iso_639-2 - en to oc translation catalogue (93 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
oc: Abcaz

note: Name for ara
en: Arabic
oc: Arabi

note: Name for arg
en: Aragonese
oc: Aragonés

note: Name for asm
en: Assamese
oc: Assamés

note: Name for aus
en: Australian languages
oc: lengas australianas

note: Name for aze
en: Azerbaijani
oc: Azèri

note: Name for ban
en: Balinese
oc: Balinés

note: Name for bel
en: Belarusian
oc: Bielorús

note: Name for ben
en: Bengali
oc: Bengalin

note: Name for bul
en: Bulgarian
oc: Bulgar

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
oc: Catalan ; Valencian

note: Name for cel
en: Celtic languages
oc: lengas celticas

note: Name for ces
en: Czech
oc: Chèc

note: Name for che
en: Chechen
oc: Chenchèn

note: Name for cor
en: Cornish
oc: Cornic

note: Name for cos
en: Corsican
oc: Còrs

note: Name for cym
en: Welsh
oc: Galés

note: Name for dan
en: Danish
oc: Danés

note: Name for deu
en: German
oc: Alemand

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
oc: Grèc, modèrn (1453-)

note: Name for eng
en: English
oc: Anglés

note: Name for eus
en: Basque
oc: Basc

note: Name for fao
en: Faroese
oc: Faroés

note: Name for fas
en: Persian
oc: Persan

note: Name for fin
en: Finnish
oc: Finés

note: Name for fra
en: French
oc: Francés

note: Name for fry
en: Western Frisian
oc: Frison occitendal

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
oc: Gaelic ; Gaelic d'Escòcia

note: Name for gle
en: Irish
oc: Irlandés

note: Name for glg
en: Galician
oc: Galèc

note: Name for glv
en: Manx
oc: Manés

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
oc: Grèc, ancian (fins a 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
oc: Guaraní

note: Name for heb
en: Hebrew
oc: Ebrieu

note: Name for hin
en: Hindi
oc: Indi

note: Name for hrv
en: Croatian
oc: Croat

note: Name for hun
en: Hungarian
oc: Ongrés

note: Name for hye
en: Armenian
oc: Armèni

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
oc: Interlingua ; occidental

note: Name for ind
en: Indonesian
oc: Bahasa Indonesia

note: Name for isl
en: Icelandic
oc: Islandés

note: Name for jav
en: Javanese
oc: Javanés

note: Name for jpn
en: Japanese
oc: Japonés

note: Name for kan
en: Kannada
oc: Canarés

note: Name for kas
en: Kashmiri
oc: Cashmiri

note: Name for kaz
en: Kazakh
oc: Cazac

note: Name for kor
en: Korean
oc: Corean

note: Name for kur
en: Kurdish
oc: Curd

note: Name for lao
en: Lao
oc: Laosian

note: Name for lav
en: Latvian
oc: Leton

note: Name for lit
en: Lithuanian
oc: Lituanian

note: Name for mah
en: Marshallese
oc: Marshallés

note: Name for mal
en: Malayalam
oc: Malaialam

note: Name for mlg
en: Malagasy
oc: Malgash

note: Name for mlt
en: Maltese
oc: Maltés

note: Name for mon
en: Mongolian
oc: Mongòl

note: Name for mri
en: Maori
oc: Maòri

note: Name for msa
en: Malay
oc: Malai

note: Name for mya
en: Burmese
oc: Birman

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
oc: Lengas nahuatl

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
oc: Norvegian Nynorsk ; Nynorks, Norvegian

note: Name for pol
en: Polish
oc: Polonés

note: Name for por
en: Portuguese
oc: Portugués

note: Name for que
en: Quechua
oc: Quíchoa

note: Name for roh
en: Romansh
oc: Romanch

note: Name for rus
en: Russian
oc: Rus

note: Name for san
en: Sanskrit
oc: Sanscrit

note: Name for scn
en: Sicilian
oc: Sicelian

note: Name for slk
en: Slovak
oc: Eslovac

note: Name for slv
en: Slovenian
oc: Eslovèn

note: Name for sme
en: Northern Sami
oc: Sami septentrional

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
oc: Espanhòl ; Castelhan

note: Name for sqi
en: Albanian
oc: Albanés

note: Name for srd
en: Sardinian
oc: Sard

note: Name for srp
en: Serbian
oc: Sèrbe

note: Name for sun
en: Sundanese
oc: Sodanés

note: Name for swe
en: Swedish
oc: Suedés

note: Name for tah
en: Tahitian
oc: Tahician

note: Name for tgl
en: Tagalog
oc: Tagalòg

note: Name for tha
en: Thai
oc: Tailandés

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
oc: Tònga (islas Tònga)

note: Name for tso
en: Tsonga
oc: Tsònga

note: Name for tuk
en: Turkmen
oc: Turcmèn

note: Name for tur
en: Turkish
oc: Turc

note: Name for twi
en: Twi
oc: Toï

note: Name for ukr
en: Ukrainian
oc: Ucraïnian

note: Name for und
en: Undetermined
oc: Pas determinat

note: Name for urd
en: Urdu
oc: Ordo

note: Name for uzb
en: Uzbek
oc: Uzbec

note: Name for vie
en: Vietnamese
oc: Vietnamian

note: Name for wln
en: Walloon
oc: Valon

note: Name for wol
en: Wolof
oc: Wolòf

note: Name for zho
en: Chinese
oc: Chinés
