN
en: Tunisia
ti: ቱኒዝያ

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
ti: ሪፓብሊክ ቱኒዝያ

note: Common name for TWN
en: Taiwan
ti: ታይዋን

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ti: ታንዛንያ

note: Name for UGA
en: Uganda
ti: ዩጋንዳ

note: Name for UKR
en: Ukraine
ti: ዩክረይን

note: Name for URY
en: Uruguay
ti: ኡራጓይ

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
ti: ምብራቓዊት ሪፓብሊክ ኡራጓይ

note: Name for USA
en: United States
ti: ኣመሪካ

note: Official name for USA
en: United States of America
ti: ሕቡራት መንግስታት ኣመሪካ

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ti: ኡዝበኪስታን

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
ti: ሪፓብሊክ ኡዝበኪስታን

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
ti: ቦሊቫርያዊት ሪፓብሊክ ቬኔዝዌላ

note: Common name for VEN
en: Venezuela
ti: ቬኔዝዌላ

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ti: የእንግሊዝ ድንግል ደሴቶች

note: Name for VNM
en: Viet Nam
ti: ቬት ናም

note: Common name for VNM
en: Vietnam
ti: ቬትናም

note: Name for YEM
en: Yemen
ti: የመን

note: Name for ZAF
en: South Africa
ti: ደቡብ ኣፍሪቃ

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
ti: ሪፓብሊክ ደቡብ ኣፍሪቃ

note: Name for ZMB
en: Zambia
ti: ዛምቢያ

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
ti: ዚምባብዌ
