iso_639-2 - en to pt translation catalogue (426 entries)

note: Name for aar
en: Afar
pt: afar

note: Name for abk
en: Abkhazian
pt: abkhazian

note: Name for ace
en: Achinese
pt: achinês

note: Name for ach
en: Acoli
pt: acoli

note: Name for ada
en: Adangme
pt: adangme

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
pt: adigue

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
pt: línguas afro-asiáticas

note: Name for afh
en: Afrihili
pt: afrihili

note: Name for afr
en: Afrikaans
pt: Africanos

note: Name for ain
en: Ainu
pt: Aino

note: Name for akk
en: Akkadian
pt: Acádio; Acadiano

note: Name for ale
en: Aleut
pt: Aleúte

note: Name for alg
en: Algonquian languages
pt: Línguas algonquianas

note: Name for alt
en: Southern Altai
pt: Altai do Sul

note: Name for amh
en: Amharic
pt: Amárico

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
pt: Inglês, Arcaico (aprox. 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
pt: Idiomas Apache

note: Name for ara
en: Arabic
pt: Árabe

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
pt: Aramaico oficial (700-300 AEC); Aramaico imperial (700-300 AEC)

note: Name for arg
en: Aragonese
pt: Aragonês

note: Name for arp
en: Arapaho
pt: arapaho

note: Name for art
en: Artificial languages
pt: Idiomas Artificiais

note: Name for arw
en: Arawak
pt: arauaqui

note: Name for asm
en: Assamese
pt: assamês

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
pt: Asturiano; Bable; Leonês; Asturo-leonês

note: Name for ath
en: Athapascan languages
pt: Idiomas atabascanos

note: Name for aus
en: Australian languages
pt: Idiomas Australianos

note: Name for ava
en: Avaric
pt: Avárico

note: Name for ave
en: Avestan
pt: avéstico

note: Name for aym
en: Aymara
pt: aimara

note: Name for bad
en: Banda languages
pt: Idiomas maias

note: Name for bai
en: Bamileke languages
pt: Línguas bamileke

note: Name for bak
en: Bashkir
pt: bashkir

note: Name for bal
en: Baluchi
pt: balúchi

note: Name for bam
en: Bambara
pt: bambara

note: Name for ban
en: Balinese
pt: Balinês

note: Name for bat
en: Baltic languages
pt: Idiomas Bálticos

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
pt: Beja; Bedawi

note: Name for bel
en: Belarusian
pt: Bielorusso

note: Name for bem
en: Bemba
pt: bemba

note: Name for ber
en: Berber languages
pt: Idiomas berberes

note: Name for bho
en: Bhojpuri
pt: bhojpuri

note: Name for bih
en: Bihari languages
pt: Idiomas biaris

note: Name for bik
en: Bikol
pt: bikol

note: Name for bis
en: Bislama
pt: bislamá

note: Name for bla
en: Siksika
pt: siksika

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
pt: Bantu (Outros)

note: Name for bod
en: Tibetan
pt: tibetano

note: Name for bos
en: Bosnian
pt: Bósnio

note: Name for bra
en: Braj
pt: braj

note: Name for bre
en: Breton
pt: Bretão

note: Name for btk
en: Batak languages
pt: Idiomas batak

note: Name for bua
en: Buriat
pt: Buriata

note: Name for bug
en: Buginese
pt: Buginês

note: Name for bul
en: Bulgarian
pt: Búlgaro

note: Name for cad
en: Caddo
pt: caddo

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
pt: Idiomas indígenas da América Central

note: Name for car
en: Galibi Carib
pt: Caribe galibi

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
pt: Catalão; Valenciano

note: Name for cau
en: Caucasian languages
pt: Idiomas Caucasianos

note: Name for ceb
en: Cebuano
pt: cebuano

note: Name for cel
en: Celtic languages
pt: Idiomas Celticos

note: Name for ces
en: Czech
pt: Checo

note: Name for cha
en: Chamorro
pt: chamorro

note: Name for chb
en: Chibcha
pt: chibcha

note: Name for che
en: Chechen
pt: Checheno

note: Name for chg
en: Chagatai
pt: chagatai

note: Name for chk
en: Chuukese
pt: Chuquês

note: Name for chn
en: Chinook jargon
pt: Jargão Chinook

note: Name for cho
en: Choctaw
pt: choctaw

note: Name for chr
en: Cherokee
pt: cheroqui

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
pt: Eslavo Eclesiástico; Eslavo Antigo; Eslavo Eclesiástico; Búlgaro Antigo; Eslavônico Antigo Eclesiástico

note: Name for chv
en: Chuvash
pt: chuvash

note: Name for chy
en: Cheyenne
pt: cheiene

note: Name for cmc
en: Chamic languages
pt: Idiomas châmicos

note: Name for cnr
en: Montenegrin
pt: Montenegrino

note: Name for cop
en: Coptic
pt: copta

note: Name for cor
en: Cornish
pt: Córnico

note: Name for cos
en: Corsican
pt: córsico

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
pt: Crioulos e pidgins baseados no inglês

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
pt: Crioulos e pidgins baseados no francês

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
pt: Crioulos e pidgins, de origem portuguesa

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
pt: Tártaro da Crimeia; Turco crimeu

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
pt: Crioulos e pidgins

note: Name for csb
en: Kashubian
pt: kashubian

note: Name for cus
en: Cushitic languages
pt: Idiomas cuchíticos

note: Name for cym
en: Welsh
pt: galês

note: Name for dak
en: Dakota
pt: dacota

note: Name for dan
en: Danish
pt: Dinamarquês

note: Name for dar
en: Dargwa
pt: Dargínico

note: Name for day
en: Land Dayak languages
pt: Idiomas Bidayuhs

note: Name for del
en: Delaware
pt: delaware

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
pt: Slave (Atabascano)

note: Name for deu
en: German
pt: Alemão

note: Name for dgr
en: Dogrib
pt: dogrib

note: Name for din
en: Dinka
pt: dinka

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
pt: Divehi; Maldívio

note: Name for dra
en: Dravidian languages
pt: Idiomas dravídicos

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
pt: Baixo sorábio

note: Name for dua
en: Duala
pt: duala

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
pt: holandês, medieval (aprox. 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
pt: diúla

note: Name for dzo
en: Dzongkha
pt: dzonga

note: Name for efi
en: Efik
pt: efique

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
pt: egípcio (arcaico)

note: Name for eka
en: Ekajuk
pt: ekajuk

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
pt: Grego, Moderno (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
pt: elamite

note: Name for eng
en: English
pt: Inglês

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
pt: inglês, medieval (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
pt: Estoniano

note: Name for eus
en: Basque
pt: Basco

note: Name for ewe
en: Ewe
pt: eve

note: Name for ewo
en: Ewondo
pt: ewondo

note: Name for fan
en: Fang
pt: fangue

note: Name for fao
en: Faroese
pt: Faroês

note: Name for fas
en: Persian
pt: Persa

note: Name for fat
en: Fanti
pt: Fânti

note: Name for fij
en: Fijian
pt: fijiano

note: Name for fin
en: Finnish
pt: Finlandês

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
pt: Idiomas fino-úgricos

note: Name for fon
en: Fon
pt: fom

note: Name for fra
en: French
pt: Francês

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
pt: Francês, Medieval (aprox. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
pt: Francês, Arcaico (842-aprox. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
pt: Frísico do Norte

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
pt: Frísio oriental

note: Name for fry
en: Western Frisian
pt: Frísio ocidental

note: Name for ful
en: Fulah
pt: fula

note: Name for fur
en: Friulian
pt: Friuliano

note: Name for gaa
en: Ga
pt: ga

note: Name for gay
en: Gayo
pt: gayo

note: Name for gba
en: Gbaya
pt: gbaia

note: Name for gem
en: Germanic languages
pt: Idiomas Germânicos

note: Name for gil
en: Gilbertese
pt: Gilbertês

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
pt: Gaélico; Gaélico Escocês

note: Name for gle
en: Irish
pt: Irlandês

note: Name for glg
en: Galician
pt: Galego

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
pt: Alemão, alta medieval (apr. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
pt: Alemão, medieval antigo (apr. 750-1050)

note: Name for gor
en: Gorontalo
pt: gorontalo

note: Name for got
en: Gothic
pt: gótico

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
pt: Grego, Arcaico (até 1453)

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
pt: Suíço-alemão; Alemânico; Alsaciano

note: Name for guj
en: Gujarati
pt: Guzerate

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
pt: Haitiano; Crioulo Haitiano

note: Name for hau
en: Hausa
pt: Hauçá

note: Name for haw
en: Hawaiian
pt: havaiano

note: Name for heb
en: Hebrew
pt: Hebreu

note: Name for her
en: Herero
pt: Hereró

note: Name for hil
en: Hiligaynon
pt: hiligaynon

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
pt: Línguas Himachali; Línguas Pahari Ocidental

note: Name for hit
en: Hittite
pt: hitita

note: Name for hrv
en: Croatian
pt: Croata

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
pt: Alto sorábio

note: Name for hun
en: Hungarian
pt: Húngaro

note: Name for hye
en: Armenian
pt: arménio

note: Name for ibo
en: Igbo
pt: ibo

note: Name for ido
en: Ido
pt: ido

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
pt: Yi de Sichuan; Nuosu

note: Name for ijo
en: Ijo languages
pt: Idiomas ijo

note: Name for iku
en: Inuktitut
pt: inuktitut

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
pt: Ocidental

note: Name for ilo
en: Iloko
pt: ilocano

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pt: Interlíngua

note: Name for inc
en: Indic languages
pt: Idiomas Índicos

note: Name for ind
en: Indonesian
pt: Indonésio

note: Name for ine
en: Indo-European languages
pt: Idiomas Indo-Europeus

note: Name for inh
en: Ingush
pt: Íngushe

note: Name for ipk
en: Inupiaq
pt: Inupiaque

note: Name for ira
en: Iranian languages
pt: Idiomas Iranianos

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
pt: idiomas iroqueses

note: Name for isl
en: Icelandic
pt: Islandês

note: Name for ita
en: Italian
pt: Italiano

note: Name for jav
en: Javanese
pt: Javanês

note: Name for jbo
en: Lojban
pt: lojban

note: Name for jpn
en: Japanese
pt: Japonês

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
pt: Judaico-Persa

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
pt: Judaico-Árabe

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
pt: kara-Kalpak

note: Name for kab
en: Kabyle
pt: kabyle

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
pt: Groenlandês

note: Name for kam
en: Kamba
pt: kamba

note: Name for kar
en: Karen languages
pt: Idiomas karen

note: Name for kas
en: Kashmiri
pt: kashmiri

note: Name for kat
en: Georgian
pt: georgiano

note: Name for kau
en: Kanuri
pt: Canúri

note: Name for kaw
en: Kawi
pt: kawi

note: Name for kaz
en: Kazakh
pt: cazaque

note: Name for kbd
en: Kabardian
pt: kabardian

note: Name for khi
en: Khoisan languages
pt: Idiomas coissãos

note: Name for khm
en: Central Khmer
pt: Khmer Central

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
pt: Khotanês; Saka

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
pt: Quicuio

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
pt: kinyarwanda

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
pt: Quiguiz

note: Name for kmb
en: Kimbundu
pt: quimbundo

note: Name for kok
en: Konkani
pt: Concani

note: Name for kom
en: Komi
pt: komi

note: Name for kon
en: Kongo
pt: congolês

note: Name for kor
en: Korean
pt: Coreano

note: Name for kos
en: Kosraean
pt: Kosraeano

note: Name for kpe
en: Kpelle
pt: kpelle

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
pt: karachay-Balkar

note: Name for krl
en: Karelian
pt: Careliano

note: Name for kro
en: Kru languages
pt: Idiomas kru

note: Name for kru
en: Kurukh
pt: Kurux

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
pt: Cuanhama

note: Name for kum
en: Kumyk
pt: kumyk

note: Name for kur
en: Kurdish
pt: Curdo

note: Name for kut
en: Kutenai
pt: kutenai

note: Name for lah
en: Lahnda
pt: lahnda

note: Name for lam
en: Lamba
pt: lamba

note: Name for lao
en: Lao
pt: Laosiano

note: Name for lat
en: Latin
pt: Latim

note: Name for lav
en: Latvian
pt: Letão

note: Name for lez
en: Lezghian
pt: lezghian

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
pt: Limburgês

note: Name for lit
en: Lithuanian
pt: Lituano

note: Name for lol
en: Mongo
pt: mongo

note: Name for loz
en: Lozi
pt: lozi

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
pt: Luxemburguês

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
pt: luba-Lulua

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
pt: luba-catanga

note: Name for lug
en: Ganda
pt: luganda

note: Name for lui
en: Luiseno
pt: luiseno

note: Name for lun
en: Lunda
pt: lunda

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
pt: Luo (Quênia e Tanzânia)

note: Name for mad
en: Madurese
pt: Madurês

note: Name for mag
en: Magahi
pt: magahi

note: Name for mah
en: Marshallese
pt: Marshalês

note: Name for mai
en: Maithili
pt: maithili

note: Name for mak
en: Makasar
pt: makasar

note: Name for mal
en: Malayalam
pt: malaiala

note: Name for man
en: Mandingo
pt: mandinga

note: Name for map
en: Austronesian languages
pt: Idiomas austronesianos

note: Name for mar
en: Marathi
pt: marata

note: Name for mdf
en: Moksha
pt: mocsa

note: Name for men
en: Mende
pt: mende

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
pt: Irlandês, Medieval (900-1200)

note: Name for min
en: Minangkabau
pt: minangkabau

note: Name for mis
en: Uncoded languages
pt: Idiomas não codificados

note: Name for mkd
en: Macedonian
pt: Macedônio

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
pt: Idiomas mon-khmer

note: Name for mlg
en: Malagasy
pt: malgaxe

note: Name for mlt
en: Maltese
pt: Maltês

note: Name for mno
en: Manobo languages
pt: Línguas manobo

note: Name for moh
en: Mohawk
pt: mohawk

note: Name for mon
en: Mongolian
pt: Mongol

note: Name for msa
en: Malay
pt: Malaio

note: Name for mul
en: Multiple languages
pt: Vários idiomas

note: Name for mun
en: Munda languages
pt: Idiomas munda

note: Name for mwl
en: Mirandese
pt: Mirandês

note: Name for mya
en: Burmese
pt: birmanês

note: Name for myn
en: Mayan languages
pt: Línguas maias

note: Name for myv
en: Erzya
pt: erzya

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
pt: Idiomas náuatle

note: Name for nai
en: North American Indian languages
pt: Idiomas Indígenas Norte-Americanos

note: Name for nap
en: Neapolitan
pt: Napolitano

note: Name for nau
en: Nauru
pt: nauruano

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
pt: Navarro

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
pt: Ndebele do Sul

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
pt: Ndebele do Norte

note: Name for ndo
en: Ndonga
pt: dongo

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
pt: Baixo saxão; Baixo alemão

note: Name for nep
en: Nepali
pt: Nepalês

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
pt: Nepal Bhasa; Neuari

note: Name for nia
en: Nias
pt: nias

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
pt: Idiomas nigero-cordofanianos

note: Name for niu
en: Niuean
pt: niueano

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
pt: Holandês; Flamengo

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
pt: Norueguês Nynorsk

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
pt: Norwegian Bokmål

note: Name for non
en: Norse, Old
pt: norse, old

note: Name for nor
en: Norwegian
pt: Norueguês

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
pt: Sepedi; Sotho do Norte

note: Name for nub
en: Nubian languages
pt: Línguas núbias

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
pt: Neuari clássico; Neuari antigo; Nepal Bahasa clássico

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
pt: Cinianja

note: Name for nyn
en: Nyankole
pt: nyankole

note: Name for nyo
en: Nyoro
pt: nyoro

note: Name for nzi
en: Nzima
pt: nzima

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
pt: Occitâno (pós-1500); Provençal

note: Name for oji
en: Ojibwa
pt: ojibwa

note: Name for ori
en: Oriya
pt: oriya

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
pt: Osseta

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
pt: turco, otomano (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
pt: Idiomas otomi

note: Name for paa
en: Papuan languages
pt: Idiomas papua

note: Name for pal
en: Pahlavi
pt: pálavi

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
pt: Panjabi

note: Name for pap
en: Papiamento
pt: papiamento

note: Name for pau
en: Palauan
pt: palauano

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
pt: Persa, Antigo (aprox. 600-400 B.C.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
pt: Idiomas Filipinos

note: Name for phn
en: Phoenician
pt: Fenício

note: Name for pli
en: Pali
pt: Páli

note: Name for pol
en: Polish
pt: Polaco

note: Name for por
en: Portuguese
pt: Português

note: Name for pra
en: Prakrit languages
pt: Idiomas prácritos

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
pt: Provençal, Arcaico (até 1500)

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
pt: Pachto

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
pt: Reservado para uso local

note: Name for que
en: Quechua
pt: quíchua

note: Name for raj
en: Rajasthani
pt: rajastani

note: Name for rap
en: Rapanui
pt: rapanui

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
pt: Rarotongan; Maori das Ilhas Cook

note: Name for roa
en: Romance languages
pt: Idiomas românicos

note: Name for roh
en: Romansh
pt: Romanche

note: Name for rom
en: Romany
pt: Romani

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
pt: Romeno; Moldávio; Moldavo

note: Name for run
en: Rundi
pt: rundi

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
pt: Aromeno; Arumeno; Macedo-Romeno

note: Name for rus
en: Russian
pt: Russo

note: Name for sad
en: Sandawe
pt: sandawe

note: Name for sag
en: Sango
pt: sango

note: Name for sah
en: Yakut
pt: iacuto

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
pt: Nativo Sul-Americano (Outros)

note: Name for sal
en: Salishan languages
pt: salishan languages

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
pt: Aramaico samaritano

note: Name for san
en: Sanskrit
pt: Sânscrito

note: Name for sat
en: Santali
pt: santali

note: Name for scn
en: Sicilian
pt: Siciliano

note: Name for sco
en: Scots
pt: Escocês

note: Name for sel
en: Selkup
pt: selkup

note: Name for sem
en: Semitic languages
pt: Idiomas semíticos

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
pt: irlandês, arcaico (até 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
pt: Idiomas de sinais

note: Name for shn
en: Shan
pt: shan

note: Name for sid
en: Sidamo
pt: sidamo

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
pt: Cingalês

note: Name for sio
en: Siouan languages
pt: Idiomas sioux

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
pt: Idiomas sino-tibetanos

note: Name for sla
en: Slavic languages
pt: Idiomas eslavos

note: Name for slk
en: Slovak
pt: Eslovaco

note: Name for slv
en: Slovenian
pt: Eslovêno

note: Name for sma
en: Southern Sami
pt: Sami do Sul

note: Name for sme
en: Northern Sami
pt: northern sami

note: Name for smi
en: Sami languages
pt: Idiomas sami

note: Name for smj
en: Lule Sami
pt: Sami de Lule

note: Name for smn
en: Inari Sami
pt: Sami de Inari

note: Name for smo
en: Samoan
pt: Samoano

note: Name for sms
en: Skolt Sami
pt: Sami de Skolt

note: Name for sna
en: Shona
pt: Xona

note: Name for snd
en: Sindhi
pt: sindi

note: Name for snk
en: Soninke
pt: Soninquê

note: Name for sog
en: Sogdian
pt: Sogdiano

note: Name for som
en: Somali
pt: somali

note: Name for son
en: Songhai languages
pt: Idiomas songai

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
pt: soto, do sul

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
pt: Espanhol; Castelhano

note: Name for sqi
en: Albanian
pt: Albanês

note: Name for srd
en: Sardinian
pt: Sardo

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
pt: Idioma surinamês

note: Name for srp
en: Serbian
pt: Sérvio

note: Name for srr
en: Serer
pt: serere

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
pt: Idiomas nilo-saarianos

note: Name for ssw
en: Swati
pt: swati

note: Name for suk
en: Sukuma
pt: sukuma

note: Name for sun
en: Sundanese
pt: sundanês

note: Name for sus
en: Susu
pt: sosso

note: Name for sux
en: Sumerian
pt: Sumeriano

note: Name for swa
en: Swahili
pt: suaíli

note: Name for swe
en: Swedish
pt: Sueco

note: Name for syc
en: Classical Syriac
pt: Siríaco Clássico

note: Name for syr
en: Syriac
pt: Siríaco

note: Name for tah
en: Tahitian
pt: Taitiano

note: Name for tai
en: Tai languages
pt: Idiomas tai

note: Name for tam
en: Tamil
pt: Tâmil

note: Name for tat
en: Tatar
pt: tatar

note: Name for tem
en: Timne
pt: timne

note: Name for ter
en: Tereno
pt: tereno

note: Name for tet
en: Tetum
pt: tétum

note: Name for tgk
en: Tajik
pt: Tadjique

note: Name for tgl
en: Tagalog
pt: Tagalo

note: Name for tha
en: Thai
pt: Tailandês

note: Name for tir
en: Tigrinya
pt: Tigrínia

note: Name for tkl
en: Tokelau
pt: Toquelauano

note: Name for tmh
en: Tamashek
pt: tamaxeque

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
pt: toganês (Nyasa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
pt: tonga (ilhas tonga)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
pt: tok pisin

note: Name for tsn
en: Tswana
pt: tswana

note: Name for tso
en: Tsonga
pt: tsonga

note: Name for tuk
en: Turkmen
pt: turcomano

note: Name for tum
en: Tumbuka
pt: tumbuka

note: Name for tup
en: Tupi languages
pt: idiomas tupi

note: Name for tur
en: Turkish
pt: Turco

note: Name for tut
en: Altaic languages
pt: Idiomas altaicos

note: Name for tvl
en: Tuvalu
pt: Tuvaluano

note: Name for twi
en: Twi
pt: twi

note: Name for tyv
en: Tuvinian
pt: tuvinian

note: Name for udm
en: Udmurt
pt: udmurt

note: Name for uga
en: Ugaritic
pt: ugarítico

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
pt: Uigur

note: Name for ukr
en: Ukrainian
pt: Ucraniano

note: Name for umb
en: Umbundu
pt: umbundu

note: Name for und
en: Undetermined
pt: Indeterminado

note: Name for urd
en: Urdu
pt: urdu

note: Name for uzb
en: Uzbek
pt: usbeque

note: Name for ven
en: Venda
pt: venda

note: Name for vie
en: Vietnamese
pt: Vietnamita

note: Name for vol
en: Volapük
pt: Volapuque

note: Name for vot
en: Votic
pt: votic

note: Name for wak
en: Wakashan languages
pt: Idiomas Wakashan

note: Name for war
en: Waray
pt: waray

note: Name for was
en: Washo
pt: washo

note: Name for wen
en: Sorbian languages
pt: Idiomas sorábios

note: Name for wln
en: Walloon
pt: walloon

note: Name for wol
en: Wolof
pt: uolofe

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
pt: Calcumo; Oirata

note: Name for xho
en: Xhosa
pt: xosa

note: Name for yao
en: Yao
pt: iao

note: Name for yap
en: Yapese
pt: Yap

note: Name for yid
en: Yiddish
pt: iídiche

note: Name for yor
en: Yoruba
pt: ioruba

note: Name for ypk
en: Yupik languages
pt: Idiomas iúpiques

note: Name for zap
en: Zapotec
pt: zapoteca

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
pt: Semantografia; Blissymbolics; Bliss

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
pt: Tamazirte Padrão do Marrocos

note: Name for zho
en: Chinese
pt: Chinês

note: Name for znd
en: Zande languages
pt: Idiomas zandes

note: Name for zul
en: Zulu
pt: zulu

note: Name for zun
en: Zuni
pt: zunhi

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
pt: Sem conteúdo linguístico; Não aplicável

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
pt: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjk; Zazaki
