iso_3166-1 - en to pa translation catalogue (425 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
pa: ਅਰੂਬਾ

note: Name for AFG
en: Afghanistan
pa: ਅਫਗਾਨਿਸਤਾਨ

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
pa: ਇਸਲਾਮੀ ਗਣਰਾਜ ਅਫਗਾਨਿਸਤਾਨ

note: Name for AGO
en: Angola
pa: ਅੰਗੋਲਾ

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
pa: ਅੰਗੋਲਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for AIA
en: Anguilla
pa: ਅੰਗੂਲੀਆਂ

note: Name for ALA
en: Åland Islands
pa: ਏਲੈਂਡ ਟਾਪੂ

note: Name for ALB
en: Albania
pa: ਅਲਬੀਨਾ

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
pa: ਅਲਬਾਨੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for AND
en: Andorra
pa: ਅਡੂਰਾ

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
pa: ਅਡੂਰਾ ਦਾ ਖੇਤਰ

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਰਾਜ ਅਮੀਰਾਤ

note: Name for ARG
en: Argentina
pa: ਅਰਜਨਟੀਨਾ

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
pa: ਅਰਜਨਟੀਨਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for ARM
en: Armenia
pa: ਅਰਮੀਨਾ

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
pa: ਅਰਮੀਨੀਅਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for ASM
en: American Samoa
pa: ਅਮਰੀਕੀ ਸਾਮੋਨਾ

note: Name for ATA
en: Antarctica
pa: ਅੰਟਾਰਿਕਟਾ

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
pa: ਫਰੈਂਚ ਦੱਖਣੀ ਖੇਤਰ

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
pa: ਐਟੀਗੂਆ ਤੇ ਬਾਰਬੂਡਾ

note: Name for AUS
en: Australia
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ

note: Name for AUT
en: Austria
pa: ਆਸਟਰੀਆ

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
pa: ਆਸਟਰੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨ

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
pa: ਅਜਰਬਾਈਜਾਨੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for BDI
en: Burundi
pa: ਬੂਰੂਮਾਡੀ

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
pa: ਬੂਰੂਮਾਡੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for BEL
en: Belgium
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ ਰਾਜ

note: Name for BEN
en: Benin
pa: ਬੀਨਾਨ

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
pa: ਬੀਨਾਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
pa: ਬੋਨਾਏਰੇ, ਸੇਂਟ ਇਊਸਟਾਟਿਊਸ ਅਤੇ ਸਾਬਾ

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
pa: ਬੂਪਕੀਨਾ ਫਾਸੋ

note: Name for BGD
en: Bangladesh
pa: ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
pa: ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼ ਗਣਰਾਜ

note: Name for BGR
en: Bulgaria
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for BHR
en: Bahrain
pa: ਬਹਿਰਾਨ

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
pa: ਬਹਿਰਾਨ ਰਾਜ

note: Name for BHS
en: Bahamas
pa: ਬਾਹਾਮਾਸ

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
pa: ਬਾਹਾਮਾਸ ਦਾ ਸੰਘ

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
pa: ਬੋਸਨੀਆ ਤੇ ਹਰਜ਼ੀਗੋਨੀਆ

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
pa: ਬੋਸਨੀਆ ਤੇ ਹਰਜ਼ੀਗੋਨੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
pa: ਸੇਂਟ ਬਰਥੀਲੀਮੇ

note: Name for BLR
en: Belarus
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ ਗਣਰਾਜ

note: Name for BLZ
en: Belize
pa: ਬੀਲੀਜ਼ੀ

note: Name for BMU
en: Bermuda
pa: ਬਾਰਾਮੂਡਾ

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
pa: ਬੋਲੀਵੀਆ, ਪਲੂਰਿਨਾਟੀਨਲ ਸਟੇਟ

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
pa: ਬੋਲੀਵੀਆ ਦੀ ਪਲੂਰੀਨੈਸ਼ਲ ਸਟੇਟ

note: Common name for BOL
en: Bolivia
pa: ਬੋਲੋਵੀਆ

note: Name for BRA
en: Brazil
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ ਸੰਘੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for BRB
en: Barbados
pa: ਬਾਰਬਾਡਾਸ

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
pa: ਬਰੂਨਈ ਡਾਰੂਸ਼ਲਾਮ

note: Name for BTN
en: Bhutan
pa: ਭੁਟਾਨ

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
pa: ਭੁਟਾਨ ਰਾਜ

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
pa: ਬੂਟਵਟ ਟਾਪੂ

note: Name for BWA
en: Botswana
pa: ਬੂਟਸਵਾਨਾ

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
pa: ਬੂਟਸਵਾਨਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for CAF
en: Central African Republic
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਅਫਰੀਕਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for CAN
en: Canada
pa: ਕੈਨੇਡਾ

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
pa: ਕੋਕੋਸ(ਕਿਲਿੰਗ) ਟਾਪੂ

note: Name for CHE
en: Switzerland
pa: ਸਵਿਟਰਜ਼ਰਲੈਂਡ

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
pa: ਸਵਿਸ ਕੰਫੈਡਰੇਸ਼ਨ

note: Name for CHL
en: Chile
pa: ਚਿੱਲੀ

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
pa: ਚਿੱਲੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for CHN
en: China
pa: ਚੀਨ

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
pa: ਚੀਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
pa: ਕੋਟ ਡੀਵੋਈਰੀ

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
pa: ਕੋਟ ਡੀਵੋਈਰੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for CMR
en: Cameroon
pa: ਕੈਮਰੂਨ

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
pa: ਕੈਮਰੂਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
pa: ਕੌਂਗੋ, ਇਸ ਦਾ ਜਮਹੂਰੀ ਲੋਕਤੰਤਰ

note: Name for COG
en: Congo
pa: ਕਾਂਗੋ

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
pa: ਕਾਂਗੋ ਗਣਰਾਜ

note: Name for COK
en: Cook Islands
pa: ਕੁੱਕ ਟਾਪੂ

note: Name for COL
en: Colombia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for COM
en: Comoros
pa: ਕੋਮੋਰਸ

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
pa: ਕੋਮੋਰਸ ਸੰਘ

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
pa: ਕਾਬੋ ਵਾਰਡੀ

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
pa: ਕਾਬੋ ਵਾਰਡੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for CRI
en: Costa Rica
pa: ਕਾਸਟ ਰੀਕਾ

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
pa: ਕਾਸਟ ਰੀਕਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for CUB
en: Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
pa: ਕਾਰੂਸਾਓ

note: Name for CXR
en: Christmas Island
pa: ਕ੍ਰਿਸਮਿਸ ਟਾਪੂ

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
pa: ਕਾਯਮਨ ਟਾਪੂ

note: Name for CYP
en: Cyprus
pa: ਕਿਊਰੂਸ

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
pa: ਕਿਊਰੂਸ ਗਣਰਾਜ

note: Name for CZE
en: Czechia
pa: ਚੇਚੀਆ

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
pa: ਚੈੱਕ ਗਣਰਾਜ

note: Name for DEU
en: Germany
pa: ਜਰਮਨੀ

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
pa: ਸੰਘੀ ਜਰਮਨੀ

note: Name for DJI
en: Djibouti
pa: ਡਜੀਬੂਟੀ

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
pa: ਡਜੀਬੂਟੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for DMA
en: Dominica
pa: ਡੋਮੀਨੀਆ

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
pa: ਡੋਮੀਨੀਆ ਸੰਘ

note: Name for DNK
en: Denmark
pa: ਡੈਨਮਾਰਕ

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
pa: ਡੈਨਮਾਰਕ ਰਾਜ

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
pa: ਡੋਮੀਨੀਆਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for DZA
en: Algeria
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ ਦਾ ਲੋਕਤੰਤਰ ਗਣਰਾਜ

note: Name for ECU
en: Ecuador
pa: ਏਕਵੇਡਰ

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
pa: ਏਕਵੇਡਰ ਗਣਰਾਜ

note: Name for EGY
en: Egypt
pa: ਮਿਸਰ

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
pa: ਮਿਸਰ ਅਰਬ ਗਣਰਾਜ

note: Name for ERI
en: Eritrea
pa: ਈਰਟੀਰਆ

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
pa: ਇਰੀਟਰੇਆ ਰਾਜ

note: Name for ESH
en: Western Sahara
pa: ਦੱਖਣੀ ਸਹਾਰਾ

note: Name for ESP
en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
pa: ਸਪੇਨ ਦੇਸ਼

note: Name for EST
en: Estonia
pa: ਈਸਟੋਨੀਆ

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
pa: ਈਸਟੋਨੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for ETH
en: Ethiopia
pa: ਈਥੋਪਈਆ

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
pa: ਈਥੋਪਈਆ ਦਾ ਸੰਘੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for FIN
en: Finland
pa: ਫ਼ਿਨਲੈਂਡ

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
pa: ਫਿਨਲੈਂਡ ਗਣਰਾਜ

note: Name for FJI
en: Fiji
pa: ਫਿਜ਼ੀ

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
pa: ਫ਼ਿਜ਼ੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
pa: ਫਾਕਲੈਂਡ ਟਾਪੂ (ਮਾਲਵੀਨਸ)

note: Name for FRA
en: France
pa: ਫਰਾਂਸ

note: Official name for FRA
en: French Republic
pa: ਫਰੈਂਚ ਗਣਰਾਜ

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
pa: ਫਾਰੀਓ ਟਾਪੂ

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
pa: ਮਾਈਕਰੋਨੇਸਿਆ, ਸੰਘ

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
pa: ਮਾਈਕਰੋਨੇਸਿਆ ਦੇ ਸੰਘੀ ਸੂਬੇ

note: Name for GAB
en: Gabon
pa: ਗਾਬੋਨ

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
pa: ਗਬੋਨੀਸੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ ਅਤੇ ਉੱਤਰੀ ਆਈਰਲੈਂਡ ਦਾ ਸੰਯੁਕਤ ਦੇਸ਼

note: Name for GEO
en: Georgia
pa: ਜਾਰਜੀਆ

note: Name for GGY
en: Guernsey
pa: ਗੁਰੀਨਸੇ

note: Name for GHA
en: Ghana
pa: ਘਾਨਾ

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
pa: ਘਾਨਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for GIB
en: Gibraltar
pa: ਗੀਬਰਾਲਟਰ

note: Name for GIN
en: Guinea
pa: ਗੂਈਨੀਆ

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
pa: ਗੂਈਨੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
pa: ਗੁਆਡੀਲੂਪੀ

note: Name for GMB
en: Gambia
pa: ਗਾਬੀਆ

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
pa: ਜੈਂਬੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
pa: ਗੁਨੇਆ-ਬਿਸਾਉ

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
pa: ਗੁਨੇਆ-ਬਿਸਾਉ ਗਣਰਾਜ

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
pa: ਭੂ-ਖੰਡੀ ਗੁਆਨਾ

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
pa: ਭੂ-ਖੰਡੀ ਗੁਆਨਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for GRC
en: Greece
pa: ਗਰੀਸ

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
pa: ਹਿੱਲਨਿਕ ਗਣਰਾਜ

note: Name for GRD
en: Grenada
pa: ਗਰੀਨਾਡਾਆ

note: Name for GRL
en: Greenland
pa: ਗਰੀਨਲੈਂਡ

note: Name for GTM
en: Guatemala
pa: ਗੁਆਟੇਮਾਲਾ

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
pa: ਗੁਆਟੇਮਾਲਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for GUF
en: French Guiana
pa: ਫਰੈਂਚ ਗੁਆਨਾ

note: Name for GUM
en: Guam
pa: ਗੁਆਮ

note: Name for GUY
en: Guyana
pa: ਗੁਆਨਾ

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
pa: ਗੁਆਨਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for HKG
en: Hong Kong
pa: ਹਾਂਗ ਕਾਂਗ

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
pa: ਹਾਂਗ ਕਾਂਗ ਖਾਸ ਚੀਨੀ ਪਰਸ਼ਾਸਕੀ ਖੇਤਰ

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
pa: ਹਾਰਡ ਟਾਪੂ ਅਤੇ ਮੈਕਡਾਨਲਡ ਟਾਪੂ

note: Name for HND
en: Honduras
pa: ਹਾਨਡੂਰਸ

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
pa: ਹਾਨਡੂਰਸ ਗਣਰਾਜ

note: Name for HRV
en: Croatia
pa: ਕਰੋਟੀਆ

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
pa: ਕਰੋਟੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for HTI
en: Haiti
pa: ਹਾਈਟੀ

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
pa: ਹਾਈਟੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
pa: ਹੰਗਰੀ

note: Name for IDN
en: Indonesia
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for IMN
en: Isle of Man
pa: ਇਸਲੇ ਆਫ ਮੈਨ

note: Name for IND
en: India
pa: ਭਾਰਤ

note: Official name for IND
en: Republic of India
pa: ਭਾਰਤ ਗਣਰਾਜ

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ ਭਾਰਤੀ ਸਮੁੰਦਰੀ ਖੇਤਰ

note: Name for IRL
en: Ireland
pa: ਆਈਰਲੈਂਡ

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
pa: ਈਰਾਨ, ਮੁਸਲਮਾਨ ਗਣਰਾਜ

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
pa: ਈਰਾਨ ਇਸਲਾਮਿਕ ਗਣਰਾਜ

note: Common name for IRN
en: Iran
pa: ਈਰਾਨ

note: Name for IRQ
en: Iraq
pa: ਇਰਾਕ

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
pa: ਇਰਾਕ ਗਣਰਾਜ

note: Name for ISL
en: Iceland
pa: ਆਈਸਲੈਂਡ

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
pa: ਆਈਸਲੈਂਡ ਗਣਰਾਜ

note: Name for ISR
en: Israel
pa: ਇਜ਼ਰਾਈਲ

note: Official name for ISR
en: State of Israel
pa: ਇਸਰਾਇਲ ਸੂਬਾ

note: Name for ITA
en: Italy
pa: ਇਟਲੀ

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
pa: ਇਤਾਲਵੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for JAM
en: Jamaica
pa: ਜੈਮਾਈਕਾ

note: Name for JEY
en: Jersey
pa: ਜਰਸੀ

note: Name for JOR
en: Jordan
pa: ਜਾਰਡਨ

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
pa: ਜਾਰਡਨ ਦਾ ਹਾਸ਼ੀਮਿਟੀ ਖੇਤਰ

note: Name for JPN
en: Japan
pa: ਜਾਪਾਨ

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
pa: ਕਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
pa: ਕਜ਼ਾਕਸਤਾਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for KEN
en: Kenya
pa: ਕੀਨੀਆ

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
pa: ਕੀਨੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
pa: ਕਿਰਗਸਤਾਨ

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
pa: ਕਿਰਗਸਤਾਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for KHM
en: Cambodia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ ਰਾਜ

note: Name for KIR
en: Kiribati
pa: ਕੀਰੀਬਾਟੀ

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
pa: ਕੀਰੀਬਾਟੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
pa: ਸੇਂਟ ਕਿਟਸ ਅਤੇ ਨੇਵੀਸ

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
pa: ਕੋਰੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Common name for KOR
en: South Korea
pa: ਦੱਖਣੀ ਕੋਰੀਆ

note: Name for KWT
en: Kuwait
pa: ਕੁਵੈਤ

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
pa: ਕੁਵੈਤ ਸੂਬਾ

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
pa: ਲਿਓ ਪੀਪਲ ਦਾ ਗਣਰਾਜ

note: Common name for LAO
en: Laos
pa: ਲਾਓਸ

note: Name for LBN
en: Lebanon
pa: ਲੀਬਨਾਨ

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
pa: ਲੀਬਾਂਈਸ ਗਣਰਾਜ

note: Name for LBR
en: Liberia
pa: ਲੀਬਾਰੀਆ

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
pa: ਲੀਬਾਰੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
pa: ਲੀਬੀਆ

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
pa: ਸੇਂਟ ਲੂਸੀਆ

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
pa: ਲੀਚਟੀਨੀਆ

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
pa: ਲੀਚਟੀਨੀਆ ਖੇਤਰ

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
pa: ਸ੍ਰੀਲੰਕਾ

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
pa: ਸ੍ਰੀਲੰਕਾ ਸਮਾਜਵਾਦੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for LSO
en: Lesotho
pa: ਲੀਸੋਥੋ

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
pa: ਲੀਸੋਥੋ ਗਣਰਾਜ

note: Name for LTU
en: Lithuania
pa: ਲੀਥੂਨੀਆ

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
pa: ਲੀਥੂਨੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for LUX
en: Luxembourg
pa: ਲ਼ਕਸ਼ਬਰਗ

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
pa: ਲ਼ਕਸ਼ਬਰਗ ਦਾ ਖੇਤਰ

note: Name for LVA
en: Latvia
pa: ਲਾਟੀਵਾਆ

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
pa: ਲਾਟੀਵਾਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MAC
en: Macao
pa: ਮੈਕੋ

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
pa: ਮੈਕੋ ਚੀਨ ਦਾ ਖਾਸ ਪਰਸ਼ਾਸਕੀ ਖੇਤਰ

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
pa: ਸੇਂਟ ਮਾਰਟਿਨ (ਫਰਾਂਸੀਸੀ ਭਾਗ)

note: Name for MAR
en: Morocco
pa: ਮੋਰੋਸ਼ਸੋ

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
pa: ਮੋਰੋਸ਼ਸੋ ਰਾਜ

note: Name for MCO
en: Monaco
pa: ਮੋਨਕੋ

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
pa: ਮੋਨਕੋ ਖੇਤਰ

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
pa: ਮੋਲਡੋਵਾ ਗਣਰਾਜ

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
pa: ਮੋਲਡੋਵਾ ਗਣਰਾਜ

note: Common name for MDA
en: Moldova
pa: ਮੋਲਡੀਵਾ

note: Name for MDG
en: Madagascar
pa: ਮੈਡਾਗਾਸਕਰ

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
pa: ਮੈਡਾਗਾਸਕਰ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MDV
en: Maldives
pa: ਮਾਲਦੀਵ

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
pa: ਮਾਲਦੀਵ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MEX
en: Mexico
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਮੈਕਸਕੀ ਸੂਬੇ

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
pa: ਮਾਰਸ਼ਲ ਟਾਪੂ

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
pa: ਮਾਰਸ਼ਲ ਟਾਪੂ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MKD
en: North Macedonia
pa: ਨਾਰਥ ਕਾਲੀਡੋਨੀਆ

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
pa: ਨਾਰਥ ਮੈਕਡੋਨੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MLI
en: Mali
pa: ਮਾਲੀ

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
pa: ਮਾਲੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MLT
en: Malta
pa: ਮਾਲਟਾ

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
pa: ਮਾਲਟਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MMR
en: Myanmar
pa: ਮਿਆਂਮਾਰ

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
pa: ਮਿਆਂਮਾਰ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
pa: ਮੋਨਟੇਨੇਗਰੋ

note: Name for MNG
en: Mongolia
pa: ਮੰਗੋਲੀਆ

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
pa: ਉੱਤਰੀ ਮਰੀਵੀਆਨਾ ਟਾਪੂ

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
pa: ਸੰਘੀ ਉੱਤਰੀ ਮਰੀਵੀਆਨਾ ਟਾਪੂ

note: Name for MOZ
en: Mozambique
pa: ਮੋਜ਼ਾਮਬੀਕਿਉ

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
pa: ਮੋਜ਼ਾਮਬੀਕਿਉ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MRT
en: Mauritania
pa: ਮਾਓਰੀਟਆਨਾ

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
pa: ਮਾਓਰੀਟਆਨਾ ਇਸਲਾਮੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MSR
en: Montserrat
pa: ਮੋਨਟਸ਼ਟੀਟ

note: Name for MTQ
en: Martinique
pa: ਮਾਰਟੀਨੀਕਿਊ

note: Name for MUS
en: Mauritius
pa: ਮਾਓਟੀਸ

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
pa: ਮਾਓਟੀਸ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MWI
en: Malawi
pa: ਮਾਲਾਵੀਆ

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
pa: ਮਾਲਾਵੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for MYS
en: Malaysia
pa: ਮਲੇਸ਼ੀਆ

note: Name for MYT
en: Mayotte
pa: ਮਾਈਟੀ

note: Name for NAM
en: Namibia
pa: ਨੀਮੀਬੀਆ

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
pa: ਨੀਮੀਬੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for NCL
en: New Caledonia
pa: ਨਵਾਂ ਕਾਲੀਡੋਨੀਆਂ

note: Name for NER
en: Niger
pa: ਨੀਜ਼ਰ

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
pa: ਨੀਜ਼ਰ ਗਣਰਾਜ

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
pa: ਨੋਰਫੋਕ ਟਾਪੂ

note: Name for NGA
en: Nigeria
pa: ਨੀਜ਼ੀਰਆ

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
pa: ਨੀਜ਼ੀਰਆ ਸੰਘੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for NIC
en: Nicaragua
pa: ਨਿਕਾਰਗੁਆ

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
pa: ਨਿਕਾਰਗੁਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
pa: ਨੀਊਈ

note: Name for NLD
en: Netherlands
pa: ਨੀਂਦਰਲੈਂਡ

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
pa: ਨੀਂਦਰਲੈਂਡ

note: Name for NOR
en: Norway
pa: ਨਾਰਵੇ

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
pa: ਨਾਰਵੇ ਰਾਜ

note: Name for NPL
en: Nepal
pa: ਨੇਪਾਲ

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
pa: ਨੇਪਾਲ ਸੰਘੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for NRU
en: Nauru
pa: ਨਾਉਰੂ

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
pa: ਨਾਉਰੂ ਗਣਰਾਜ

note: Name for NZL
en: New Zealand
pa: ਨਿਊਜ਼ੀਲੈਂਡ

note: Name for OMN
en: Oman
pa: ਓਮਾਨ

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
pa: ਓਮਾਨ ਦਾ ਸਲਨਾਟੀ

note: Name for PAK
en: Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ ਇਸਲਾਮੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for PAN
en: Panama
pa: ਪੈਨਾਮਾ

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
pa: ਪੈਨਾਮਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for PCN
en: Pitcairn
pa: ਪਿਟਸਾਰਨ

note: Name for PER
en: Peru
pa: ਪੇਰੂ

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
pa: ਪੇਰੂ ਗਣਰਾਜ

note: Name for PHL
en: Philippines
pa: ਫਿਲਿਪੀਨੀਜ਼

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
pa: ਫਿਲਿਪੀਨੀਜ਼ ਗਣਰਾਜ

note: Name for PLW
en: Palau
pa: ਪਲਾਊ

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
pa: ਪਲਾਊ ਗਣਰਾਜ

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
pa: ਪਾਪੂਆ ਨਵਾਂ ਗੂਈਨਿਆ

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
pa: ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗੁਆਨਾ ਆਜ਼ਾਦ ਰਾਜ

note: Name for POL
en: Poland
pa: ਪੋਲੈਂਡ

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
pa: ਪੋਲੈਂਡ ਗਣਰਾਜ

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
pa: ਪੁਈਰਟੋ ਰੀਸੋ

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
pa: ਕੋਰੀਆ, ਲੋਕਤੰਤਰੀ ਗਣਰਾਜ

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
pa: ਕੋਰੀਆ ਦਾ ਲੋਕਤੰਤਰੀ ਗਣਰਾਜ

note: Common name for PRK
en: North Korea
pa: ਉੱਤਰੀ ਕੋਰੀਆ

note: Name for PRT
en: Portugal
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ ਗਣਰਾਜ

note: Name for PRY
en: Paraguay
pa: ਪੇਰੂਗਵੇ

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
pa: ਪੇਰੂਗਵੇ ਗਣਰਾਜ

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
pa: ਫਿਲਸਤੀਨ ਰਾਜ

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
pa: ਫਿਲਸਤੀਨ ਰਾਜ

note: Name for PYF
en: French Polynesia
pa: ਫਰੈਚ ਪੋਲੀਸੇਲੇਵੀਆ

note: Name for QAT
en: Qatar
pa: ਕਤਰ

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
pa: ਕਤਰ ਸੂਬਾ

note: Name for REU
en: Réunion
pa: ਰੀਯੁਨੀਅਨ

note: Name for ROU
en: Romania
pa: ਰੋਮਾਨੀਆ

note: Name for RUS
en: Russian Federation
pa: ਰੂਸੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for RWA
en: Rwanda
pa: ਰਵਾਂਡਾ

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
pa: ਰਵਾਂਡਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
pa: ਸਾਊਦੀ ਅਰਬ

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
pa: ਸਾਊਦੀ ਅਰਬ

note: Name for SDN
en: Sudan
pa: ਸੂਡਾਨ

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
pa: ਸੂਡਾਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SEN
en: Senegal
pa: ਸੈਨੇਗਾਲ

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
pa: ਸੈਨੇਗਾਲ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SGP
en: Singapore
pa: ਸਿੰਘਾਪੁਰ

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
pa: ਸਿੰਘਾਪੁਰ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pa: ਦੱਖਣੀ ਜਾਰਜੀਆ ਅਤੇ ਦੱਖਣੀ ਸੈਂਡਵਿਚ ਟਾਪੂ

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
pa: ਸੇਂਟ ਹੇਲੇਨਾ, ਅਸੀਂਸੀਅਨ ਅਤੇ ਟਰੀਸਟਾਨ ਡਾ ਚੁਨਹਾ

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
pa: ਸਵਾਲਬਰਡ ਅਤੇ ਜਨ ਮਾਯੀਨ

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
pa: ਸੋਲੋਮੋਨ ਟਾਪੂ

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
pa: ਸੀਈਰਆ ਲਿਏਨ

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
pa: ਸੀਈਰਆ ਲਿਏਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SLV
en: El Salvador
pa: ਈਲ ਸਾਲੇਵਡੋਰ

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
pa: ਈਲ ਸਾਲੇਵਡੋਰ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SMR
en: San Marino
pa: ਸਾਨ ਮਾਰੀਨੂ

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
pa: ਸਾਨ ਮਾਰੀਨੂ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SOM
en: Somalia
pa: ਸੋਮਾਲੀਆ

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
pa: ਸੋਮਾਲੀਆ ਦਾ ਸੰਘੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
pa: ਸੇਂਟ ਪਿੱਰੇ ਅਤੇ ਮੀਕੇਲੋਨ

note: Name for SRB
en: Serbia
pa: ਸੀਰਬੀਆ

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
pa: ਸੀਰਬੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SSD
en: South Sudan
pa: ਦੱਖਣੀ ਸੂਡਾਨ

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
pa: ਦੱਖਣੀ ਸੂਡਾਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
pa: ਸਾਓ ਟੋਮ ਅਤੇ ਪ੍ਰਿਨਸਾਈਪ

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
pa: ਸਾਓ ਟੋਮ ਅਤੇ ਪ੍ਰਿਨਸਾਈਪ ਦਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SUR
en: Suriname
pa: ਸੂਰੀਨੇਮ

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
pa: ਸੂਰੀਨੇਮ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SVK
en: Slovakia
pa: ਸਲੋਵਾਕੀਆ

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
pa: ਸਲੋਵਾਕ ਲੋਕਤੰਤਰ

note: Name for SVN
en: Slovenia
pa: ਸਲੋਵੀਨੀਆ

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
pa: ਸਲੋਵੀਨੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SWE
en: Sweden
pa: ਸਵੀਡਨ

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
pa: ਸਵੀਡਨ ਖੇਤਰ

note: Name for SWZ
en: Eswatini
pa: ਇਸਵਾਟੀਨੀ

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
pa: ਇਸਵਾਈਟੀ ਰਾਜ

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
pa: ਸੇਂਟ ਮਾਰਟਿਨ (ਡੱਚ ਭਾਗ)

note: Name for SYC
en: Seychelles
pa: ਸੀਆਚਿਲਸ

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
pa: ਸੀਆਚਿਲਸ ਗਣਰਾਜ

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
pa: ਸੀਰੀਅਨ ਅਰਬ ਗਣਰਾਜ

note: Common name for SYR
en: Syria
pa: ਸੀਰੀਆ

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
pa: ਤੁਰਕਸ ਅਤੇ ਕੇਈਕੋਸ ਟਾਪੂ

note: Name for TCD
en: Chad
pa: ਚਾਦ

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
pa: ਚਾਦ ਗਣਰਾਜ

note: Name for TGO
en: Togo
pa: ਟੋਗੋ

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
pa: ਟੋਗੋ ਗਣਰਾਜ

note: Name for THA
en: Thailand
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ ਦੇਸ਼

note: Name for TJK
en: Tajikistan
pa: ਤਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
pa: ਤਜ਼ਾਕਸਤਾਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for TKL
en: Tokelau
pa: ਟੋਕੇਲਾਊ

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
pa: ਤੁਰਕਮਸਤਾਨ

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
pa: ਟੀਮੁਰ-ਲੀਸਟੀ

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
pa: ਵਟੀਮੁਰ-ਲੀਸਟੀ ਦਾ ਲੋਕਤੰਤਰੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for TON
en: Tonga
pa: ਟਾਂਗਾ

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
pa: ਟਾਂਗਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
pa: ਟਰਿਨੀਦਾਦ ਅਤੇ ਟੋਬੇਗੋ

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
pa: ਟਰਿਨੀਦਾਦ ਅਤੇ ਟੋਬੇਗੋ ਦਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for TUN
en: Tunisia
pa: ਟਿਊਨੀਸ਼ੀਆ

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
pa: ਟਿਊਨੀਸ਼ੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for TUR
en: Türkiye
pa: ਤੁਰਕੇ

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
pa: ਤੁਰਕ ਗਣਰਾਜ

note: Name for TUV
en: Tuvalu
pa: ਟੂਵਾਲੂ

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
pa: ਤਾਈਵਾਨ, ਚੀਨੀ ਖੇਤਰ

note: Common name for TWN
en: Taiwan
pa: ਤਾਈਵਾਨ

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
pa: ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ, ਸੰਯੁਕਤ ਗਣਰਾਜ

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
pa: ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ ਸੰਯੁਕਤ ਗਣਰਾਜ

note: Common name for TZA
en: Tanzania
pa: ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ

note: Name for UGA
en: Uganda
pa: ਯੂਗਾਂਡਾ

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
pa: ਯੂਗਾਂਡਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for UKR
en: Ukraine
pa: ਯੂਕਰੇਨ

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
pa: ਅਮਰੀਕਾ ਦੇ ਛੋਟੇ ਟਾਪੂ

note: Name for URY
en: Uruguay
pa: ਉਰੂਗਵੇ

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
pa: ਉਰੂਗਵੇ ਪੂਰਬੀ ਗਣਰਾਜ

note: Name for USA
en: United States
pa: ਅਮਰੀਕਾ

note: Official name for USA
en: United States of America
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਰਾਜ ਅਮਰੀਕਾ

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
pa: ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
pa: ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
pa: ਹੋਲੀ ਸੀ (ਵੇਟੀਕੈਨ ਸਿਟੀ ਪ੍ਰਾਂਤ)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
pa: ਸੇਂਟ ਵਿਨਸਨਟ ਅਤੇ ਗਰੇਨਾਡਾਈਨਸ

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
pa: ਵੈਨੂਜੇਏਲਾ, ਬੋਲੀਵਾਰੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
pa: ਵੈਨੂਜੇਏਲਾ ਦਾ ਬੋਲੀਵਾਰੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Common name for VEN
en: Venezuela
pa: ਵੈਨੂਜੇਏਲਾ

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
pa: ਵਿਰਗਿਨ ਟਾਪੂ ਬਰਤਾਨੀਆ

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
pa: ਬਰਿਟਿਸ਼ ਵੀਰਗਿਨ ਟਾਪੂ

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
pa: ਵਿਰਗਿਨ ਟਾਪੂ, ਅਮਰੀਕਾ

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
pa: ਅਮਰੀਕੀ ਵੀਰਗੀਨ ਟਾਪੂ

note: Name for VNM
en: Viet Nam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ ਸਮਾਜਵਾਦੀ ਗਣਰਾਜ

note: Common name for VNM
en: Vietnam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

note: Name for VUT
en: Vanuatu
pa: ਵਾਨੂਟੂ

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
pa: ਵਾਨੂਟੂ ਗਣਰਾਜ

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
pa: ਵਿੱਲਸ ਅਤੇ ਫੂਟੂਨਾ

note: Name for WSM
en: Samoa
pa: ਸਾਮੀਆ

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
pa: ਸਮੋਆ ਦਾ ਅਜ਼ਾਦ ਸੂਬਾ

note: Name for YEM
en: Yemen
pa: ਯਮਨ

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
pa: ਯਮਨ ਗਣਰਾਜ

note: Name for ZAF
en: South Africa
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਫਰੀਕਾ

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਫਰੀਕਾ ਗਣਰਾਜ

note: Name for ZMB
en: Zambia
pa: ਜ਼ੈਬੀਆ

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
pa: ਜੈਂਬੀਆ ਗਣਰਾਜ

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
pa: ਜਿੰਬਾਬਾਵੇ

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
pa: ਜਿੰਬਾਬਵੇ ਗਣਰਾਜ
