iso_639-2 - en to ta translation catalogue (488 entries)

en: Abkhazian
ta: அப்காசியன்

en: Achinese
ta: அசைன்ச்

en: Acoli
ta: அகோலி

en: Adangme
ta: அடன்ங்மீ

en: Adyghe; Adygei
ta: அடேகே; அடேகை

en: Afar
ta: அஃபர்

en: Afrihili
ta: அஃப்ரிஇலி

en: Afrikaans
ta: ஆப்ரிக்கான்ச்

en: Afro-Asiatic languages
ta: ஆப்பிரக்க-ஆசிய மொழிகள்

en: Ainu
ta: அய்னு

en: Akan
ta: அகான்

en: Akkadian
ta: அக்காடியன்

en: Albanian
ta: அல்பேனியன்

en: Aleut
ta: அலேய்ட்

en: Algonquian languages
ta: அல்கோயுயன் மொழிகள்

en: Altaic languages
ta: அல்டைக் மொழிகள்

en: Amharic
ta: அம்ஆரிக்

en: Angika
ta: அன்கிகா

en: Apache languages
ta: அபாச்சி மொழிகள்

en: Arabic
ta: அராபிக்

en: Aragonese
ta: அரகோன்ச்

en: Arapaho
ta: அரபாசோ

en: Arawak
ta: அராவாக்

en: Armenian
ta: அர்மேனியன்

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
ta: அரோமானியன்; அருமானியன்; மாசிடோ-ரோமானியன்

en: Artificial languages
ta: செயற்கை மொழிகள்

en: Assamese
ta: அச்சாமி

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
ta: ஆச்டிரியன்; பாப்லீ;லியோன்சி; அச்டூர்லியோன்சி

en: Athapascan languages
ta: அதாபாச்கன் மொழிகள்

en: Australian languages
ta: அச்ட்ரேலியன் மொழிகள்

en: Austronesian languages
ta: ஆச்ரோனேசியன் மொழிகள்

en: Avaric
ta: அவாரிக்

en: Avestan
ta: அவேச்டன்

en: Awadhi
ta: அவாதி

en: Aymara
ta: அய்மாரா

en: Azerbaijani
ta: அசெர்பெய்சானி

en: Balinese
ta: பலினீச்

en: Baltic languages
ta: பால்டிக் மொழிகள்

en: Baluchi
ta: பலூசி

en: Bambara
ta: பம்பரா

en: Bamileke languages
ta: பமிலீகீ மொழிகள்

en: Banda languages
ta: பான்டா மொழிகள்

en: Bangla
ta: பாங்லா

en: Bantu (Other)
ta: பன்டு (மற்ற)

en: Basa
ta: பாசா

en: Bashkir
ta: பாச்கிர்

en: Basque
ta: பாச்க்

en: Batak languages
ta: படாக் மொழிகள்

en: Beja; Bedawiyet
ta: பெசா; பெடாவியெட்

en: Belarusian
ta: பெலாருசியன்

en: Bemba
ta: பெம்பா

en: Bengali
ta: பெங்காலி

en: Berber languages
ta: பெர்பெர் மொழிகள்

en: Bhojpuri
ta: போச்பூரி

en: Bihari languages
ta: பிகாரி மொழிகள்

en: Bikol
ta: பிகோல்

en: Bini; Edo
ta: பினி;இடோ

en: Bislama
ta: பிச்லாமா

en: Blin; Bilin
ta: ப்லின்; பில்லின்

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
ta: ப்ளிசிம்பல்ச்; ப்ளிசிம்பாலிக்ச்; ப்ளிச்

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
ta: போக்மால், நார்வேசியன்; நார்வேசியன் போக்மால்

en: Bosnian
ta: போச்னியன்

en: Braj
ta: ப்ராச்

en: Breton
ta: ப்ரெடன்

en: Buginese
ta: பகினீச்

en: Bulgarian
ta: பல்கேரியன்

en: Buriat
ta: பூரியட்

en: Burmese
ta: பர்மீசி

en: Caddo
ta: காடோ

en: Catalan; Valencian
ta: காட்டலான்;வாலேன்சியன்

en: Caucasian languages
ta: கோகசியன் மொழிகள்

en: Cebuano
ta: செபுநோ

en: Celtic languages
ta: செல்டிக் மொழிகள்

en: Central American Indian languages
ta: மத்திய அமெரிக்க இந்திய மொழிகள்

en: Central Khmer
ta: சென்டரல் கெமெர்

en: Chagatai
ta: சகாதாய்

en: Chamic languages
ta: சாமிக் மொழிகள்

en: Chamorro
ta: சாமோர்ரோ

en: Chechen
ta: செக்சன்

en: Cherokee
ta: செரோக்கீ

en: Cheyenne
ta: சென்யென்னி

en: Chibcha
ta: சிப்சா

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ta: சிச்சீவா; சீவா; நையான்சா

en: Chinese
ta: சைனீச்

en: Chinook jargon
ta: சினூக் சார்கான்

en: Chipewyan; Dene Suline
ta: சிப்வயன்; டேனே சுலைன்

en: Choctaw
ta: சோக்டாவ்

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
ta: சர்ச் சலவிக்; பழைய சலவோனிக்; சர்ச் சலவோனிக்; பழைய பல்கேரியன்; பழைய சர்ச் சலவோனிக்

en: Chuukese
ta: சுக்கீச்

en: Chuvash
ta: சுவாச்

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
ta: பாரம்பரிய நியுவாரி; பழைய நியுவாரி; பாரம்பரிய நேபாள பாச்சா

en: Classical Syriac
ta: பாரம்பரிய சைரியாக்

en: Coptic
ta: காப்டிக்

en: Cornish
ta: கோர்னிச்

en: Corsican
ta: கோர்சிகேன்

en: Cree
ta: சிரீ

en: Creek
ta: சிரீக்

en: Creoles and pidgins
ta: கிரியோலச் மற்றும் பிட்கின்ச்

en: Creoles and pidgins, English based
ta: கிரியோலச் மற்றும் பிட்கின்ச், ஆங்கிலம் சார்ந்த

en: Creoles and pidgins, French-based
ta: கிரியோலச் மற்றும் பிட்கின்ச் மற்றும், பிரெஞ்சு- சார்ந்த

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ta: கிரியோலச் மற்றும் பிட்கின்ச், போர்த்துக்கீசிய- சார்ந்த

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
ta: கிரைமியன்; கிரைமியன் துருக்கி

en: Croatian
ta: குரேசியன்

en: Cushitic languages
ta: கேசிடிக் மொழிகள்

en: Czech
ta: செக்

en: Dakota
ta: டகோதா

en: Danish
ta: டானிச்

en: Dargwa
ta: டார்க்வா

en: Delaware
ta: டெலாவர்

en: Dinka
ta: தின்கா

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
ta: டிவேஇ;திவேஇ;மால்டிவியன்

en: Dogri
ta: டாக்ரி

en: Dogrib
ta: டாக்ரிப்

en: Dravidian languages
ta: திராவிட மொழிகள்

en: Duala
ta: டுயூலா

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ta: டச்சு மத்திய (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
ta: டச்சு; ஃப்லீமிச்

en: Dyula
ta: டுயூலா

en: Dzongkha
ta: ட்சொங்க்கா

en: Eastern Frisian
ta: கிழக்கு ஃபிரிசியன்

en: Efik
ta: இஃபிக்

en: Egyptian (Ancient)
ta: எகிப்தியன் (பழையான)

en: Ekajuk
ta: இகாசூக்

en: Elamite
ta: எலாமைட்

en: English
ta: ஆங்கிலம்

en: English, Middle (1100-1500)
ta: ஆங்கிலம் மத்திய (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ta: ஆங்கிலம்,பழை (ca. 450-1100)

en: Erzya
ta: எர்ச்சா

en: Esperanto
ta: எச்பெரான்டொ

en: Estonian
ta: எச்டோனியன்

en: Ewe
ta: இவ்

en: Ewondo
ta: இவான்டோ

en: Fang
ta: பேங்க்

en: Fanti
ta: ஃபேன்டி

en: Faroese
ta: ஃபரோச்

en: Fijian
ta: ஃபிசியன்

en: Filipino; Pilipino
ta: ஃபிலிபைனோ;பிலிபைனோ

en: Finnish
ta: பின்னிச்

en: Finno-Ugrian languages
ta: ஃபின்னோ-யுக்ரியன் மொழிகள்

en: Fon
ta: ஃபோன்

en: French
ta: பிரெஞ்சு

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ta: பிரெஞ்சு மத்திய (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
ta: பிரெஞ்சு, பழைய (842-ca. 1400)

en: Friulian
ta: ஃப்யுரினியன்

en: Fulah
ta: ஃபுல்லா

en: Ga
ta: கா

en: Gaelic; Scottish Gaelic
ta: கேலிக்; ச்காட்டிச் கேலிக்

en: Galibi Carib
ta: கலிபி காரிப்

en: Galician
ta: காலிசியன்

en: Ganda
ta: கான்டா

en: Gayo
ta: கயோ

en: Gbaya
ta: கபாயா

en: Geez
ta: கீச்

en: Georgian
ta: சியார்சியன்

en: German
ta: செர்மன்

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ta: செர்மன் மத்திய உயர்ந்த (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ta: செர்மன் பழைய உயர்ந்த (ca. 750-1050)

en: Germanic languages
ta: செர்மனிக் மொழிகள்

en: Gilbertese
ta: கில்பெர்டீச்

en: Gondi
ta: கோன்டி

en: Gorontalo
ta: கோராண்டாலோ

en: Gothic
ta: கோதிக்

en: Grebo
ta: கிரீபோ

en: Greek, Ancient (to 1453)
ta: கிரீக் என்சியன்ட் (to 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
ta: கிரீக், மார்டன் (1453-)

en: Guarani
ta: குர்ரானி

en: Gujarati
ta: குசராத்தி

en: Gwich'in
ta: குயிட்ச்யின்

en: Haida
ta: ஆய்டா

en: Haitian; Haitian Creole
ta: ஆய்டியன்; ஆய்டியன் க்ரிலோ

en: Hausa
ta: ஔசா

en: Hawaiian
ta: அவாய்யன்

en: Hebrew
ta: ஈப்ரு

en: Herero
ta: இரீரோ

en: Hiligaynon
ta: இலிகெயநோன்

en: Himachali languages; Western Pahari languages
ta: இமாச்சலி மொழிகள்; மேற்கத்திய பகாரி மொழிகள்

en: Hindi
ta: இந்தி

en: Hiri Motu
ta: இரி மோட்டு

en: Hittite
ta: இட்டீட்டி

en: Hmong; Mong
ta: அமாங்;மாங்

en: Hungarian
ta: அங்கேரியன்

en: Hupa
ta: ஊபா

en: Iban
ta: ஐபன்

en: Icelandic
ta: ஐச்லாண்டிக்

en: Ido
ta: ஐடூ

en: Igbo
ta: இக்போ

en: Ijo languages
ta: ஐசோ மொழிகள்

en: Iloko
ta: இலோகோ

en: Inari Sami
ta: இனாரி சாமி

en: Indic languages
ta: இந்திய மொழிகள்

en: Indo-European languages
ta: இந்தோ-ஐரோப்பிய மொழிகள்

en: Indonesian
ta: இந்தோனேசியன்

en: Ingush
ta: இன்கூச்

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ta: இன்டர்லின்கா (இன்டர்நேச்னல்அக்சிலரி லான்குவேச் அசோசியேசன்)

en: Interlingue; Occidental
ta: இன்டர்லிங்க்யு; ஆக்சிடென்டல்

en: Inuktitut
ta: இனுடிடட்

en: Inupiaq
ta: இனுபைக்யூ

en: Iranian languages
ta: ஈரானிய மொழிகள்

en: Irish
ta: ஐரிச்

en: Irish, Middle (900-1200)
ta: ஐரிச் மத்திய (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
ta: ஐரிச் பழைய (to 900)

en: Iroquoian languages
ta: ஈரோக்யோன் மொழிகள்

en: Italian
ta: இத்தாலியன்

en: Japanese
ta: சப்பானிய

en: Javanese
ta: சவானிச்

en: Judeo-Arabic
ta: சுடோ அராபிக்

en: Judeo-Persian
ta: பெர்சியன்

en: Kabardian
ta: கபர்டியன்

en: Kabyle
ta: கபீலீ

en: Kachin; Jingpho
ta: காசின்;சிங்போ

en: Kalaallisut; Greenlandic
ta: கலாலில்சூட்;கிரீன்லேண்டிக்

en: Kalmyk; Oirat
ta: காம்யக்; ஒரேட்

en: Kamba
ta: காம்பா

en: Kannada
ta: கன்னடம்

en: Kanuri
ta: கனுரி

en: Kara-Kalpak
ta: காரா-கல்பாக்

en: Karachay-Balkar
ta: கராச்சி-பால்கர்

en: Karelian
ta: கரீலியன்

en: Karen languages
ta: கரீன் மொழிகள்

en: Kashmiri
ta: காச்மீரி

en: Kashubian
ta: காச்யுபியன்

en: Kawi
ta: கவி

en: Kazakh
ta: கசாக்ச்

en: Khasi
ta: காசி

en: Khoisan languages
ta: கோய்சன் மொழிகள்

en: Khotanese; Sakan
ta: கோடனீச்; சாகன்

en: Kikuyu; Gikuyu
ta: கிக்குயு;கிகுயு

en: Kimbundu
ta: கிம்புண்டு

en: Kinyarwanda
ta: கின்யார்வான்டா

en: Kirghiz; Kyrgyz
ta: கிர்கிச்; கைர்கிசை

en: Klingon; tlhIngan-Hol
ta: கிளின்கோன்; இந்தன்-ஒல்

en: Komi
ta: கோமி

en: Kongo
ta: காங்கோ

en: Konkani
ta: கோன்கனி

en: Korean
ta: கொரியன்

en: Kosraean
ta: கோச்ரேரியன்

en: Kpelle
ta: கபேல்லீ

en: Kru languages
ta: க்ரு மொழிகள்

en: Kuanyama; Kwanyama
ta: குயன்யாமா; க்வான்யாமா

en: Kumyk
ta: குமைக்

en: Kurdish
ta: குர்திச்

en: Kurukh
ta: குருக்

en: Kutenai
ta: குதேனைய்

en: Ladino
ta: லடினோ

en: Lahnda
ta: லஅன்டா

en: Lamba
ta: லாம்பா

en: Land Dayak languages
ta: லான்ட் டயாக் மொழிகள்

en: Lao
ta: லாவோ

en: Latin
ta: லத்தீன்

en: Latvian
ta: லாட்வியன்

en: Lezghian
ta: லெச்கியன்

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
ta: லிம்பர்கன்; லிம்பர்கெர்; லிம்பர்கிச்

en: Lingala
ta: லின்காலா

en: Lithuanian
ta: லிதுவேனியன்

en: Lojban
ta: லோச்பன்

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
ta: குறைந்த செர்மன்; குறைந்த சாக்சோன்;செர்மன், குறைந்த, சாக்சோன், குறைந்த

en: Lower Sorbian
ta: குறைந்த சோர்பியன்

en: Lozi
ta: லோசி

en: Luba-Katanga
ta: லூபா-கடான்கா

en: Luba-Lulua
ta: லுபா-லுலுலா

en: Luiseno
ta: லுய்சீனோ

en: Lule Sami
ta: லுலீ சாமி

en: Lunda
ta: லுன்டா

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ta: லோ (கென்யா மற்றும் டான்சானியா)

en: Lushai
ta: லுசாய்

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
ta: லக்சம்போர்கிச்; லெட்சிம்போர்கிச்ச்

en: Macedonian
ta: மேசடோனியன்

en: Madurese
ta: மதுர்ச்

en: Magahi
ta: மகாஇ

en: Maithili
ta: மைதிலி

en: Makasar
ta: மகாசார்

en: Malagasy
ta: மலகாசி

en: Malay
ta: மலாய்

en: Malayalam
ta: மலையாளம்

en: Maltese
ta: மல்டீச்

en: Manchu
ta: மேன்சூ

en: Mandar
ta: மான்டர்

en: Mandingo
ta: மேன்டின்கோ

en: Manipuri
ta: மணிபுரி

en: Manobo languages
ta: மேனோபா மொழிகள்

en: Manx
ta: மான்ச்

en: Maori
ta: மௌரி

en: Mapudungun; Mapuche
ta: மபூடன்கன், ம்பூசே

en: Marathi
ta: மராத்தி

en: Mari
ta: மரி

en: Marshallese
ta: மார்சலீசீ

en: Marwari
ta: மார்வாரி

en: Masai
ta: மசாய்

en: Mayan languages
ta: மயன் மொழிகள்

en: Mende
ta: மென்டீ

en: Mi'kmaq; Micmac
ta: மைக்மாக்; மிக்மேக்

en: Minangkabau
ta: மிநாங்காபோ

en: Mirandese
ta: மிராண்டேச்

en: Mohawk
ta: மோஆவ்க்

en: Moksha
ta: மோக்சா

en: Mon-Khmer languages
ta: மன்-கேமர் மொழிகள்

en: Mongo
ta: மாங்கோ

en: Mongolian
ta: மங்கோலியன்

en: Montenegrin
ta: மாண்டினெக்ரின்

en: Mossi
ta: மோசி

en: Multiple languages
ta: பல மொழிகள்

en: Munda languages
ta: முன்டா மொழிகள்

en: N'Ko
ta: என்கோ

en: Nahuatl languages
ta: நசோதி மொழிகள்

en: Nauru
ta: நவூரு

en: Navajo; Navaho
ta: நவாசோ; நவாசோ

en: Ndebele, North; North Ndebele
ta: டிப்லெ; வடக்கு; வடக்கு டிப்லெ

en: Ndebele, South; South Ndebele
ta: டிப்லெ; தெற்கு; தெற்கு டிப்லெ

en: Ndonga
ta: நடோன்கா

en: Neapolitan
ta: நியுபோலிடியன்

en: Nepal Bhasa; Newari
ta: நேபாளம் பாச்சா: நியுவாரி

en: Nepali
ta: நேபாலி

en: Nias
ta: நியாச்

en: Niger-Kordofanian languages
ta: நைகர் கோர்டோஃபேனியன் மொழிகள்

en: Nilo-Saharan languages
ta: நைலோ-சஆரேன் மொழிகள்

en: Niuean
ta: நையுன்

en: No linguistic content; Not applicable
ta: மொழி உள்ளடகம் இல்லை;பொருந்தாது

en: Nogai
ta: நோகாய்

en: Norse, Old
ta: நோர்ச், பழைய

en: North American Indian languages
ta: வடக்கு அமெரிக்க இந்திய மொழிகள்

en: Northern Frisian
ta: வடக்கு ஃபிரிசியன்

en: Northern Sami
ta: கிழக்கு சாமி

en: Norwegian
ta: நார்வேசியன்

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
ta: நார்வேசியன் நைநோர்ச்க்; நைநோர்ச்க், நார்வேசியன்

en: Nubian languages
ta: நியூபியன் மொழிகள்

en: Nyamwezi
ta: நையாம்வீசி

en: Nyankole
ta: நையான்கோலீ

en: Nyoro
ta: நையோரோ

en: Nzima
ta: நிசிமா

en: Occitan (post 1500); Provençal
ta: ஒசிடியன் (post 1500); பிரோவெகால்

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
ta: Imperial Aramaic

en: Ojibwa
ta: ஒசிப்வா

en: Oriya
ta: ஒரியா

en: Oromo
ta: ஒரோமோ

en: Osage
ta: ஒசாச்

en: Ossetian; Ossetic
ta: ஒச்டியன்; ஒச்செட்டிக்

en: Otomian languages
ta: ஒடோமியன் மொழிகள்

en: Pahlavi
ta: பாலாவி

en: Palauan
ta: பலோன்

en: Pali
ta: பாலி

en: Pampanga; Kapampangan
ta: பம்பான்கா; கபம்பான்கா

en: Pangasinan
ta: பான்காச்னியன்

en: Panjabi; Punjabi
ta: பஞ்சாபி; பஞ்சாபி

en: Papiamento
ta: பாபியாமென்டோ

en: Papuan languages
ta: பாபூன் மொழிகள்

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
ta: பீடி;சேபீடி; வடக்கு சோதோ

en: Persian
ta: பெர்சியன்

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ta: பெர்சியன் பழைய (ca. 600-400 B.C.)

en: Philippine languages
ta: ஃபிலிப்பைன் மொழிகள்

en: Phoenician
ta: பொனிசியன்

en: Pohnpeian
ta: போன்பெயன்

en: Polish
ta: போலிச்

en: Portuguese
ta: போர்த்துக்கீசிய

en: Prakrit languages
ta: பராக்ரிட் மொழிகள்

en: Provençal, Old (to 1500)
ta: ப்ரோவாங்கல்,பழைய (to 1500)

en: Pushto; Pashto
ta: புச்டூ; பாச்டூ

en: Quechua
ta: க்யுசோ

en: Rajasthani
ta: ராசச்தானி

en: Rapanui
ta: ராபானைய்

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
ta: ரரோடோன்கன்; கூக் மௌரி தீவுகள்

en: Reserved for local use
ta: உள்ளமை பயன்பாட்டிற்காக ஒதுக்கப்பட்டது

en: Romance languages
ta: ரேமன்ச் மொழிகள்

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
ta: ரோமேனியன்; மோல்டாவியன்; மோல்டோவேன்

en: Romansh
ta: ரோமான்ச்ச்

en: Romany
ta: ரோமானி

en: Rundi
ta: ருண்டி

en: Russian
ta: ரச்யன்

en: Salishan languages
ta: சாலிசன் மொழிகள்

en: Samaritan Aramaic
ta: சமாரிடின் அராமைக்

en: Sami languages
ta: சாமி மொழிகள்

en: Samoan
ta: சாமோயன்

en: Sandawe
ta: சான்டாவீ

en: Sango
ta: சான்ங்கோ

en: Sanskrit
ta: சான்ச்கிரிட்

en: Santali
ta: சான்டாலி

en: Sardinian
ta: சார்டினியன்

en: Sasak
ta: சாசாக்

en: Scots
ta: ச்கோட்ச்

en: Selkup
ta: செல்க்கப்

en: Semitic languages
ta: சிமிட்டிக் மொழிகள்

en: Serbian
ta: செர்பியன்

en: Serer
ta: சேர்ரர்

en: Shan
ta: சான்

en: Shona
ta: சோனா

en: Sichuan Yi; Nuosu
ta: சிசௌன் யி; நௌசு

en: Sicilian
ta: சிசிலியன்

en: Sidamo
ta: சிடாமோ

en: Sign Languages
ta: கையொப்ப மொழிகள்

en: Siksika
ta: சிக்சிகா

en: Sindhi
ta: சிந்தி

en: Sinhala; Sinhalese
ta: சின்ஆலா; சின்ஆலிசி

en: Sino-Tibetan languages
ta: சைனோ-திபேத்தியன் மொழிகள்

en: Siouan languages
ta: சையோன் மொழிகள்

en: Skolt Sami
ta: ச்கோல்ட் சாமி

en: Slave (Athapascan)
ta: ச்லேவ் (அதாபாச்கான்)

en: Slavic languages
ta: சால்விக் மொழிகள்

en: Slovak
ta: சுலோவாக்

en: Slovenian
ta: ச்லோவெனியன்

en: Sogdian
ta: சோக்டியன்

en: Somali
ta: சோமாலி

en: Songhai languages
ta: சன்கைய் மொழிகள்

en: Soninke
ta: சன்னின்கீ

en: Sorbian languages
ta: சோர்பியன் மொழிகள்

en: Sotho, Southern
ta: சோதோ, தெற்கு

en: South American Indian (Other)
ta: தெற்கு அமெரிக்க இந்திய (மற்ற)

en: Southern Altai
ta: தெற்கு இல்தாய்

en: Southern Sami
ta: வடக்கு சாமி

en: Spanish; Castilian
ta: ச்பானிச்; காச்டிலியன்

en: Sranan Tongo
ta: சரனன் டோன்கோ

en: Standard Moroccan Tamazight
ta: நிலையான மோரொகன் டாமாசைட்

en: Sukuma
ta: சுகுமா

en: Sumerian
ta: சுமேரியன்

en: Sundanese
ta: சூடானீச்

en: Susu
ta: சுசு

en: Swahili
ta: ச்வாஇலி

en: Swati
ta: ச்வாதி

en: Swedish
ta: சுவீடிச்

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
ta: சுவிச் செர்மன்; அலீமான்னிக்; அல்சாடியன்

en: Syriac
ta: சிரிய

en: Tagalog
ta: டங்லாக்

en: Tahitian
ta: தஇதியன்

en: Tai languages
ta: தாய் மொழிகள்

en: Tajik
ta: தாசிக்

en: Tamashek
ta: தமாச்க்

en: Tamil
ta: தமிழ்

en: Tatar
ta: டாட்டர்

en: Telugu
ta: தெலுங்கு

en: Tereno
ta: டெரீனோ

en: Tetum
ta: டீடம்

en: Thai
ta: தாய்

en: Tibetan
ta: திபெத்திய

en: Tigre
ta: டிக்ரீ

en: Tigrinya
ta: தைக்ரின்யா

en: Timne
ta: டிம்னீ

en: Tiv
ta: டிவ்

en: Tlingit
ta: லிங்கிட்

en: Tok Pisin
ta: டோக் பிசின்

en: Tokelau
ta: டோகெலாவ்

en: Tonga (Nyasa)
ta: டோங்கா (நையாசா)

en: Tonga (Tonga Islands)
ta: டோங்கா (டோங்கா தீவுகள்)

en: Tsimshian
ta: சிம்சியன்

en: Tsonga
ta: ட்சாங்கோ

en: Tswana
ta: ட்ச்வனா

en: Tumbuka
ta: தும்பூகா

en: Tupi languages
ta: டியுபி மொழிகள்

en: Turkish
ta: துருக்கி

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ta: துருக்கி, ஓட்டோமன் (1500-1928)

en: Turkmen
ta: டர்க்மென்

en: Tuvalu
ta: துவாலு

en: Tuvinian
ta: டுவிநியன்

en: Twi
ta: டிவி

en: Udmurt
ta: உத்மூர்ட்

en: Ugaritic
ta: உகார்டிக்

en: Uighur; Uyghur
ta: உகுர்;யுகுர்

en: Ukrainian
ta: உக்ரெனியன்

en: Umbundu
ta: உம்புண்டூ

en: Uncoded languages
ta: குறிப்பிடப்பாத மொழிகள்

en: Undetermined
ta: வரையறுக்கப்பட்டாத

en: Upper Sorbian
ta: மேல் சோர்பியன்

en: Urdu
ta: உருது

en: Uzbek
ta: உச்பெக்

en: Vai
ta: வாய்

en: Venda
ta: வேண்டா

en: Vietnamese
ta: வியட்னாம்

en: Volapük
ta: வோலாபுக்

en: Votic
ta: வோடிக்

en: Wakashan languages
ta: வகாசன் மொழிகள்

en: Walamo
ta: வாலாமோ

en: Walloon
ta: வாலூன்

en: Waray
ta: வாரே

en: Washo
ta: வாசோ

en: Welsh
ta: வெல்ச்

en: Western Frisian
ta: மேற்கு ஃபிரிசியன்

en: Wolof
ta: ஓலோஃப்

en: Xhosa
ta: சோசா

en: Yakut
ta: யாகுட்

en: Yao
ta: யோ

en: Yapese
ta: யாப்சி

en: Yiddish
ta: இட்டிச்

en: Yoruba
ta: யோருபா

en: Yupik languages
ta: யூபிக் மொழிகள்

en: Zande languages
ta: சான்டீ மொழிகள்

en: Zapotec
ta: சபோடெக்

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
ta: சாசா;டிமிலி;டிமிலி; கிர்டுகி; கிர்மான்சிகி; சாசாகி

en: Zenaga
ta: சென்கா

en: Zhuang; Chuang
ta: சூயாங்;சுயாங்

en: Zulu
ta: சுலு

en: Zuni
ta: ச்சுனி
