iso_3166-2 - en to nl translation catalogue (1445 entries)

note: Name for AE-AJ
en: ‘Ajmān
nl: Ajman

note: Name for AE-AZ
en: Abū Z̧aby
nl: Abu Dhabi

note: Name for AE-DU
en: Dubayy
nl: Dubai

note: Name for AE-FU
en: Al Fujayrah
nl: Fujairah

note: Name for AE-RK
en: Ra’s al Khaymah
nl: Ras al-Khaimah

note: Name for AE-SH
en: Ash Shāriqah
nl: Sharjah

note: Name for AE-UQ
en: Umm al Qaywayn
nl: Umm al-Qawain

note: Name for AF-BAM
en: Bāmyān
nl: Bamyan

note: Name for AF-BDG
en: Bādghīs
nl: Badghis

note: Name for AF-BDS
en: Badakhshān
nl: Badakhshan

note: Name for AF-BGL
en: Baghlān
nl: Baghlan

note: Name for AF-DAY
en: Dāykundī
nl: Daikondi

note: Name for AF-FRA
en: Farāh
nl: Farah

note: Name for AF-FYB
en: Fāryāb
nl: Faryab

note: Name for AF-GHA
en: Ghaznī
nl: Ghazni

note: Name for AF-GHO
en: Ghōr
nl: Ghowr

note: Name for AF-HER
en: Herāt
nl: Herat

note: Name for AF-JOW
en: Jowzjān
nl: Jowzjan

note: Name for AF-KAB
en: Kābul
nl: Kabul

note: Name for AF-KAN
en: Kandahār
nl: Kandahar

note: Name for AF-KAP
en: Kāpīsā
nl: Kapisa

note: Name for AF-KHO
en: Khōst
nl: Khost

note: Name for AF-KNR
en: Kunaṟ
nl: Kunar

note: Name for AF-LAG
en: Laghmān
nl: Laghman

note: Name for AF-LOG
en: Lōgar
nl: Logar

note: Name for AF-NAN
en: Nangarhār
nl: Nangarhar

note: Name for AF-NIM
en: Nīmrōz
nl: Nimroz

note: Name for AF-NUR
en: Nūristān
nl: Nooristan

note: Name for AF-PAN
en: Panjshayr
nl: Panjshir

note: Name for AF-PAR
en: Parwān
nl: Parwan

note: Name for AF-PIA
en: Paktiyā
nl: Paktia

note: Name for AF-PKA
en: Paktīkā
nl: Paktika

note: Name for AF-SAM
en: Samangān
nl: Samangan

note: Name for AF-SAR
en: Sar-e Pul
nl: Sar-e Pol

note: Name for AF-URU
en: Uruzgān
nl: Uruzgan

note: Name for AF-ZAB
en: Zābul
nl: Zabul

note: Name for AL-02
en: Durrës
nl: Durrsës

note: Name for AL-11
en: Tiranë
nl: Tirana

note: Name for AM-AG
en: Aragac̣otn
nl: Aragacotn

note: Name for AM-ER
en: Erevan
nl: Jerevan

note: Name for AM-GR
en: Geġark'unik'
nl: Gegark'unik'

note: Name for AM-LO
en: Loṙi
nl: Lori

note: Name for AM-SH
en: Širak
nl: Sirak

note: Name for AM-TV
en: Tavuš
nl: Tavus

note: Name for AM-VD
en: Vayoć Jor
nl: Vayoc Jor

note: Name for AO-CCU
en: Cuando Cubango
nl: Cuando-Cubango

note: Name for AO-CNO
en: Cuanza-Norte
nl: Noord-Cuanza

note: Name for AO-CUS
en: Cuanza-Sul
nl: Zuid-Cuanza

note: Name for AO-LNO
en: Lunda-Norte
nl: Noord-Lunda

note: Name for AO-LSU
en: Lunda-Sul
nl: Zuid-Lunda

note: Name for AO-ZAI
en: Zaire
nl: Zaïre

note: Name for AR-C
en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
nl: Autonome Stad Buenos Aires

note: Name for AT-2
en: Kärnten
nl: Karinthië

note: Name for AT-3
en: Niederösterreich
nl: Neder-Oostenrijk

note: Name for AT-4
en: Oberösterreich
nl: Opper-Oostenrijk

note: Name for AT-9
en: Wien
nl: Wenen

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
nl: Australisch Hoofdstedelijk Territorium

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
nl: Nieuw-Zuid-Wales

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
nl: Noordelijk Territorium

note: Name for AU-SA
en: South Australia
nl: Zuid-Australië

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
nl: Tasmanië

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
nl: West-Australië

note: Name for AZ-ABS
en: Abşeron
nl: Abseron

note: Name for AZ-AGA
en: Ağstafa
nl: Agstafa

note: Name for AZ-AGC
en: Ağcabədi
nl: Agcabadi

note: Name for AZ-AGM
en: Ağdam
nl: Agdam

note: Name for AZ-AGS
en: Ağdaş
nl: Agdas

note: Name for AZ-AGU
en: Ağsu
nl: Agsu

note: Name for AZ-BA
en: Bakı
nl: Bakoe

note: Name for AZ-BAB
en: Babək
nl: Babak

note: Name for AZ-BAL
en: Balakən
nl: Balakan

note: Name for AZ-BAR
en: Bərdə
nl: Barda

note: Name for AZ-BEY
en: Beyləqan
nl: Beylaqan

note: Name for AZ-BIL
en: Biləsuvar
nl: Bilasuvar

note: Name for AZ-CAB
en: Cəbrayıl
nl: Cabrayil

note: Name for AZ-DAS
en: Daşkəsən
nl: Daskasan

note: Name for AZ-FUZ
en: Füzuli
nl: Fuzuli

note: Name for AZ-GA
en: Gəncə
nl: Ganca

note: Name for AZ-GAD
en: Gədəbəy
nl: Gadabay

note: Name for AZ-GOY
en: Göyçay
nl: Goycay

note: Name for AZ-HAC
en: Hacıqabul
nl: Haciqabul

note: Name for AZ-IMI
en: İmişli
nl: Imisli

note: Name for AZ-ISM
en: İsmayıllı
nl: Ismayilli

note: Name for AZ-KAL
en: Kəlbəcər
nl: Kalbacar

note: Name for AZ-KAN
en: Kǝngǝrli
nl: Kangarli

note: Name for AZ-KUR
en: Kürdəmir
nl: Kurdamir

note: Name for AZ-LA, Name for AZ-LAN
en: Lənkəran
nl: Lankaran

note: Name for AZ-LAC
en: Laçın
nl: Lacin

note: Name for AZ-MAS
en: Masallı
nl: Masalli

note: Name for AZ-MI
en: Mingəçevir
nl: Mingacevir

note: Name for AZ-NEF
en: Neftçala
nl: Neftcala

note: Name for AZ-NV, Name for AZ-NX
en: Naxçıvan
nl: Nachitsjevan

note: Name for AZ-OGU
en: Oğuz
nl: Oguz

note: Name for AZ-QAB
en: Qəbələ
nl: Qabala

note: Name for AZ-QBI
en: Qubadlı
nl: Qubadli

note: Name for AZ-SA, Name for AZ-SAK
en: Şəki
nl: Saki

note: Name for AZ-SAD
en: Sədərək
nl: Sadarak

note: Name for AZ-SAH
en: Şahbuz
nl: Sahbuz

note: Name for AZ-SAR
en: Şərur
nl: Sarur

note: Name for AZ-SAT
en: Saatlı
nl: Saatli

note: Name for AZ-SIY
en: Siyəzən
nl: Siyazan

note: Name for AZ-SKR
en: Şəmkir
nl: Samkir

note: Name for AZ-SM
en: Sumqayıt
nl: Sumqayit

note: Name for AZ-SMI
en: Şamaxı
nl: Samaxi

note: Name for AZ-SUS
en: Şuşa
nl: Susa

note: Name for AZ-TAR
en: Tərtər
nl: Tartar

note: Name for AZ-XA
en: Xankəndi
nl: Xankandi

note: Name for AZ-XAC
en: Xaçmaz
nl: Xacmaz

note: Name for AZ-XCI
en: Xocalı
nl: Xocali

note: Name for AZ-XIZ
en: Xızı
nl: Xizi

note: Name for AZ-XVD
en: Xocavənd
nl: Xocavand

note: Name for AZ-YAR
en: Yardımlı
nl: Yardimli

note: Name for AZ-ZAN
en: Zəngilan
nl: Zangilan

note: Name for AZ-ZAR
en: Zərdab
nl: Zardab

note: Name for BA-BIH
en: Federacija Bosne i Hercegovine
nl: Bosnië-Herzegovina, Federatie

note: Name for BA-BRC
en: Brčko distrikt
nl: Brcko-district

note: Name for BA-SRP
en: Republika Srpska
nl: Servië, Republiek

note: Name for BD-06, Name for BD-A
en: Barishal
nl: Barisal

note: Name for BD-08
en: Cumilla
nl: Comilla

note: Name for BD-10, Name for BD-B
en: Chattogram
nl: Chittagong

note: Name for BD-22
en: Jashore
nl: Jessore

note: Name for BD-24
en: Joypurhat
nl: Jaipurhat

note: Name for BD-25
en: Jhalakathi
nl: Jhalokati

note: Name for BD-29
en: Khagrachhari
nl: Khagrachari

note: Name for BE-BRU
en: Bruxelles-Capitale, Région de
nl: Brussels Hoofdstedelijk Gewest

note: Name for BE-WAL
en: wallonne, Région
nl: Wallonië, Gewest

note: Name for BE-WBR
en: Brabant wallon
nl: Waals-Brabant

note: Name for BE-WHT
en: Hainaut
nl: Henegouwen

note: Name for BE-WLG
en: Liège
nl: Luik

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
nl: Luxemburg

note: Name for BE-WNA
en: Namur
nl: Namen

note: Name for BF-10, Name for FR-59, Name for HT-ND
en: Nord
nl: Noord

note: Name for BF-BAZ
en: Bazèga
nl: Bazéga

note: Name for BG-01
en: Blagoevgrad
nl: Blagoëvgrad

note: Name for BG-02
en: Burgas
nl: Boergas

note: Name for BG-08
en: Dobrich
nl: Dobritsj

note: Name for BG-09
en: Kardzhali
nl: Kardzjali

note: Name for BG-10
en: Kyustendil
nl: Kjoestendil

note: Name for BG-11
en: Lovech
nl: Lovetsj

note: Name for BG-13
en: Pazardzhik
nl: Pazardzjik

note: Name for BG-18
en: Ruse
nl: Roese

note: Name for BG-21
en: Smolyan
nl: Smoljan

note: Name for BG-22
en: Sofia (stolitsa)
nl: Sofia-Hoofdstad

note: Name for BG-25
en: Targovishte
nl: Targovisjte

note: Name for BG-26
en: Haskovo
nl: Chaskovo

note: Name for BG-27
en: Shumen
nl: Sjoemen

note: Name for BG-28
en: Yambol
nl: Jambol

note: Name for BH-13, Name for KW-KU
en: Al ‘Āşimah
nl: Al-Asimah

note: Name for BH-14
en: Al Janūbīyah
nl: Al-Janobiyah

note: Name for BH-15
en: Al Muḩarraq
nl: Al-Muharaq

note: Name for BH-17
en: Ash Shamālīyah
nl: Ash-Shamaliyah

note: Name for BN-BM
en: Brunei-Muara
nl: Brunei en Muara

note: Name for BR-DF
en: Distrito Federal
nl: Federaal District

note: Name for BR-MS
en: Mato Grosso do Sul
nl: Zuidelijk Mato Grosso

note: Name for BS-BY
en: Berry Islands
nl: Berry-eilanden

note: Name for BS-CK
en: Crooked Island and Long Cay
nl: Crooked Island en Long Cay

note: Name for BS-FP
en: City of Freeport
nl: Freeport (stad)

note: Name for BT-43
en: Pema Gatshel
nl: Pemagatshel

note: Name for BW-NE, Name for GH-NE, Name for SG-02
en: North East
nl: Noord-Oost

note: Name for BW-NW, Name for SG-03
en: North West
nl: Noord-West

note: Name for BW-SE, Name for SG-04
en: South East
nl: Zuid-Oost

note: Name for BW-SO, Name for RW-05, Name for SL-S, Name for ZM-07
en: Southern
nl: Zuid

note: Name for BY-BR
en: Bresckaja voblasć
nl: Brest, Provincie

note: Name for BY-HM
en: Gorod Minsk
nl: Minsk (stad)

note: Name for BY-HO
en: Gomel'skaja oblast'
nl: Homel, Provincie

note: Name for BY-HR
en: Grodnenskaja oblast'
nl: Grodno, Provincie

note: Name for BY-MA
en: Mahilioŭskaja voblasć
nl: Mogiljov, Provincie

note: Name for BY-MI
en: Minskaja oblast'
nl: Minsk, Provincie

note: Name for BY-VI
en: Viciebskaja voblasć
nl: Vitebsk, Provincie

note: Name for CA-BC
en: British Columbia
nl: Brits-Columbia

note: Name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
nl: Newfoundland en Labrador

note: Name for CA-NT
en: Northwest Territories
nl: Noord-West Territoria

note: Name for CA-PE
en: Prince Edward Island
nl: Prins Edwardeiland

note: Name for CD-BU
en: Bas-Uélé
nl: Bas-Uele

note: Name for CD-EQ
en: Équateur
nl: Evenaarsprovincie

note: Name for CD-HL
en: Haut-Lomami
nl: Opper-Lomami

note: Name for CD-HU
en: Haut-Uélé
nl: Opper-Uele

note: Name for CD-KC
en: Kasaï Central
nl: Centraal-Kasaï

note: Name for CD-KE
en: Kasaï Oriental
nl: Oost-Kasaï

note: Name for CD-NK
en: Nord-Kivu
nl: Noord-Kivu

note: Name for CD-NU
en: Nord-Ubangi
nl: Noord-Ubangi

note: Name for CD-SK
en: Sud-Kivu
nl: Zuid-Kivu

note: Name for CD-SU
en: Sud-Ubangi
nl: Zuid-Ubangi

note: Name for CF-HS
en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
nl: Mambéré-Kadéï

note: Name for CG-15
en: Cuvette-Ouest
nl: Cuvette-West

note: Name for CH-BE
en: Berne
nl: Bern

note: Name for CH-BL
en: Basel-Landschaft
nl: Bazel-Landschap

note: Name for CH-BS
en: Basel-Stadt
nl: Basel-Stad

note: Name for CI-WR
en: Woroba
nl: Worobe

note: Name for CL-AI
en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
nl: Aysén del General Carlos Ibáñez del Campo

note: Name for CL-LI
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
nl: Bevrijder Generaal Bernard O'Higgins

note: Name for CL-RM
en: Región Metropolitana de Santiago
nl: Santiago, Hoofdstedelijke Regio van

note: Name for CM-EN
en: Far North
nl: Verre Noorden

note: Name for CM-ES
en: East
nl: Oost

note: Name for CM-NO
en: North
nl: Noord

note: Name for CM-NW, Name for ZA-NW
en: North-West
nl: Noord-West

note: Name for CM-SU
en: South
nl: Zuid

note: Name for CM-SW
en: South-West
nl: Zuid-West

note: Name for CN-AH
en: Anhui Sheng
nl: Anhui, Provincie

note: Name for CN-BJ
en: Beijing Shi
nl: Peking, Stadsprovincie; Beijing, Stadsprovincie

note: Name for CN-CQ
en: Chongqing Shi
nl: Tsjoengking, Stadsprovincie; Chongqing, Stadsprovincie

note: Name for CN-FJ
en: Fujian Sheng
nl: Fujian, Provincie

note: Name for CN-GD
en: Guangdong Sheng
nl: Guangdong, Provincie

note: Name for CN-GS
en: Gansu Sheng
nl: Gansu, Provincie

note: Name for CN-GX
en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
nl: Guangxi Zhuang Autonome Regio

note: Name for CN-GZ
en: Guizhou Sheng
nl: Guizhou, Provincie

note: Name for CN-HA
en: Henan Sheng
nl: Henan, Provincie

note: Name for CN-HB
en: Hubei Sheng
nl: Hubei, Provincie

note: Name for CN-HE
en: Hebei Sheng
nl: Hebei, Provincie

note: Name for CN-HI
en: Hainan Sheng
nl: Hainan, Provincie

note: Name for CN-HK
en: Hong Kong SAR
nl: Hongkong (speciale bestuurlijke regio)

note: Name for CN-HL
en: Heilongjiang Sheng
nl: Heilongjiang, Provincie

note: Name for CN-HN
en: Hunan Sheng
nl: Hunan, Provincie

note: Name for CN-JL
en: Jilin Sheng
nl: Jilin, Provincie

note: Name for CN-JS
en: Jiangsu Sheng
nl: Jiangsu, Provincie

note: Name for CN-JX
en: Jiangxi Sheng
nl: Jiangxi, Provincie

note: Name for CN-LN
en: Liaoning Sheng
nl: Liaoning, Provincie

note: Name for CN-MO
en: Macao SAR
nl: Macau (speciale bestuurlijke regio)

note: Name for CN-NM
en: Nei Mongol Zizhiqu
nl: Binnen-Mongolië, Autonome Regio

note: Name for CN-NX
en: Ningxia Huizu Zizhiqu
nl: Autonome Hui Regio Ningxia

note: Name for CN-QH
en: Qinghai Sheng
nl: Qinghai, Provincie

note: Name for CN-SC
en: Sichuan Sheng
nl: Sichuan, Provincie

note: Name for CN-SD
en: Shandong Sheng
nl: Shandong, Provincie

note: Name for CN-SH
en: Shanghai Shi
nl: Sjanghai, Stadsprovincie

note: Name for CN-SN
en: Shaanxi Sheng
nl: Shaanxi, Provincie

note: Name for CN-SX
en: Shanxi Sheng
nl: Shanxi, Provincie

note: Name for CN-TJ
en: Tianjin Shi
nl: Tianjin, Stadsprovincie

note: Name for CN-TW
en: Taiwan Sheng
nl: Hainan, Provincie

note: Name for CN-XJ
en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
nl: Xinjiang, Autonome Oeigoerse Regio

note: Name for CN-XZ
en: Xizang Zizhiqu
nl: Tibetaanse Autonome Regio

note: Name for CN-YN
en: Yunnan Sheng
nl: Yunnan, Provincie

note: Name for CN-ZJ
en: Zhejiang Sheng
nl: Zhejiang, Provincie

note: Name for CO-DC
en: Distrito Capital de Bogotá
nl: Bogotá, Hoofdstedelijk Gewest van

note: Name for CO-NSA
en: Norte de Santander
nl: Noordelijk van Santander

note: Name for CO-SAP
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
nl: San Andrés, Providencia en Santa Catalina

note: Name for CO-VAC
en: Valle del Cauca
nl: Vallei van de Cauca

note: Name for CY-01
en: Lefkosia
nl: Nicosia

note: Name for CY-02
en: Lemesos
nl: Limasol

note: Name for CY-03
en: Larnaka
nl: Larnaca

note: Name for CY-04
en: Ammochostos
nl: Famagusta

note: Name for CY-05
en: Baf
nl: Paphos; Pafos

note: Name for CZ-10
en: Praha, Hlavní město
nl: Praag, Hoofdstedelijk Gewest

note: Name for CZ-20
en: Středočeský kraj
nl: Midden-Bohemen, Regio

note: Name for CZ-209
en: Praha-východ
nl: Praag-Oost

note: Name for CZ-20A
en: Praha-západ
nl: Praag-West

note: Name for CZ-31
en: Jihočeský kraj
nl: Zuid-Bohemen, Regio

note: Name for CZ-32
en: Plzeňský kraj
nl: Pilsen, Regio

note: Name for CZ-323
en: Plzeň-město
nl: Pilsen-Stad

note: Name for CZ-324
en: Plzeň-jih
nl: Pilsen-Zuid

note: Name for CZ-325
en: Plzeň-sever
nl: Pilsen-Noord

note: Name for CZ-41
en: Karlovarský kraj
nl: Karlsbad, Regio

note: Name for CZ-412
en: Karlovy Vary
nl: Karlsbad

note: Name for CZ-42
en: Ústecký kraj
nl: Ústí nad Labem, Regio

note: Name for CZ-51
en: Liberecký kraj
nl: Liberec, Regio

note: Name for CZ-52
en: Královéhradecký kraj
nl: Hradec Králové, Regio

note: Name for CZ-53
en: Pardubický kraj
nl: Pardubice, Regio

note: Name for CZ-63
en: Kraj Vysočina
nl: Vysočina, Regio

note: Name for CZ-64
en: Jihomoravský kraj
nl: Zuid-Moravië, Regio

note: Name for CZ-71
en: Olomoucký kraj
nl: Olomouc, Regio

note: Name for CZ-72
en: Zlínský kraj
nl: Zlín, Regio

note: Name for CZ-80
en: Moravskoslezský kraj
nl: Moravisch-Silezië, Regio

note: Name for DE-BE
en: Berlin
nl: Berlijn

note: Name for DE-BY
en: Bayern
nl: Beieren

note: Name for DE-NI
en: Niedersachsen
nl: Nedersaksen

note: Name for DE-SN
en: Sachsen
nl: Saksen

note: Name for DK-81
en: Nordjylland
nl: Noord-Jutland

note: Name for DK-82
en: Midtjylland
nl: Midden-Jutland

note: Name for DK-83
en: Syddanmark
nl: Zuid-Denemarken

note: Name for DK-84
en: Hovedstaden
nl: Hoofdstad

note: Name for DK-85
en: Sjælland
nl: Seeland

note: Name for DO-01
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
nl: Distrito Nacional (Santo Domingo de Guzmán)

note: Name for DO-33
en: Cibao Nordeste
nl: Cibao Nordeste (III)

note: Name for DO-34
en: Cibao Noroeste
nl: Cibao Noroeste (IV)

note: Name for DO-35
en: Cibao Norte
nl: Bioko Norte (I)

note: Name for DO-36
en: Cibao Sur
nl: Cibao Sur (II)

note: Name for DO-39
en: Higuamo
nl: Higüamo

note: Name for DZ-16
en: Alger
nl: Algiers

note: Name for DZ-20
en: Saïda
nl: Saida

note: Name for DZ-22
en: Sidi Bel Abbès
nl: Sidi-bel-Abbes

note: Name for DZ-28
en: M'sila
nl: M'Sila

note: Name for DZ-57
en: El Meghaier
nl: El M'Ghair

note: Name for EC-S
en: Morona Santiago
nl: Morona-Santiago

note: Name for EC-Z
en: Zamora Chinchipe
nl: Zamora-Chinchipe

note: Name for EG-ALX
en: Al Iskandarīyah
nl: Alexandrië

note: Name for EG-ASN
en: Aswān
nl: Aswan

note: Name for EG-AST
en: Asyūţ
nl: Assioet

note: Name for EG-BA
en: Al Baḩr al Aḩmar
nl: Al-Bahr-al-Ahmar

note: Name for EG-BH
en: Al Buḩayrah
nl: Al Buhayrah

note: Name for EG-BNS
en: Banī Suwayf
nl: Beni Suef

note: Name for EG-C
en: Al Qāhirah
nl: Caïro

note: Name for EG-DK
en: Ad Daqahlīyah
nl: Ad Daqahlyah

note: Name for EG-DT
en: Dumyāţ
nl: Damietta

note: Name for EG-FYM
en: Al Fayyūm
nl: Al Fajoem

note: Name for EG-GH
en: Al Gharbīyah
nl: Al Gharbiyah

note: Name for EG-GZ
en: Al Jīzah
nl: Gizeh

note: Name for EG-IS
en: Al Ismā'īlīyah
nl: Ismaïlia

note: Name for EG-JS
en: Janūb Sīnā'
nl: Zuidelijke Sinaï

note: Name for EG-KB
en: Al Qalyūbīyah
nl: Al Qalyubiyah

note: Name for EG-KN
en: Qinā
nl: Qina

note: Name for EG-LX
en: Al Uqşur
nl: Luxor

note: Name for EG-MN
en: Al Minyā
nl: Minya

note: Name for EG-MNF
en: Al Minūfīyah
nl: Al Minufiyah

note: Name for EG-MT
en: Maţrūḩ
nl: Matruh

note: Name for EG-PTS
en: Būr Sa‘īd
nl: Port Said

note: Name for EG-SHG
en: Sūhāj
nl: Suhaj

note: Name for EG-SHR, Name for SA-04
en: Ash Sharqīyah
nl: Ash Sharqiyah

note: Name for EG-SIN
en: Shamāl Sīnā'
nl: Noord-Sinaï

note: Name for EG-WAD
en: Al Wādī al Jadīd
nl: Al Wadi al Jadid

note: Name for ER-AN
en: Ansabā
nl: Anseba

note: Name for ER-DK
en: Debubawi K’eyyĭḥ Baḥri
nl: Debubawi Keyih Bahri

note: Name for ER-DU, Name for IL-D
en: Al Janūbī
nl: Debub

note: Name for ER-MA, Name for IL-M
en: Al Awsaţ
nl: Maekel

note: Name for ER-SK
en: Semienawi K’eyyĭḥ Baḥri
nl: Semenawi Keyih Bahri

note: Name for ES-A
en: Alacant*
nl: Alicante

note: Name for ES-AN
en: Andalucía
nl: Andalusië

note: Name for ES-AS
en: Asturias, Principado de
nl: Asturië, Vorstendom

note: Name for ES-B
en: Barcelona [Barcelona]
nl: Barcelona

note: Name for ES-C
en: A Coruña [La Coruña]
nl: A Coruña

note: Name for ES-CB, Name for ES-S
en: Cantabria
nl: Cantabrië

note: Name for ES-CN
en: Canarias
nl: Canarische Eilanden

note: Name for ES-CS
en: Castelló*
nl: Castellón

note: Name for ES-CT
en: Catalunya [Cataluña]
nl: Catalonië

note: Name for ES-GA
en: Galicia [Galicia]
nl: Galicia

note: Name for ES-GI
en: Girona [Gerona]
nl: Gerona

note: Name for ES-IB, Name for ES-PM
en: Illes Balears [Islas Baleares]
nl: Balearen

note: Name for ES-L
en: Lleida [Lérida]
nl: Lerida

note: Name for ES-LU
en: Lugo [Lugo]
nl: Lugo

note: Name for ES-MC
en: Murcia, Región de
nl: Murcia, Regio

note: Name for ES-MD
en: Madrid, Comunidad de
nl: Madrid, Gemeenschap

note: Name for ES-NA
en: Nafarroa*
nl: Navarra

note: Name for ES-NC
en: Nafarroako Foru Komunitatea*
nl: Navarra, Forale Gemeenschap

note: Name for ES-O
en: Asturias
nl: Asturië

note: Name for ES-OR
en: Ourense [Orense]
nl: Ourense

note: Name for ES-PO
en: Pontevedra [Pontevedra]
nl: Pontevedra

note: Name for ES-PV
en: Euskal Herria
nl: Baskenland

note: Name for ES-T
en: Tarragona [Tarragona]
nl: Tarragona

note: Name for ES-VC
en: Valenciana, Comunidad
nl: Valencia, Autonome Gemeenschap

note: Name for ES-VI
en: Araba*
nl: Álava

note: Name for ET-AA
en: Addis Ababa
nl: Addis Abeba

note: Name for ET-AM
en: Amara
nl: Amhara

note: Name for ET-BE
en: Benshangul-Gumaz
nl: Benishangul-Gumuz

note: Name for ET-GA
en: Gambela Peoples
nl: Gambela

note: Name for ET-HA
en: Harari People
nl: Harari

note: Name for ET-SN
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
nl: Yedebub Biheroch Bihereseboch na Hizboch

note: Name for ET-SW
en: Southwest Ethiopia Peoples
nl: Zuidwestelijke Ethiopische Volken

note: Name for ET-TI
en: Tigrai
nl: Tigray

note: Name for FI-01
en: Landskapet Åland
nl: Åland, Landschap

note: Name for FI-02
en: Etelä-Karjala
nl: Zuid-Karelië

note: Name for FI-03
en: Etelä-Pohjanmaa
nl: Zuid-Ostrobothnië

note: Name for FI-04
en: Etelä-Savo
nl: Zuid-Savonië

note: Name for FI-07
en: Keski-Pohjanmaa
nl: Centraal-Ostrobothnië

note: Name for FI-08
en: Keski-Suomi
nl: Centraal-Finland

note: Name for FI-10
en: Lappi
nl: Lapland

note: Name for FI-12
en: Pohjanmaa
nl: Ostrobothnië

note: Name for FI-13
en: Pohjois-Karjala
nl: Noord-Karelië

note: Name for FI-14
en: Pohjois-Pohjanmaa
nl: Noord-Ostrobothnië

note: Name for FI-15
en: Pohjois-Savo
nl: Noord-Savonië

note: Name for FI-19
en: Varsinais-Suomi
nl: Zuidwest-Finland

note: Name for FJ-08
en: Nadroga and Navosa
nl: Nadroga-Navosa

note: Name for FJ-E, Name for GH-EP, Name for RW-02, Name for SL-E, Name for UG-E, Name for ZM-03
en: Eastern
nl: Oost

note: Name for FR-04
en: Alpes-de-Haute-Provence
nl: Alpen van Hoog-Provence

note: Name for FR-05
en: Hautes-Alpes
nl: Hoog-Alpen

note: Name for FR-06
en: Alpes-Maritimes
nl: Zee-Alpen

note: Name for FR-08
en: Ardennes
nl: Ardennen

note: Name for FR-13
en: Bouches-du-Rhône
nl: Oevers van de Rhône

note: Name for FR-17
en: Charente-Maritime
nl: Zee-Charente

note: Name for FR-20R
en: Corse
nl: Corsica

note: Name for FR-21
en: Côte-d'Or
nl: Goudkust

note: Name for FR-22
en: Côtes-d'Armor
nl: Kusten van Armor

note: Name for FR-28
en: Eure-et-Loir
nl: Eure en Loir

note: Name for FR-2A
en: Corse-du-Sud
nl: Zuid-Corsica

note: Name for FR-2B
en: Haute-Corse
nl: Hoog-Corsica

note: Name for FR-31
en: Haute-Garonne
nl: Hoog-Garonne

note: Name for FR-35
en: Ille-et-Vilaine
nl: Ille en Vilaine

note: Name for FR-37
en: Indre-et-Loire
nl: Indre en Loire

note: Name for FR-41
en: Loir-et-Cher
nl: Loir en Cher

note: Name for FR-43
en: Haute-Loire
nl: Hoog-Loire

note: Name for FR-44
en: Loire-Atlantique
nl: Loire-Atlantisch

note: Name for FR-47
en: Lot-et-Garonne
nl: Lot en Garonne

note: Name for FR-49
en: Maine-et-Loire
nl: Maine en Loire

note: Name for FR-54
en: Meurthe-et-Moselle
nl: Meurthe en Moezel

note: Name for FR-57
en: Moselle
nl: Moezel

note: Name for FR-62
en: Pas-de-Calais
nl: Nauw van Calais

note: Name for FR-64
en: Pyrénées-Atlantiques
nl: Pyreneeën-Atlantisch

note: Name for FR-65
en: Hautes-Pyrénées
nl: Hoog-Pyreneeën

note: Name for FR-66
en: Pyrénées-Orientales
nl: Oost-Pyreneeën

note: Name for FR-67
en: Bas-Rhin
nl: Laag-Rijn

note: Name for FR-68
en: Haut-Rhin
nl: Hoog-Rijn

note: Name for FR-6AE
en: Alsace
nl: Elzas

note: Name for FR-70
en: Haute-Saône
nl: Hoog-Saône

note: Name for FR-71
en: Saône-et-Loire
nl: Saône en Loire

note: Name for FR-74
en: Haute-Savoie
nl: Hoog-Savoie

note: Name for FR-75C
en: Paris
nl: Parijs

note: Name for FR-76
en: Seine-Maritime
nl: Zee-Seine

note: Name for FR-77
en: Seine-et-Marne
nl: Seine en Marne

note: Name for FR-82
en: Tarn-et-Garonne
nl: Tarn en Garonne

note: Name for FR-87
en: Haute-Vienne
nl: Hoog-Vienne

note: Name for FR-88
en: Vosges
nl: Vogezen

note: Name for FR-90
en: Territoire de Belfort
nl: Belfort, Territorium van

note: Name for FR-92
en: Hauts-de-Seine
nl: Hoog-Seine

note: Name for FR-94
en: Val-de-Marne
nl: Marne Vallei

note: Name for FR-973
en: Guyane (française)
nl: Frans-Guyane

note: Name for FR-MF
en: Saint-Martin
nl: Sint Maarten

note: Name for FR-NC
en: Nouvelle-Calédonie
nl: Nieuw-Caledonië

note: Name for FR-NOR
en: Normandie
nl: Normandië

note: Name for FR-PAC
en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
nl: Provence-Alpes-Côte-d'Azur

note: Name for FR-PF
en: Polynésie française
nl: Frans-Polynesië

note: Name for FR-TF
en: Terres australes françaises
nl: Franse Zuidelijke Gebieden

note: Name for FR-WF
en: Wallis-et-Futuna
nl: Wallis en Futuna

note: Name for GB-ABC
en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
nl: Armagh, Banbridge and Craigavon

note: Name for GB-ABE
en: Aberdeen City
nl: Aberdeen

note: Name for GB-AGB
en: Argyll and Bute
nl: Argyll en Bute

note: Name for GB-AGY
en: Isle of Anglesey [Sir Ynys Môn GB-YNM]
nl: Anglesey

note: Name for GB-AND
en: Ards and North Down
nl: Ards en North Down

note: Name for GB-ANN
en: Antrim and Newtownabbey
nl: Antrim en Newtownabbey

note: Name for GB-BAS
en: Bath and North East Somerset
nl: Bath en Noord-Oost-Somerset

note: Name for GB-BBD
en: Blackburn with Darwen
nl: Blackburn met Darwen

note: Name for GB-BDG
en: Barking and Dagenham
nl: Barking en Dagenham

note: Name for GB-BFS
en: Belfast City
nl: Belfast

note: Name for GB-BGE
en: Bridgend [Pen-y-bont ar Ogwr GB-POG]
nl: Bridgend

note: Name for GB-BNH
en: Brighton and Hove
nl: Brighton en Hove

note: Name for GB-CAY
en: Caerphilly [Caerffili GB-CAF]
nl: Caerphilly

note: Name for GB-CBF
en: Central Bedfordshire
nl: Centraal-Bedfordshire

note: Name for GB-CCG
en: Causeway Coast and Glens
nl: Causeway Coast en Glens

note: Name for GB-CGN
en: Ceredigion [Sir Ceredigion]
nl: Ceredigion

note: Name for GB-CHE
en: Cheshire East
nl: Oost-Cheshire

note: Name for GB-CHW
en: Cheshire West and Chester
nl: West-Cheshire en Chester

note: Name for GB-CMN
en: Carmarthenshire [Sir Gaerfyrddin GB-GFY]
nl: Carmarthenshire

note: Name for GB-CRF
en: Cardiff [Caerdydd GB-CRD]
nl: Cardiff

note: Name for GB-DEN
en: Denbighshire [Sir Ddinbych GB-DDB]
nl: Denbighshire

note: Name for GB-DGY
en: Dumfries and Galloway
nl: Dumfries en Galloway

note: Name for GB-DND
en: Dundee City
nl: Dundee

note: Name for GB-DRS
en: Derry and Strabane
nl: Derry en Strabane

note: Name for GB-DUR
en: Durham, County
nl: Durham

note: Name for GB-ELN
en: East Lothian
nl: Oost-Lothian

note: Name for GB-ENG
en: England
nl: Engeland

note: Name for GB-ESX
en: East Sussex
nl: Oost-Sussex

note: Name for GB-FLN
en: Flintshire [Sir y Fflint GB-FFL]
nl: Flintshire

note: Name for GB-FMO
en: Fermanagh and Omagh
nl: Fermanagh en Omagh

note: Name for GB-GLG
en: Glasgow City
nl: Glasgow

note: Name for GB-HMF
en: Hammersmith and Fulham
nl: Hammersmith en Fulham

note: Name for GB-IOS
en: Isles of Scilly
nl: Scilly-eiland

note: Name for GB-IOW
en: Isle of Wight
nl: Wight-eiland

note: Name for GB-KEC
en: Kensington and Chelsea
nl: Kensington en Chelsea

note: Name for GB-LBC
en: Lisburn and Castlereagh
nl: Lisburn en Castlereagh

note: Name for GB-MON
en: Monmouthshire [Sir Fynwy GB-FYN]
nl: Monmouthshire

note: Name for GB-MTY
en: Merthyr Tydfil [Merthyr Tudful GB-MTU]
nl: Merthyr Tydfil

note: Name for GB-MUL
en: Mid-Ulster
nl: Mid Ulster

note: Name for GB-NAY
en: North Ayrshire
nl: Noord-Ayrshire

note: Name for GB-NIR
en: Northern Ireland
nl: Noord-Ierland

note: Name for GB-NSM
en: North Somerset
nl: Noord-Somerset

note: Name for GB-NTL
en: Neath Port Talbot [Castell-nedd Port Talbot GB-CTL]
nl: Neath Port Talbot

note: Name for GB-NTY
en: North Tyneside
nl: Noord-Tyneside

note: Name for GB-NWP
en: Newport [Casnewydd GB-CNW]
nl: Newport

note: Name for GB-ORK
en: Orkney Islands
nl: Orkney-eilanden

note: Name for GB-PEM
en: Pembrokeshire [Sir Benfro GB-BNF]
nl: Pembrokeshire

note: Name for GB-PKN
en: Perth and Kinross
nl: Perth en Kinross

note: Name for GB-RCC
en: Redcar and Cleveland
nl: Redcar en Cleveland

note: Name for GB-RCT
en: Rhondda Cynon Taff [Rhondda CynonTaf]
nl: Rhondda Cynon Taf

note: Name for GB-SCT
en: Scotland
nl: Schotland

note: Name for GB-SOS
en: Southend-on-Sea
nl: Southend aan Zee

note: Name for GB-STE
en: Stoke-on-Trent
nl: Stoke aan Trent

note: Name for GB-STT
en: Stockton-on-Tees
nl: Stockton aan Tees

note: Name for GB-STY
en: South Tyneside
nl: Zuid-Tyneside

note: Name for GB-SWA
en: Swansea [Abertawe GB-ATA]
nl: Swansea

note: Name for GB-TFW
en: Telford and Wrekin
nl: Telford en Wrekin

note: Name for GB-TOF
en: Torfaen [Tor-faen]
nl: Torfaen

note: Name for GB-VGL
en: Vale of Glamorgan, The [Bro Morgannwg GB-BMG]
nl: Vale of Glamorgan

note: Name for GB-WBK
en: West Berkshire
nl: Westberkshire

note: Name for GB-WDU
en: West Dunbartonshire
nl: Westdunbartonshire

note: Name for GB-WLN
en: West Lothian
nl: West-Lothian

note: Name for GB-WLS
en: Wales [Cymru GB-CYM]
nl: Wales

note: Name for GB-WNM
en: Windsor and Maidenhead
nl: Windsor en Maidenhead

note: Name for GB-WRX
en: Wrexham [Wrecsam GB-WRC]
nl: Wrexham

note: Name for GB-WSX
en: West Sussex
nl: West-Sussex

note: Name for GB-ZET
en: Shetland Islands
nl: Shetland-eilanden

note: Name for GE-AB
en: Abkhazia
nl: Abchazië

note: Name for GE-AJ
en: Ajaria
nl: Adzjarië

note: Name for GE-KA
en: K'akheti
nl: Kakheti

note: Name for GE-MM
en: Mtskheta-Mtianeti
nl: Mtscheta-Mtianeti

note: Name for GE-RL
en: Rach'a-Lechkhumi-Kvemo Svaneti
nl: Ratsja-Letsjchoemi en Kvemo Svaneti

note: Name for GE-SJ
en: Samtskhe-Javakheti
nl: Samtsche-Dzjavacheti

note: Name for GE-SK
en: Shida Kartli
nl: Sjida Kartli

note: Name for GH-AA
en: Greater Accra
nl: Groot-Accra

note: Name for GH-BE
en: Bono East
nl: Bono Oost

note: Name for GL-AV
en: Avannaata Kommunia
nl: Gemeente Qeqqata

note: Name for GL-KU
en: Kommune Kujalleq
nl: Gemeente Kujalleq

note: Name for GL-QE
en: Qeqqata Kommunia
nl: Gemeente Qeqqata

note: Name for GL-QT
en: Kommune Qeqertalik
nl: Gemeente Qeqertalik

note: Name for GL-SM
en: Kommuneqarfik Sermersooq
nl: Gemeente Sermersooq

note: Name for GQ-AN
en: Annobon
nl: Annobón

note: Name for GQ-BN
en: Bioko Nord
nl: Bioko Norte

note: Name for GQ-BS
en: Bioko Sud
nl: Bioko Sur

note: Name for GQ-C
en: Région Continentale
nl: Continentale Regio

note: Name for GQ-CS
en: Centro Sud
nl: Centro Sur

note: Name for GQ-I
en: Région Insulaire
nl: Eilandenregio

note: Name for GR-69
en: Ágion Óros
nl: Oros Athos

note: Name for GR-A
en: Anatolikí Makedonía kai Thráki
nl: Oost-Macedonië en Thracië

note: Name for GR-B
en: Kentrikí Makedonía
nl: Centraal-Macedonië

note: Name for GR-C
en: Dytikí Makedonía
nl: West-Macedonië

note: Name for GR-D
en: Ípeiros
nl: Epirus

note: Name for GR-E
en: Thessalía
nl: Thessalië

note: Name for GR-F
en: Ionía Nísia
nl: Ionische Eilanden

note: Name for GR-G
en: Dytikí Elláda
nl: West-Griekenland

note: Name for GR-H
en: Stereá Elláda
nl: Centraal-Griekenland

note: Name for GR-I
en: Attikí
nl: Attica

note: Name for GR-J
en: Pelopónnisos
nl: Peloponnesos

note: Name for GR-K
en: Vóreio Aigaío
nl: Noord-Egeïsche Eilanden

note: Name for GR-L
en: Nótio Aigaío
nl: Zuid-Egeïsche Eilanden

note: Name for GR-M
en: Kríti
nl: Kreta

note: Name for GW-BL
en: Bolama / Bijagós
nl: Boloma; Bissagoseilanden

note: Name for GW-L
en: Leste
nl: West

note: Name for GW-N
en: Norte
nl: Noord

note: Name for GW-S
en: Sul
nl: Zuid

note: Name for GY-CU
en: Cuyuni-Mazaruni
nl: Cuyuni-Mazaruniazaruni

note: Name for GY-EB
en: East Berbice-Corentyne
nl: Oost-Berbice-Corantijn

note: Name for GY-ES
en: Essequibo Islands-West Demerara
nl: Essequibo-eilanden-West-Demerara

note: Name for GY-UD
en: Upper Demerara-Berbice
nl: Boven-Demerara-Berbice

note: Name for GY-UT
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
nl: Boven-Takutu-Boven-Essequibo

note: Name for HN-LE
en: Lempira
nl: Hondurese lempira

note: Name for HR-01
en: Zagrebačka županija
nl: Zagreb, Provincie

note: Name for HR-02
en: Krapinsko-zagorska županija
nl: Krapina-Zagorje, Provincie

note: Name for HR-03
en: Sisačko-moslavačka županija
nl: Sisak-Moslavina, Provincie

note: Name for HR-04
en: Karlovačka županija
nl: Karlovac, Provincie

note: Name for HR-05
en: Varaždinska županija
nl: Varazdin, Provincie

note: Name for HR-06
en: Koprivničko-križevačka županija
nl: Koprivnica-Križevci, Provincie

note: Name for HR-07
en: Bjelovarsko-bilogorska županija
nl: Bjelovar-Bilogora, Provincie

note: Name for HR-08
en: Primorsko-goranska županija
nl: Primorje-Gorski, Provincie

note: Name for HR-09
en: Ličko-senjska županija
nl: Lika-Senj, Provincie

note: Name for HR-10
en: Virovitičko-podravska županija
nl: Virovitica-Podravina, Provincie

note: Name for HR-11
en: Požeško-slavonska županija
nl: Pozega-Slavonië, Provincie

note: Name for HR-12
en: Brodsko-posavska županija
nl: Brod-Posavina, Provincie

note: Name for HR-13
en: Zadarska županija
nl: Zadar, Provincie

note: Name for HR-14
en: Osječko-baranjska županija
nl: Osijek-Baranja, Provincie

note: Name for HR-15
en: Šibensko-kninska županija
nl: Sibenik-Knin, Provincie

note: Name for HR-16
en: Vukovarsko-srijemska županija
nl: Vukovar-Srijem, Provincie

note: Name for HR-17
en: Splitsko-dalmatinska županija
nl: Split-Dalmatië, Provincie

note: Name for HR-18
en: Istarska županija
nl: Istrië, Provincie

note: Name for HR-19
en: Dubrovačko-neretvanska županija
nl: Dubrovnik-Neretva, Provincie

note: Name for HR-20
en: Međimurska županija
nl: Medjimurje, Provincie

note: Name for HR-21
en: Grad Zagreb
nl: Zagreb (stad)

note: Name for HT-GA
en: Grande’Anse
nl: Grand'Anse

note: Name for ID-BB
en: Kepulauan Bangka Belitung
nl: Bangka-Belitung

note: Name for ID-JB
en: Jawa Barat
nl: West-Java

note: Name for ID-JI
en: Jawa Timur
nl: Oost-Java

note: Name for ID-JK
en: Jakarta Raya
nl: Groot-Jakarta

note: Name for ID-JT
en: Jawa Tengah
nl: Midden-Java

note: Name for ID-JW
en: Jawa
nl: Java

note: Name for ID-KB
en: Kalimantan Barat
nl: West-Kalimantan

note: Name for ID-KI
en: Kalimantan Timur
nl: Oost-Kalimantan

note: Name for ID-KR
en: Kepulauan Riau
nl: Riau-eilanden

note: Name for ID-KS
en: Kalimantan Selatan
nl: Zuid-Kalimantan

note: Name for ID-KT
en: Kalimantan Tengah
nl: Centraal-Kalimantan

note: Name for ID-KU
en: Kalimantan Utara
nl: Noord-Kalimantan

note: Name for ID-MA, Name for ID-ML
en: Maluku
nl: Molukken

note: Name for ID-MU
en: Maluku Utara
nl: Noord-Molukken

note: Name for ID-NB
en: Nusa Tenggara Barat
nl: West-Nusa Tenggara

note: Name for ID-NT
en: Nusa Tenggara Timur
nl: Oost-Nusa Tenggara

note: Name for ID-PA, Name for ID-PP
en: Papua
nl: Papoea

note: Name for ID-PB
en: Papua Barat
nl: West-Papoea

note: Name for ID-PD
en: Papua Barat Daya
nl: Zuidwest-Papoea

note: Name for ID-PE
en: Papua Pengunungan
nl: Papoea-Gebergte

note: Name for ID-PS
en: Papua Selatan
nl: Zuid-Papoea

note: Name for ID-PT
en: Papua Tengah
nl: Centraal-Papoea

note: Name for ID-SA
en: Sulawesi Utara
nl: Noord-Sulawesi

note: Name for ID-SB
en: Sumatera Barat
nl: West-Sumatra

note: Name for ID-SG
en: Sulawesi Tenggara
nl: Zuidoost-Sulawesi

note: Name for ID-SM
en: Sumatera
nl: Sumatra

note: Name for ID-SN
en: Sulawesi Selatan
nl: Zuid-Sulawesi

note: Name for ID-SR
en: Sulawesi Barat
nl: West-Sulawesi

note: Name for ID-SS
en: Sumatera Selatan
nl: Zuid-Sumatra

note: Name for ID-ST
en: Sulawesi Tengah
nl: Centraal Sulawesi

note: Name for ID-SU
en: Sumatera Utara
nl: Noord-Sumatra

note: Name for IE-C
en: Connaught
nl: Connacht

note: Name for IL-HA
en: H̱efa
nl: Haifa

note: Name for IL-JM
en: Al Quds
nl: Al-Quds

note: Name for IL-TA
en: Tall Abīb
nl: Tel Aviv

note: Name for IN-AN
en: Andaman and Nicobar Islands
nl: Andaman- en Nicobar-eilanden

note: Name for IN-AR
en: Arunāchal Pradesh
nl: Arunachal Pradesh

note: Name for IN-BR
en: Bihār
nl: Bihar

note: Name for IN-CG
en: Chhattīsgarh
nl: Chhattisgarh

note: Name for IN-CH
en: Chandīgarh
nl: Chandigarh

note: Name for IN-DH
en: Dādra and Nagar Haveli and Damān and Diu
nl: Dadra en Nagar Haveli en Daman en Diu

note: Name for IN-GJ
en: Gujarāt
nl: Gujarat

note: Name for IN-HP
en: Himāchal Pradesh
nl: Himachal Pradesh

note: Name for IN-HR
en: Haryāna
nl: Haryana

note: Name for IN-JH
en: Jhārkhand
nl: Jharkhand

note: Name for IN-JK
en: Jammu and Kashmīr
nl: Jammu en Kasjmir

note: Name for IN-KA
en: Karnātaka
nl: Karnataka

note: Name for IN-LA
en: Ladākh
nl: Ladakh

note: Name for IN-MH
en: Mahārāshtra
nl: Maharashtra

note: Name for IN-ML
en: Meghālaya
nl: Meghalaya

note: Name for IN-NL
en: Nāgāland
nl: Nagaland

note: Name for IN-RJ
en: Rājasthān
nl: Rajasthan

note: Name for IN-TN
en: Tamil Nādu
nl: Tamil Nadu

note: Name for IN-TS
en: Telangāna
nl: Telangana

note: Name for IN-UK
en: Uttarākhand
nl: Uttarakhand

note: Name for IN-WB
en: West Bengal
nl: West-Bengalen

note: Name for IQ-AN
en: Al Anbār
nl: Al-Anbar

note: Name for IQ-AR
en: Arbīl
nl: Erbil

note: Name for IQ-BA
en: Al Başrah
nl: Al-Basrah

note: Name for IQ-BB
en: Bābil
nl: Babil

note: Name for IQ-BG
en: Baghdād
nl: Bagdad

note: Name for IQ-DA
en: Dahūk
nl: Duhok

note: Name for IQ-DI
en: Diyālá
nl: Diyala

note: Name for IQ-DQ
en: Dhī Qār
nl: Dhi Qar

note: Name for IQ-KA
en: Karbalā’
nl: Karbala

note: Name for IQ-KI
en: Kirkūk
nl: Kirkuk

note: Name for IQ-KR
en: Herêm-î Kurdistan
nl: Kurdistan Regio

note: Name for IQ-MA
en: Maysān
nl: Maysan

note: Name for IQ-MU
en: Al Muthanná
nl: Al-Muthanna

note: Name for IQ-NA
en: An Najaf
nl: An-Najaf

note: Name for IQ-NI
en: Nīnawá
nl: Ninawa

note: Name for IQ-QA
en: Al Qādisīyah
nl: Al-Qadisiyah

note: Name for IQ-SD
en: Şalāḩ ad Dīn
nl: Salah ad Din

note: Name for IQ-SU
en: As Sulaymānīyah
nl: Suleimaniya

note: Name for IQ-WA
en: Wāsiţ
nl: Wasit

note: Name for IR-00
en: Markazī
nl: Markazi

note: Name for IR-01
en: Gīlān
nl: Gilan

note: Name for IR-02
en: Māzandarān
nl: Mazandaran

note: Name for IR-03
en: Āz̄ārbāyjān-e Shārqī
nl: Oost-Azerbeidzjan

note: Name for IR-04
en: Āz̄ārbāyjān-e Ghārbī
nl: West-Azerbeidzjan

note: Name for IR-05
en: Kermānshāh
nl: Kermanshah

note: Name for IR-06
en: Khūzestān
nl: Khoezistan

note: Name for IR-07
en: Fārs
nl: Fars

note: Name for IR-08
en: Kermān
nl: Kerman

note: Name for IR-09
en: Khorāsān-e Raẕavī
nl: Razavi-Khorasan

note: Name for IR-10
en: Eşfahān
nl: Isfahan

note: Name for IR-11
en: Sīstān va Balūchestān
nl: Sistan en Beloetsjistan

note: Name for IR-12
en: Kordestān
nl: Kordestan

note: Name for IR-13
en: Hamadān
nl: Hamadan

note: Name for IR-14
en: Chahār Maḩāl va Bakhtīārī
nl: Chahar Mahaal en Bakhtiari

note: Name for IR-15
en: Lorestān
nl: Lorestan

note: Name for IR-16
en: Īlām
nl: Ilam

note: Name for IR-17
en: Kohgīlūyeh va Bowyer Aḩmad
nl: Kohgiluyeh en Boyer Ahmad

note: Name for IR-18
en: Būshehr
nl: Bushehr

note: Name for IR-19
en: Zanjān
nl: Zanjan

note: Name for IR-20
en: Semnān
nl: Semnan

note: Name for IR-22
en: Hormozgān
nl: Hormosgan

note: Name for IR-23
en: Tehrān
nl: Teheran

note: Name for IR-24
en: Ardabīl
nl: Ardebil

note: Name for IR-26
en: Qazvīn
nl: Qazvin

note: Name for IR-27
en: Golestān
nl: Golestan

note: Name for IR-28
en: Khorāsān-e Shomālī
nl: Noord-Khorasan

note: Name for IR-29
en: Khorāsān-e Jonūbī
nl: Zuid-Khorasan

note: Name for IR-30
en: Alborz
nl: Elboers; Elburz; Alborz

note: Name for IS-1
en: Höfuðborgarsvæði
nl: Hoofdstedelijke Regio

note: Name for IS-2
en: Suðurnes
nl: Zuidelijk schiereiland

note: Name for IS-3
en: Vesturland
nl: Westland

note: Name for IS-4
en: Vestfirðir
nl: Westfjorden

note: Name for IS-5
en: Norðurland vestra
nl: Noordland west

note: Name for IS-6
en: Norðurland eystra
nl: Noordland oost

note: Name for IS-7
en: Austurland
nl: Oostland

note: Name for IS-8
en: Suðurland
nl: Zuidland

note: Name for IS-AKN
en: Akraneskaupstaður
nl: Akranes

note: Name for IS-AKU
en: Akureyrarbær
nl: Akureyri

note: Name for IS-BOL
en: Bolungarvíkurkaupstaður
nl: Bolungarvík

note: Name for IS-GRN
en: Grindavíkurbær
nl: Grindavík

note: Name for IS-GRU
en: Grundarfjarðarbær
nl: Grundarfjörður

note: Name for IS-HAF
en: Hafnarfjarðarkaupstaður
nl: Hafnarfjörður

note: Name for IS-KOP
en: Kópavogsbær
nl: Kópavogur

note: Name for IS-RKV
en: Reykjavíkurborg
nl: Reykjavik

note: Name for IS-SFA
en: Sveitarfélagið Árborg
nl: Árborg

note: Name for IS-SHF
en: Sveitarfélagið Hornafjörður
nl: Hornafjörður

note: Name for IS-SOL
en: Sveitarfélagið Ölfus
nl: Ölfus

note: Name for IS-SSS
en: Sveitarfélagið Skagaströnd
nl: Skagaströnd

note: Name for IT-21
en: Piemonte
nl: Piëmont

note: Name for IT-23
en: Val d'Aoste
nl: Aostadal

note: Name for IT-25
en: Lombardia
nl: Lombardije

note: Name for IT-32
en: Trentino-Alto Adige
nl: Trentino-Zuid-Tirol

note: Name for IT-36
en: Friuli Venezia Giulia
nl: Friuli-Venezia Giulia

note: Name for IT-42
en: Liguria
nl: Ligurië

note: Name for IT-52
en: Toscana
nl: Toscane

note: Name for IT-55
en: Umbria
nl: Umbrië

note: Name for IT-57
en: Marche
nl: Marken

note: Name for IT-62
en: Lazio
nl: Latium

note: Name for IT-65
en: Abruzzo
nl: Abruzzen

note: Name for IT-72
en: Campania
nl: Campanië

note: Name for IT-75
en: Puglia
nl: Apulië

note: Name for IT-78
en: Calabria
nl: Calabrië

note: Name for IT-82
en: Sicilia
nl: Sicilië

note: Name for IT-88
en: Sardegna
nl: Sardinië

note: Name for IT-CT
en: Catania
nl: Catanië

note: Name for IT-FI
en: Firenze
nl: Florence

note: Name for IT-GE
en: Genova
nl: Genua

note: Name for IT-MI
en: Milano
nl: Milaan

note: Name for IT-NA
en: Napoli
nl: Napels

note: Name for IT-PU
en: Pesaro e Urbino
nl: Pesaro en Urbino

note: Name for IT-RC
en: Reggio Calabria
nl: Calabrië, Regio

note: Name for IT-RE
en: Reggio Emilia
nl: Emilië, Regio

note: Name for IT-RM
en: Roma
nl: Rome

note: Name for IT-SR
en: Siracusa
nl: Siracuse

note: Name for IT-SU
en: Sud Sardegna
nl: Zuid-Sardinië

note: Name for IT-TO
en: Torino
nl: Turijn

note: Name for IT-TS
en: Trieste
nl: Triëst

note: Name for IT-VE
en: Venezia
nl: Venetië

note: Name for JO-AJ
en: ‘Ajlūn
nl: Ajlun

note: Name for JO-AM
en: Al ‘A̅şimah
nl: Amman

note: Name for JO-AQ
en: Al ‘Aqabah
nl: Akaba

note: Name for JO-AT
en: Aţ Ţafīlah
nl: Tafilah

note: Name for JO-AZ
en: Az Zarqā’
nl: Zarka

note: Name for JO-BA
en: Al Balqā’
nl: Balka

note: Name for JO-JA
en: Jarash
nl: Jerash

note: Name for JO-KA
en: Al Karak
nl: Kerak

note: Name for JO-MA
en: Al Mafraq
nl: Mafrak

note: Name for JO-MD
en: Mādabā
nl: Madaba

note: Name for JO-MN
en: Ma‘ān
nl: Ma'an

note: Name for JP-13
en: Tokyo
nl: Tokio; Tokyo

note: Name for JP-26
en: Kyoto
nl: Kioto; Kyoto

note: Name for KE-05
en: Elgeyo/Marakwet
nl: Elgeyo-Marakwet

note: Name for KE-30
en: Nairobi City
nl: Nairobi County

note: Name for KE-39
en: Taita/Taveta
nl: Taveta

note: Name for KE-42
en: Trans Nzoia
nl: Trans-Nzoia

note: Name for KE-47
en: West Pokot
nl: West-Pokot

note: Name for KG-B
en: Batken
nl: Batken, Provincie

note: Name for KG-C
en: Chuyskaya oblast'
nl: Tsjoej, Provincie

note: Name for KG-GB
en: Bishkek Shaary
nl: Bisjkek

note: Name for KG-GO
en: Gorod Osh
nl: Oš (stad)

note: Name for KG-J
en: Dzhalal-Abadskaya oblast'
nl: Dzjalal-Abad, Provincie

note: Name for KG-N
en: Naryn
nl: Naryn, Provincie

note: Name for KG-O
en: Osh
nl: Oš, Provincie

note: Name for KG-T
en: Talas
nl: Talas, Provincie

note: Name for KG-Y
en: Issyk-Kul'skaja oblast'
nl: Ysykköl, Provincie

note: Name for KH-1
en: Banteay Mean Choăy
nl: Banteay Mean Cheay

note: Name for KH-12
en: Phnom Penh
nl: Phnom-Penh, Stedelijk Gewest

note: Name for KH-14
en: Prey Veaeng
nl: Prey Veng

note: Name for KH-15
en: Pousaat
nl: Pouthisat

note: Name for KH-16
en: Rotanak Kiri
nl: Ratanakiri

note: Name for KH-18
en: Preah Sihanouk
nl: Sihanoukville, Stedelijk Gewest

note: Name for KH-19
en: Stoĕng Trêng
nl: Stoeng Treng

note: Name for KH-2
en: Baat Dambang
nl: Battambang

note: Name for KH-20
en: Svaay Rieng
nl: Svay Rieng

note: Name for KH-21
en: Taakaev
nl: Takev

note: Name for KH-22
en: Otdar Mean Chey
nl: Oddar Meancheay

note: Name for KH-23
en: Kaeb
nl: Keb; Kaeb

note: Name for KH-24
en: Pailin
nl: Pailin, Stedelijk Gewest

note: Name for KH-3
en: Kampong Chaam
nl: Kampong Cham

note: Name for KH-5
en: Kampong Spueu
nl: Kampong Spoe

note: Name for KH-8
en: Kandaal
nl: Kandal

note: Name for KH-9
en: Kaoh Kong
nl: Koh Kong

note: Name for KI-G
en: Gilbert Islands
nl: Gilbert-eilanden

note: Name for KI-L
en: Line Islands
nl: Line-eilanden

note: Name for KI-P
en: Phoenix Islands
nl: Phoenix-eilanden

note: Name for KP-01
en: P'yǒngyang
nl: Pyongyang

note: Name for KP-02
en: P'yǒngan-namdo
nl: P'yŏngan-namdo

note: Name for KP-03
en: P'yǒngan-bukto
nl: P'yŏngan-pukto

note: Name for KP-07
en: Kangweonto
nl: Kangwŏn-do

note: Name for KP-08
en: Hamgyǒng-namdo
nl: Hamgyŏng-namdo

note: Name for KP-09
en: Hamgyǒng-bukto
nl: Hamgyŏng-pukto

note: Name for KP-13
en: Raseon
nl: Rason

note: Name for KP-14
en: Nampho
nl: Namp'o

note: Name for KR-11
en: Seoul-teukbyeolsi
nl: Seoul, Stadsgewest; Seoel, Stadsgewest

note: Name for KR-26
en: Busan-gwangyeoksi
nl: Busan Metropolitan City

note: Name for KR-27
en: Daegu-gwangyeoksi
nl: Daegu Metropolitan City

note: Name for KR-28
en: Incheon-gwangyeoksi
nl: Incheon Metropolitan City

note: Name for KR-29
en: Gwangju-gwangyeoksi
nl: Gwangju Metropolitan City

note: Name for KR-30
en: Daejeon-gwangyeoksi
nl: Daejeon Metropolitan City

note: Name for KR-31
en: Ulsan-gwangyeoksi
nl: Ulsan Metropolitan City

note: Name for KR-41
en: Gyeonggi-do
nl: Gyeonggi-do;Gyeonggi, Province

note: Name for KR-42
en: Gangwon-teukbyeoljachido
nl: Gangwon-teukbyeoljachido; Gangwon, Special Self-Governing Province

note: Name for KR-43
en: Chungcheongbuk-do
nl: Chungcheongbuk-do; Noord-Chungcheong, Province

note: Name for KR-44
en: Chungcheongnam-do
nl: Chungcheongnam-do; Zuid-Chungcheong, Province

note: Name for KR-45
en: Jeollabuk-do
nl: Jeollabuk-do; Noord-Jeolla, Province

note: Name for KR-46
en: Jeollanam-do
nl: Jeollanam-do; Zuid-Jeolla, Province

note: Name for KR-47
en: Gyeongsangbuk-do
nl: Gyeongsangbuk-do; Noord-Gyeongsang, Province

note: Name for KR-48
en: Gyeongsangnam-do
nl: Gyeongsangnam-do; Zuid-Gyeongsang, Province

note: Name for KR-49
en: Jeju-teukbyeoljachido
nl: Jeju-do; Jeju Eiland; Quelpaardseiland

note: Name for KW-AH
en: Al Aḩmadī
nl: Ahmadi

note: Name for KW-FA
en: Al Farwānīyah
nl: Al Farwanlyah

note: Name for KW-HA
en: Ḩawallī
nl: Hawalli

note: Name for KW-JA
en: Al Jahrā’
nl: Jahra

note: Name for KW-MU
en: Mubārak al Kabīr
nl: Mubarak Al-Kabier

note: Name for KZ-10
en: Abajskaja oblast’
nl: Abajskaja, Provincie

note: Name for KZ-11
en: Akmolinskaja oblast'
nl: Aqmola, Provincie

note: Name for KZ-15
en: Aktjubinskaja oblast'
nl: Aqtöbe, Provincie

note: Name for KZ-19
en: Almatinskaja oblast'
nl: Almaty, Provincie

note: Name for KZ-23
en: Atyrauskaja oblast'
nl: Atıraw, Provincie

note: Name for KZ-27
en: Batys Qazaqstan oblysy
nl: Batıs Qazaqstan, Provincie

note: Name for KZ-31
en: Zhambyl oblysy
nl: Jambıl, Provincie

note: Name for KZ-33
en: Zhetisū oblysy
nl: Zhetisū, Provincie

note: Name for KZ-35
en: Karagandinskaja oblast'
nl: Karaganda, Provincie

note: Name for KZ-39
en: Kostanajskaja oblast'
nl: Qostanay, Provincie

note: Name for KZ-43
en: Kyzylordinskaja oblast'
nl: Qızılorda, Provincie

note: Name for KZ-47
en: Mangghystaū oblysy
nl: Mañğıstaw, Provincie

note: Name for KZ-55
en: Pavlodar oblysy
nl: Pavlodar, Provincie

note: Name for KZ-59
en: Severo-Kazahstanskaja oblast'
nl: Noord-Kazachstan, Provincie

note: Name for KZ-61
en: Turkestankaya oblast'
nl: Türkistan, Provincie

note: Name for KZ-62
en: Ulytauskaja oblast’
nl: Ulytauskaja, Provincie

note: Name for KZ-63
en: Shyghys Qazaqstan oblysy
nl: Oost-Kazachstan, Provincie

note: Name for KZ-75
en: Almaty
nl: Alma-Ata

note: Name for KZ-79
en: Shymkent
nl: ŞımkentToshkent

note: Name for LA-AT
en: Attapu
nl: Attapeu

note: Name for LA-BK
en: Bokèo
nl: Bokeo

note: Name for LA-BL
en: Bolikhamxai
nl: Bolikhamsai

note: Name for LA-CH
en: Champasak
nl: Champassak

note: Name for LA-HO
en: Houaphan
nl: Hua Phan

note: Name for LA-KH
en: Khammouan
nl: Khammuan

note: Name for LA-LM
en: Louang Namtha
nl: Luang Namtha

note: Name for LA-LP
en: Louangphabang
nl: Luang Prabang

note: Name for LA-OU
en: Oudômxai
nl: Udomxai

note: Name for LA-PH
en: Phôngsali
nl: Phongsali

note: Name for LA-SV
en: Savannakhét
nl: Savannakhet

note: Name for LA-XA
en: Xaignabouli
nl: Sainyabuli

note: Name for LA-XE
en: Xékong
nl: Sekong

note: Name for LB-AK
en: Aakkâr
nl: Akkar

note: Name for LB-AS
en: Ash Shimāl
nl: Noord-Libanon

note: Name for LB-BA
en: Bayrūt
nl: Beiroet

note: Name for LB-BI
en: Al Biqā‘
nl: Bekavallei

note: Name for LB-JA
en: Al Janūb
nl: Zuid-Libanon

note: Name for LB-JL
en: Jabal Lubnān
nl: Libanongebergte

note: Name for LB-NA
en: An Nabaţīyah
nl: Nabatiye

note: Name for LC-01
en: Anse la Raye
nl: Anse-la-Raye

note: Name for LK-1
en: Western Province
nl: Westelijke Provincie

note: Name for LK-2
en: Central Province
nl: Centrale Provincie

note: Name for LK-3
en: Southern Province
nl: Zuidelijke Provincie

note: Name for LK-4
en: Northern Province
nl: Noordelijke Provincie

note: Name for LK-45
en: Mullaittivu
nl: Mullaitivu

note: Name for LK-5
en: Eastern Province
nl: Oostelijke Provincie

note: Name for LK-6
en: North Western Province
nl: Noordwestelijke Provincie

note: Name for LK-7
en: North Central Province
nl: Noordelijke Centrale Provincie

note: Name for LK-8
en: Uva Province
nl: Provincie Uva

note: Name for LK-82
en: Monaragala
nl: Moneragala

note: Name for LK-9
en: Sabaragamuwa Province
nl: Sabaragamuwa

note: Name for LK-92
en: Kegalla
nl: Kegalle

note: Name for LS-B
en: Botha-Bothe
nl: Butha-Buthe

note: Name for LT-17
en: Kazlų Rūdos
nl: Kazlų Rūda

note: Name for LT-20
en: Klaipėdos miestas
nl: Klaipėda

note: Name for LT-32
en: Panevėžio miestas
nl: Panevėžys

note: Name for LT-43
en: Šiaulių miestas
nl: Šiauliai

note: Name for LT-AL
en: Alytaus apskritis
nl: Alytus (district)

note: Name for LT-KL
en: Klaipėdos apskritis
nl: Klaipėda

note: Name for LT-KU
en: Kauno apskritis
nl: Kaunas (district)

note: Name for LT-MR
en: Marijampolės apskritis
nl: Marijampolė (district)

note: Name for LT-PN
en: Panevėžio apskritis
nl: Panevėžys (district)

note: Name for LT-SA
en: Šiaulių apskritis
nl: Šiauliai (district)

note: Name for LT-TA
en: Tauragės apskritis
nl: Tauragė

note: Name for LT-TE
en: Telšių apskritis
nl: Telšiai (district)

note: Name for LT-UT
en: Utenos apskritis
nl: Utena (district)

note: Name for LT-VL
en: Vilniaus apskritis
nl: Vilnius (district)

note: Name for LV-002
en: Aizkraukles novads
nl: Aizkraukle

note: Name for LV-007
en: Alūksnes novads
nl: Alūksne

note: Name for LV-011
en: Ādažu novads
nl: Ādaži

note: Name for LV-015
en: Balvu novads
nl: Balvi

note: Name for LV-016
en: Bauskas novads
nl: Bauska

note: Name for LV-022
en: Cēsu novads
nl: Cēsis

note: Name for LV-026
en: Dobeles novads
nl: Dobele

note: Name for LV-033
en: Gulbenes novads
nl: Gulbene

note: Name for LV-041
en: Jelgavas novads
nl: Jelgava

note: Name for LV-042
en: Jēkabpils novads
nl: Jēkabpils

note: Name for LV-047
en: Krāslavas novads
nl: Krāslava

note: Name for LV-050
en: Kuldīgas novads
nl: Kuldīga

note: Name for LV-052
en: Ķekavas novads
nl: Ķekava

note: Name for LV-054
en: Limbažu novads
nl: Limbaži

note: Name for LV-056
en: Līvānu novads
nl: Līvāni

note: Name for LV-058
en: Ludzas novads
nl: Ludza

note: Name for LV-059
en: Madonas novads
nl: Madona

note: Name for LV-062
en: Mārupes novads
nl: Mārupe

note: Name for LV-067
en: Ogres novads
nl: Ogre

note: Name for LV-068
en: Olaines novads
nl: Olaine

note: Name for LV-073
en: Preiļu novads
nl: Preiļi

note: Name for LV-077
en: Rēzeknes novads
nl: Rēzekne

note: Name for LV-080
en: Ropažu novads
nl: Ropaži

note: Name for LV-087
en: Salaspils novads
nl: Salaspils

note: Name for LV-088
en: Saldus novads
nl: Saldus

note: Name for LV-089
en: Saulkrastu novads
nl: Saulkrasti

note: Name for LV-091
en: Siguldas novads
nl: Sigulda

note: Name for LV-094
en: Smiltenes novads
nl: Smiltene

note: Name for LV-097
en: Talsu novads
nl: Talsi

note: Name for LV-099
en: Tukuma novads
nl: Tukums

note: Name for LV-101
en: Valkas novads
nl: Valka

note: Name for LV-102
en: Varakļānu novads
nl: Varakļāni

note: Name for LV-106
en: Ventspils novads
nl: Ventspils

note: Name for LV-111
en: Augšdaugavas novads
nl: Augšdaugava

note: Name for LV-112
en: Dienvidkurzemes Novads
nl: Dienvidkurzeme

note: Name for LV-113
en: Valmieras Novads
nl: Valmiera

note: Name for LV-DGV
en: Daugavpils
nl: Daugavpils (stad)

note: Name for LV-JEL
en: Jelgava
nl: Jelgava (stad)

note: Name for LV-REZ
en: Rēzekne
nl: Rēzekne (stad)

note: Name for LV-RIX
en: Rīga
nl: Riga

note: Name for LV-VEN
en: Ventspils
nl: Ventspils (stad)

note: Name for LY-BA
en: Banghāzī
nl: Benghazi

note: Name for LY-BU
en: Al Buţnān
nl: Al Butnan

note: Name for LY-GT
en: Ghāt
nl: Ghat

note: Name for LY-JA
en: Al Jabal al Akhḑar
nl: Al Jabal al Akhdar

note: Name for LY-JI
en: Al Jafārah
nl: Al Jfara

note: Name for LY-MI
en: Mişrātah
nl: Misratah

note: Name for LY-NL
en: Nālūt
nl: Nalut

note: Name for LY-NQ
en: An Nuqāţ al Khams
nl: An Nuqat al Khams

note: Name for LY-SB
en: Sabhā
nl: Sabha

note: Name for LY-TB
en: Ţarābulus
nl: Tarabulus

note: Name for LY-WA
en: Al Wāḩāt
nl: Al Wahat

note: Name for LY-WD
en: Wādī al Ḩayāt
nl: Wadi al Hayat

note: Name for LY-ZA
en: Az Zāwiyah
nl: Az Zawiyah

note: Name for MA-02
en: L'Oriental
nl: Oriental

note: Name for MA-10
en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
nl: Guelmim-Oued Noun (EH-gedeeltelijk)

note: Name for MA-11
en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
nl: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-gedeeltelijk)

note: Name for MA-12
en: Dakhla-Oued Ed-Dahab (EH)
nl: Dakhla-Oued ed Dahab (EH)

note: Name for MA-ASZ
en: Assa-Zag (EH-partial)
nl: Assa-Zag (EH-gedeeltelijk)

note: Name for MA-BRR
en: Berrechid
nl: Errachidia

note: Name for MA-ESM
en: Es-Semara (EH-partial)
nl: Es-Smara (EH-gedeeltelijk)

note: Name for MA-MDF
en: M’diq-Fnideq
nl: M'diq-Fnideq

note: Name for MA-MOH
en: Mohammadia
nl: Mohammedia

note: Name for MA-OUD
en: Oued Ed-Dahab (EH)
nl: Oued ed Dahab (EH)

note: Name for MA-TAF
en: Tarfaya (EH-partial)
nl: Tarfaya (EH-gedeeltelijk)

note: Name for MA-TAR
en: Taroudannt
nl: Taroudant

note: Name for MA-TNT
en: Tan-Tan (EH-partial)
nl: Tan-Tan (EH-gedeeltelijk)

note: Name for MC-MO
en: Monaco-Ville
nl: Monaco-Stad

note: Name for MD-BD
en: Bender [Tighina]
nl: Bender

note: Name for MD-GA
en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă (UTAG)
nl: Gagaoezië, Autonome Territoriale Eenheid; UTAG

note: Name for MD-SN
en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
nl: Transnistrië, Territoriale Eenheid

note: Name for ME-01
en: Andrijevica
nl: Andrijavica

note: Name for MH-ENI
en: Enewetak & Ujelang
nl: Eniwetok en Ujelang

note: Name for MH-KIL
en: Bikini & Kili
nl: Bikini en Kili

note: Name for MH-L
en: Ralik chain
nl: Ralik-keten

note: Name for MH-NMK
en: Namdrik
nl: Namorik

note: Name for MH-T
en: Ratak chain
nl: Ratak-keten

note: Name for MH-UTI
en: Utrik
nl: Utirik

note: Name for MK-304
en: Debrca
nl: Debarca

note: Name for MK-607
en: Mavrovo i Rostuše
nl: Mavrovo en Rostuša

note: Name for MK-805
en: Gjorče Petrov †
nl: Gorče Petrov †

note: Name for ML-10
en: Taoudénit
nl: Taoudenni

note: Name for ML-6
en: Tombouctou
nl: Timboektoe

note: Name for MM-18
en: Nay Pyi Taw
nl: Naypyidaw

note: Name for MN-055
en: Övörhangay
nl: Övörhangaj

note: Name for MN-064
en: Govĭ-Sümber
nl: Govĭsümber

note: Name for MN-065
en: Govĭ-Altay
nl: Govĭ-Altaj

note: Name for MN-071
en: Bayan-Ölgiy
nl: Bayan-Ölgi

note: Name for MR-02
en: Hodh el Gharbi
nl: Hodh El Gharbi

note: Name for MR-08
en: Dakhlet Nouâdhibou
nl: Dakhlet Nouadhibou

note: Name for MT-45
en: Rabat Gozo
nl: Victoria

note: Name for MT-48
en: Saint Julian's
nl: San Ġiljan

note: Name for MT-50
en: Saint Lawrence
nl: San Lawrenz

note: Name for MT-51
en: Saint Paul's Bay
nl: San Pawl il-Baħar

note: Name for MT-53
en: Saint Lucia's
nl: Santa Luċija

note: Name for MT-65
en: Żebbuġ Gozo
nl: Żebbuġ

note: Name for MU-AG
en: Agalega Islands
nl: Agalega-eilanden

note: Name for MU-RO
en: Rodrigues Island
nl: Rodrigues-eiland

note: Name for MU-RR
en: Rivière du Rempart
nl: Rempart-rivier

note: Name for MV-00
en: South Ari Atoll
nl: Zuidelijke Ari-atol

note: Name for MV-01
en: Addu City
nl: Addu-atol

note: Name for MV-02
en: North Ari Atoll
nl: Noordelijke Ari-atol

note: Name for MV-03
en: Faadhippolhu
nl: Faadhippolhu-atol

note: Name for MV-04
en: Felidhu Atoll
nl: Felidhu-atol

note: Name for MV-05
en: Hahdhunmathi
nl: Haddhunmathi-atol

note: Name for MV-07
en: North Thiladhunmathi
nl: Noordelijke Thiladhunmathi-atol

note: Name for MV-08
en: Kolhumadulu
nl: Kolhumadulu-atol

note: Name for MV-12
en: Mulaku Atoll
nl: Mulaku-atol

note: Name for MV-13
en: North Maalhosmadulu
nl: Noordelijke Maalhosmadulhu-atol

note: Name for MV-14
en: North Nilandhe Atoll
nl: Noordelijke Nilandhé-atol

note: Name for MV-17
en: South Nilandhe Atoll
nl: Zuidelijke Nilandhé-atol

note: Name for MV-20
en: South Maalhosmadulu
nl: Zuidelijke Maalhosmadulhu-atol

note: Name for MV-23
en: South Thiladhunmathi
nl: Zuidelijke Thiladhunmathi-atol

note: Name for MV-24
en: North Miladhunmadulu
nl: Noordelijke Miladhunmadulhu-atol

note: Name for MV-25
en: South Miladhunmadulu
nl: Zuidelijke Miladhunmadulhu-atol

note: Name for MV-26
en: Male Atoll
nl: Malé-atol

note: Name for MV-27
en: North Huvadhu Atoll
nl: Noordelijke Huvadhu-atol

note: Name for MV-28
en: South Huvadhu Atoll
nl: Zuidelijke Huvadhu-atol

note: Name for MV-MLE
en: Male
nl: Malé

note: Name for MW-C
en: Central Region
nl: Centrale Regio

note: Name for MW-N
en: Northern Region
nl: Noordelijke Regio

note: Name for MW-NB
en: Nkhata Bay
nl: Nkhata Baai

note: Name for MW-S
en: Southern Region
nl: Zuidelijke Regio

note: Name for MX-BCN
en: Baja California
nl: Baja California; Neder-Californië

note: Name for MX-BCS
en: Baja California Sur
nl: Baja California Sur; Zuid-Neder-Californië

note: Name for MX-CMX
en: Ciudad de México
nl: Mexico-Stad

note: Name for MX-MEX
en: México
nl: Mexico

note: Name for MY-04
en: Melaka
nl: Malakka; Melaka

note: Name for MY-07
en: Pulau Pinang
nl: Penang; Pulau Pinang

note: Name for MY-14
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
nl: Kuala Lumpur, Federaal Territorium

note: Name for MY-15
en: Wilayah Persekutuan Labuan
nl: Labuan, Federaal Territorium

note: Name for MY-16
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
nl: Putrajaya, Federaal Territorium

note: Name for MZ-Q
en: Zambézia
nl: Zambezia

note: Name for NA-KE
en: Kavango East
nl: Kavango-Oost

note: Name for NA-KW
en: Kavango West
nl: Kavango-West

note: Name for NG-FC
en: Abuja Federal Capital Territory
nl: Federaal Hoofdstedelijk Territorium

note: Name for NG-NA
en: Nasarawa
nl: Nassarawa

note: Name for NI-AN
en: Costa Caribe Norte
nl: Región Autónoma de la Costa Caribe Norte

note: Name for NI-AS
en: Costa Caribe Sur
nl: Región Autónoma de la Costa Caribe Sur

note: Name for NL-FR
en: Fryslân
nl: Friesland

note: Name for NO-21
en: Svalbard (Arctic Region)
nl: Spitsbergen (Arctische regio); Svalbard (Arctische regio)

note: Name for NO-22
en: Jan Mayen (Arctic Region)
nl: Jan Mayen (Arctische regio)

note: Name for NO-50
en: Trööndelage
nl: Trøndelag

note: Name for NO-54
en: Romssa ja Finnmárkku
nl: Troms og Finnmark

note: Name for NR-05
en: Baitsi
nl: Baiti

note: Name for NZ-CIT
en: Chatham Islands Territory
nl: Chathameilandengebied

note: Name for NZ-MWT
en: Manawatū-Whanganui
nl: Manawatu-Wanganui

note: Name for NZ-NTL
en: Northland
nl: Noordland

note: Name for NZ-STL
en: Southland
nl: Zuidland

note: Name for NZ-WGN
en: Greater Wellington
nl: Wellington (regio)

note: Name for NZ-WTC
en: West Coast
nl: Westkust

note: Name for OM-BJ
en: Janūb al Bāţinah
nl: Gouvernement Zuid Al Batinah

note: Name for OM-BS
en: Shamāl al Bāţinah
nl: Gouvernement Noord Al Batinah

note: Name for OM-DA
en: Ad Dākhilīyah
nl: Ad Dachiliyah

note: Name for OM-SJ
en: Janūb ash Sharqīyah
nl: Gouvernement Zuid Ash Sharqiyah

note: Name for OM-SS
en: Shamāl ash Sharqīyah
nl: Gouvernement Noord Ash Sharqiyah

note: Name for OM-WU
en: Al Wusţá
nl: Al Wusta

note: Name for OM-ZA
en: Az̧ Z̧āhirah
nl: Az Zahirah

note: Name for PA-10
en: Panamá Oeste
nl: Panama

note: Name for PA-8
en: Panamá
nl: Panama

note: Name for PE-AMA
en: Amarumayu
nl: Amazonas

note: Name for PE-ANC
en: Ancash
nl: Áncash

note: Name for PE-APU
en: Apurimaq
nl: Apurímac

note: Name for PE-CAL
en: El Callao
nl: Callao

note: Name for PE-CUS
en: Cusco
nl: Cuzco

note: Name for PE-JUN
en: Hunin
nl: Junín

note: Name for PE-LMA
en: Lima hatun llaqta
nl: Lima (stad)

note: Name for PE-SAM
en: San Martin
nl: San Martín

note: Name for PH-00
en: National Capital Region
nl: Nationale Hoofstadregio

note: Name for PH-01
en: Ilocos (Region I)
nl: Ilocos (Regio I)

note: Name for PH-02
en: Cagayan Valley (Region II)
nl: Cagayan Valley (Regio II)

note: Name for PH-03
en: Central Luzon (Region III)
nl: Central Luzon (Regio III)

note: Name for PH-05
en: Bicol (Region V)
nl: Bicol (Regio V)

note: Name for PH-06
en: Western Visayas (Region VI)
nl: Western Visayas (Regio VI)

note: Name for PH-07
en: Central Visayas (Region VII)
nl: Central Visayas (Regio VII)

note: Name for PH-08
en: Eastern Visayas (Region VIII)
nl: Eastern Visayas (Regio VIII)

note: Name for PH-09
en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
nl: Zamboanga Peninsula (Regio IX)

note: Name for PH-10
en: Northern Mindanao (Region X)
nl: Northern Mindanao (Regio X)

note: Name for PH-11
en: Davao (Region XI)
nl: Davao (Regio XI)

note: Name for PH-12
en: Soccsksargen (Region XII)
nl: Soccsksargen (Regio XII)

note: Name for PH-13
en: Caraga (Region XIII)
nl: Caraga (Regio XIII)

note: Name for PH-14
en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
nl: Autonome Regio in Muslim Mindanao (ARMM)

note: Name for PH-15
en: Cordillera Administrative Region (CAR)
nl: Cordillera Administratieve Regio (CAR)

note: Name for PH-40
en: Calabarzon (Region IV-A)
nl: Calabarzon (Regio IV-A)

note: Name for PH-41
en: Mimaropa (Region IV-B)
nl: Mimaropa (Regio IV-B)

note: Name for PH-PAN
en: Pangasinan
nl: Pangasinaans

note: Name for PK-BA
en: Balochistan
nl: Beloetsjistan

note: Name for PK-JK
en: Azad Jammu and Kashmir
nl: Azad-staat van Jammu en Kasjmir

note: Name for PL-02
en: Dolnośląskie
nl: Neder-Silezië

note: Name for PL-04
en: Kujawsko-Pomorskie
nl: Koejavië-Pommeren

note: Name for PL-06
en: Lubelskie
nl: Lublin

note: Name for PL-08
en: Lubuskie
nl: Lubusz

note: Name for PL-10
en: Łódzkie
nl: Łódź

note: Name for PL-12
en: Małopolskie
nl: Klein-Polen

note: Name for PL-14
en: Mazowieckie
nl: Mazovië

note: Name for PL-16
en: Opolskie
nl: Opole

note: Name for PL-18
en: Podkarpackie
nl: Subkarpaten

note: Name for PL-20
en: Podlaskie
nl: Podlachië

note: Name for PL-22
en: Pomorskie
nl: Pommeren

note: Name for PL-24
en: Śląskie
nl: Silezië

note: Name for PL-26
en: Świętokrzyskie
nl: Heilig Kruis

note: Name for PL-28
en: Warmińsko-Mazurskie
nl: Ermland-Mazurië

note: Name for PL-30
en: Wielkopolskie
nl: Groot-Polen

note: Name for PL-32
en: Zachodniopomorskie
nl: West-Pommeren

note: Name for PS-JEM
en: Jerusalem
nl: Jeruzalem

note: Name for PS-JRH
en: Jericho and Al Aghwar
nl: Jericho - Al Aghwar

note: Name for PS-NGZ
en: North Gaza
nl: Noord-Gaza

note: Name for PT-11
en: Lisboa
nl: Lissabon

note: Name for PT-20
en: Região Autónoma dos Açores
nl: Autonome Regio Azoren

note: Name for PT-30
en: Região Autónoma da Madeira
nl: Autonome Regio Madeira

note: Name for PY-10
en: Alto Paraná
nl: Hoog-Paraná

note: Name for PY-15
en: Presidente Hayes
nl: President Hayes

note: Name for PY-16
en: Alto Paraguay
nl: Hoog-Paraguay

note: Name for QA-DA
en: Ad Dawḩah
nl: Doha

note: Name for QA-MS
en: Ash Shamāl
nl: Ash Shamal

note: Name for QA-RA
en: Ar Rayyān
nl: Ar Rayyan

note: Name for QA-SH
en: Ash Shīḩānīyah
nl: Al-Shahaniya

note: Name for QA-US
en: Umm Şalāl
nl: Umm Salal

note: Name for QA-ZA
en: Az̧ Z̧a‘āyin
nl: Az Za'ayin

note: Name for RO-B
en: București
nl: Boekarest

note: Name for RS-01
en: Severnobački okrug
nl: Noord-Bačka

note: Name for RS-02
en: Srednjebanatski okrug
nl: Centraal-Banaat

note: Name for RS-03
en: Severnobanatski okrug
nl: Noord-Banaat

note: Name for RS-04
en: Južnobanatski okrug
nl: Zuid-Banaat

note: Name for RS-05
en: Zapadnobački okrug
nl: West-Bačka

note: Name for RS-06
en: Južnobački okrug
nl: Zuid-Bačka

note: Name for RS-07
en: Sremski okrug
nl: Srem

note: Name for RS-08
en: Mačvanski okrug
nl: Mačva

note: Name for RS-09
en: Kolubarski okrug
nl: Kolubara

note: Name for RS-10
en: Podunavski okrug
nl: Podunavlje

note: Name for RS-11
en: Braničevski okrug
nl: Braničevo

note: Name for RS-12
en: Šumadijski okrug
nl: Šumadija

note: Name for RS-13
en: Pomoravski okrug
nl: Pomoravlje

note: Name for RS-14
en: Borski okrug
nl: Bor

note: Name for RS-15
en: Zaječarski okrug
nl: Zaječar

note: Name for RS-16
en: Zlatiborski okrug
nl: Zlatibor

note: Name for RS-17
en: Moravički okrug
nl: Moravica

note: Name for RS-18
en: Raški okrug
nl: Raška

note: Name for RS-19
en: Rasinski okrug
nl: Rasina

note: Name for RS-20
en: Nišavski okrug
nl: Nišava

note: Name for RS-21
en: Toplički okrug
nl: Toplica

note: Name for RS-22
en: Pirotski okrug
nl: Pirot

note: Name for RS-23
en: Jablanički okrug
nl: Jablanica

note: Name for RS-24
en: Pčinjski okrug
nl: Pčinja

note: Name for RS-25
en: Kosovski okrug
nl: Kosovo

note: Name for RS-26
en: Pećki okrug
nl: Peć

note: Name for RS-27
en: Prizrenski okrug
nl: Prizren

note: Name for RS-28
en: Kosovsko-Mitrovački okrug
nl: Kosovska Mitrovica

note: Name for RS-29
en: Kosovsko-Pomoravski okrug
nl: Kosovo-Pomoravlje

note: Name for RU-AD
en: Adygeja, Respublika
nl: Adygeya, Republiek

note: Name for RU-AL
en: Altaj, Respublika
nl: Altaj, Republiek

note: Name for RU-ALT
en: Altajskij kraj
nl: Altaj, Kraj

note: Name for RU-AMU
en: Amurskaja oblast'
nl: Amoer, Oblast

note: Name for RU-ARK
en: Arhangel'skaja oblast'
nl: Arkhangelsk, Oblast

note: Name for RU-AST
en: Astrahanskaja oblast'
nl: Astrachan, Oblast

note: Name for RU-BA
en: Bashkortostan, Respublika
nl: Basjkirostan, Republiek

note: Name for RU-BEL
en: Belgorodskaja oblast'
nl: Belgorod, Oblast

note: Name for RU-BRY
en: Brjanskaja oblast'
nl: Brjansk, Oblast

note: Name for RU-BU
en: Burjatija, Respublika
nl: Boerjatië, Republiek

note: Name for RU-CE
en: Chechenskaya Respublika
nl: Tsjetsjenië, Republiek

note: Name for RU-CHE
en: Chelyabinskaya oblast'
nl: Tsjeljabinsk, Oblast

note: Name for RU-CHU
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
nl: Tsjoekotka, Autonoom District

note: Name for RU-CU
en: Chuvashskaya Respublika
nl: Tsjoevasjië, Republiek

note: Name for RU-DA
en: Dagestan, Respublika
nl: Dagestan, Republiek

note: Name for RU-IN
en: Ingushetiya, Respublika
nl: Ingoesjetië, Republiek

note: Name for RU-IRK
en: Irkutskaja oblast'
nl: Irkoetsk, Oblast

note: Name for RU-IVA
en: Ivanovskaja oblast'
nl: Ivanovo, Oblast

note: Name for RU-KAM
en: Kamchatskiy kray
nl: Kamtsjatka, Kraj

note: Name for RU-KB
en: Kabardino-Balkarskaja Respublika
nl: Kabardië-Balkarië, Republiek

note: Name for RU-KC
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
nl: Karatsjaj-Tsjerkessië, Republiek

note: Name for RU-KDA
en: Krasnodarskij kraj
nl: Krasnodar, Kraj

note: Name for RU-KEM
en: Kemerovskaja oblast'
nl: Kemerovo, Oblast

note: Name for RU-KGD
en: Kaliningradskaja oblast'
nl: Kaliningrad, Oblast

note: Name for RU-KGN
en: Kurganskaja oblast'
nl: Koergan, Oblast

note: Name for RU-KHA
en: Habarovskij kraj
nl: Chabarovsk, Kraj

note: Name for RU-KHM
en: Hanty-Mansijskij avtonomnyj okrug
nl: Chanto-Mansië, Autonoom District

note: Name for RU-KIR
en: Kirovskaja oblast'
nl: Kirov, Oblast

note: Name for RU-KK
en: Hakasija, Respublika
nl: Chakassië, Republiek

note: Name for RU-KL
en: Kalmykija, Respublika
nl: Kalmukkië, Republiek

note: Name for RU-KLU
en: Kaluzhskaya oblast'
nl: Kaloega, Oblast

note: Name for RU-KO
en: Komi, Respublika
nl: Komi, Republiek

note: Name for RU-KOS
en: Kostromskaja oblast'
nl: Kostroma, Oblast

note: Name for RU-KR
en: Karelija, Respublika
nl: Karelië, Republiek

note: Name for RU-KRS
en: Kurskaja oblast'
nl: Koersk, Oblast

note: Name for RU-KYA
en: Krasnojarskij kraj
nl: Krasnojarsk, Kraj

note: Name for RU-LEN
en: Leningradskaja oblast'
nl: Leningrad, Oblast

note: Name for RU-LIP
en: Lipeckaja oblast'
nl: Lipetsk, Oblast

note: Name for RU-MAG
en: Magadanskaja oblast'
nl: Magadan, Oblast

note: Name for RU-ME
en: Marij Èl, Respublika
nl: Mari El, Republiek

note: Name for RU-MO
en: Mordovija, Respublika
nl: Mordovië, Republiek

note: Name for RU-MOS
en: Moskovskaja oblast'
nl: Moskou, Oblast

note: Name for RU-MOW
en: Moskva
nl: Moskou

note: Name for RU-MUR
en: Murmanskaja oblast'
nl: Moermansk, Oblast

note: Name for RU-NEN
en: Neneckij avtonomnyj okrug
nl: Nenetsië, Autonoom District

note: Name for RU-NGR
en: Novgorodskaja oblast'
nl: Novgorod, Oblast

note: Name for RU-NIZ
en: Nizhegorodskaya oblast'
nl: Nizjni Novgorod, Oblast

note: Name for RU-NVS
en: Novosibirskaja oblast'
nl: Novosibirsk, Oblast

note: Name for RU-OMS
en: Omskaja oblast'
nl: Omsk, Oblast

note: Name for RU-ORE
en: Orenburgskaja oblast'
nl: Orenburg, Oblast

note: Name for RU-ORL
en: Orlovskaja oblast'
nl: Orjol, Oblast

note: Name for RU-PER
en: Permskij kraj
nl: Perm, Kraj

note: Name for RU-PNZ
en: Penzenskaja oblast'
nl: Penza, Oblast

note: Name for RU-PRI
en: Primorskij kraj
nl: Primorje, Kraj

note: Name for RU-PSK
en: Pskovskaja oblast'
nl: Pskov, Oblast

note: Name for RU-ROS
en: Rostovskaja oblast'
nl: Rostov, Oblast

note: Name for RU-RYA
en: Rjazanskaja oblast'
nl: Rjazan, Oblast

note: Name for RU-SA
en: Saha, Respublika
nl: Jakoetië; Sacha, Republiek

note: Name for RU-SAK
en: Sahalinskaja oblast'
nl: Sachalin, Oblast

note: Name for RU-SAM
en: Samarskaja oblast'
nl: Samara, Oblast

note: Name for RU-SAR
en: Saratovskaja oblast'
nl: Saratov, Oblast

note: Name for RU-SE
en: Severnaja Osetija, Respublika
nl: Noord-Ossetië; Noord-Ossetië-Alanië, Republiek

note: Name for RU-SMO
en: Smolenskaja oblast'
nl: Smolensk, Oblast

note: Name for RU-SPE
en: Sankt-Peterburg
nl: Sint-Petersburg

note: Name for RU-STA
en: Stavropol'skij kraj
nl: Stavropol, Kraj

note: Name for RU-SVE
en: Sverdlovskaja oblast'
nl: Sverdlovsk, Oblast

note: Name for RU-TA
en: Tatarstan, Respublika
nl: Tatarije, Republiek; Tatarstan, Republiek

note: Name for RU-TAM
en: Tambovskaja oblast'
nl: Tambov, Oblast

note: Name for RU-TOM
en: Tomskaja oblast'
nl: Tomsk, Oblast

note: Name for RU-TUL
en: Tul'skaja oblast'
nl: Toela, Oblast

note: Name for RU-TVE
en: Tverskaja oblast'
nl: Tver, Oblast

note: Name for RU-TY
en: Tyva, Respublika
nl: Toeva, Republiek

note: Name for RU-TYU
en: Tjumenskaja oblast'
nl: Tjoemen, Oblast

note: Name for RU-UD
en: Udmurtskaja Respublika
nl: Oedmoertië, Republiek

note: Name for RU-ULY
en: Ul'janovskaja oblast'
nl: Oeljanovsk, Oblast

note: Name for RU-VGG
en: Volgogradskaja oblast'
nl: Wolgograd, Oblast

note: Name for RU-VLA
en: Vladimirskaja oblast'
nl: Vladimir, Oblast

note: Name for RU-VLG
en: Vologodskaja oblast'
nl: Vologda, Oblast

note: Name for RU-VOR
en: Voronezhskaya oblast'
nl: Voronezj, Oblast

note: Name for RU-YAN
en: Jamalo-Neneckij avtonomnyj okrug
nl: Jamalië, Autonoom District

note: Name for RU-YAR
en: Jaroslavskaja oblast'
nl: Jaroslavl, Oblast

note: Name for RU-YEV
en: Evrejskaja avtonomnaja oblast'
nl: Joodse Autonome Oblast

note: Name for RU-ZAB
en: Zabajkal'skij kraj
nl: Zabajkalski, Kraj

note: Name for RW-01
en: City of Kigali
nl: Kigali (stad)

note: Name for SA-02
en: Makkah al Mukarramah
nl: Mekka

note: Name for SA-05
en: Al Qaşīm
nl: Al Qasim

note: Name for SA-07
en: Tabūk
nl: Tabuk

note: Name for SA-09
en: Jāzān
nl: Jizan

note: Name for SA-10
en: Najrān
nl: Najran

note: Name for SB-CT
en: Capital Territory (Honiara)
nl: Honiara, Hoofdstedelijk Gewest

note: Name for SB-RB
en: Rennell and Bellona
nl: Rennell-Bellona

note: Name for SC-13
en: Grand Anse Mahe
nl: Grand' Anse Mahé

note: Name for SC-14
en: Grand Anse Praslin
nl: Grand' Anse Praslin

note: Name for SC-16
en: English River
nl: La Riviere Anglaise

note: Name for SC-20
en: Pointe Larue
nl: Pointe La Rue

note: Name for SD-DC
en: Central Darfur
nl: Centraal-Darfoer

note: Name for SD-DE
en: East Darfur
nl: Oost-Darfoer

note: Name for SD-DN
en: North Darfur
nl: Noord-Darfoer

note: Name for SD-DS
en: South Darfur
nl: Zuid-Darfoer

note: Name for SD-DW
en: West Darfur
nl: West-Darfoer

note: Name for SD-GD
en: Gedaref
nl: Al-Qadarif

note: Name for SD-GK
en: West Kordofan
nl: West-Kordofan

note: Name for SD-GZ
en: Gezira
nl: Al-Jazirah

note: Name for SD-KH
en: Khartoum
nl: Khartoem

note: Name for SD-KN
en: North Kordofan
nl: Noord-Kordofan

note: Name for SD-KS
en: South Kordofan
nl: Zuid-Kordofan

note: Name for SD-NB
en: Blue Nile
nl: Blauwe Nijl

note: Name for SD-NR
en: River Nile
nl: Nijl

note: Name for SD-NW
en: White Nile
nl: Witte Nijl

note: Name for SD-RS
en: Red Sea
nl: Rode zee

note: Name for SE-AB
en: Stockholms län [SE-01]
nl: Stockholms län

note: Name for SE-AC
en: Västerbottens län [SE-24]
nl: Västerbottens län

note: Name for SE-BD
en: Norrbottens län [SE-25]
nl: Norrbottens län

note: Name for SE-C
en: Uppsala län [SE-03]
nl: Uppsala län

note: Name for SE-D
en: Södermanlands län [SE-04]
nl: Södermanlands län

note: Name for SE-E
en: Östergötlands län [SE-05]
nl: Östergötlands län

note: Name for SE-F
en: Jönköpings län [SE-06]
nl: Jönköpings län

note: Name for SE-G
en: Kronobergs län [SE-07]
nl: Kronobergs län

note: Name for SE-H
en: Kalmar län [SE-08]
nl: Kalmar län

note: Name for SE-I
en: Gotlands län [SE-09]
nl: Gotlands län

note: Name for SE-K
en: Blekinge län [SE-10]
nl: Blekinge län

note: Name for SE-M
en: Skåne län [SE-12]
nl: Skåne län

note: Name for SE-N
en: Hallands län [SE-13]
nl: Hallands län

note: Name for SE-O
en: Västra Götalands län [SE-14]
nl: Västra Götalands län

note: Name for SE-S
en: Värmlands län [SE-17]
nl: Värmlands län

note: Name for SE-T
en: Örebro län [SE-18]
nl: Örebro län

note: Name for SE-U
en: Västmanlands län [SE-19]
nl: Västmanlands län

note: Name for SE-W
en: Dalarnas län [SE-20]
nl: Dalarnas län

note: Name for SE-X
en: Gävleborgs län [SE-21]
nl: Gävleborgs län

note: Name for SE-Y
en: Västernorrlands län [SE-22]
nl: Västernorrlands län

note: Name for SE-Z
en: Jämtlands län [SE-23]
nl: Jämtlands län

note: Name for SG-01
en: Central Singapore
nl: Singapore-Centrale-Regio

note: Name for SG-05
en: South West
nl: Zuid-West

note: Name for SH-HL
en: Saint Helena
nl: Sint Helena

note: Name for SI-001
en: Ajdovščina
nl: Ajdovscina

note: Name for SI-009
en: Brežice
nl: Brezica

note: Name for SI-010
en: Tišina
nl: Tisina

note: Name for SI-015
en: Črenšovci
nl: Crensovci

note: Name for SI-016
en: Črna na Koroškem
nl: Crna na Koroskem

note: Name for SI-017
en: Črnomelj
nl: Crnomelj

note: Name for SI-019
en: Divača
nl: Divaca

note: Name for SI-023
en: Domžale
nl: Domzale

note: Name for SI-028
en: Gorišnica
nl: Gorsnica

note: Name for SI-033
en: Šalovci
nl: Salovci

note: Name for SI-039
en: Ivančna Gorica
nl: Ivancna Gorica

note: Name for SI-042
en: Juršinci
nl: Jursinci

note: Name for SI-045
en: Kidričevo
nl: Kidricevo

note: Name for SI-054
en: Krško
nl: Krsko

note: Name for SI-057
en: Laško
nl: Lasko

note: Name for SI-065
en: Loška dolina
nl: Loska dolina

note: Name for SI-066
en: Loški Potok
nl: Loski Potok

note: Name for SI-067
en: Luče
nl: Luce

note: Name for SI-069
en: Majšperk
nl: Majsperk

note: Name for SI-072
en: Mengeš
nl: Menges

note: Name for SI-074
en: Mežica
nl: Mezica

note: Name for SI-077
en: Moravče
nl: Moravce

note: Name for SI-085
en: Novo Mesto
nl: Novo mesto

note: Name for SI-087
en: Ormož
nl: Ormoz

note: Name for SI-092
en: Podčetrtek
nl: Podcetrtek

note: Name for SI-098
en: Rače-Fram
nl: Race-Fram

note: Name for SI-099
en: Radeče
nl: Radece

note: Name for SI-103
en: Ravne na Koroškem
nl: Ravne na Koroskem

note: Name for SI-105
en: Rogašovci
nl: Rogasovci

note: Name for SI-106
en: Rogaška Slatina
nl: Rogaska Slatina

note: Name for SI-108
en: Ruše
nl: Ruse

note: Name for SI-109
en: Semič
nl: Semic

note: Name for SI-111
en: Sežana
nl: Sezana

note: Name for SI-117
en: Šenčur
nl: Sencur

note: Name for SI-118
en: Šentilj
nl: Sentilj

note: Name for SI-119
en: Šentjernej
nl: Sentjernej

note: Name for SI-121
en: Škocjan
nl: Skocjan

note: Name for SI-122
en: Škofja Loka
nl: Skofja Loka

note: Name for SI-123
en: Škofljica
nl: Skoftjica

note: Name for SI-124
en: Šmarje pri Jelšah
nl: Smarje pri Jelsah

note: Name for SI-125
en: Šmartno ob Paki
nl: Smartno ob Paki

note: Name for SI-126
en: Šoštanj
nl: Sostanj

note: Name for SI-127
en: Štore
nl: Store

note: Name for SI-129
en: Trbovlje
nl: Trbovje

note: Name for SI-131
en: Tržič
nl: Trzic

note: Name for SI-132
en: Turnišče
nl: Turnisce

note: Name for SI-134
en: Velike Lašče
nl: Velika Lasce

note: Name for SI-143
en: Zavrč
nl: Zavrc

note: Name for SI-144
en: Zreče
nl: Zrece

note: Name for SI-146
en: Železniki
nl: Zelezniki

note: Name for SI-147
en: Žiri
nl: Ziri

note: Name for SI-151
en: Braslovče
nl: Braslovce

note: Name for SI-160
en: Hoče-Slivnica
nl: Hoce-Slivnica

note: Name for SI-162
en: Horjul
nl: Jorjul

note: Name for SI-166
en: Križevci
nl: Krizevci

note: Name for SI-169
en: Miklavž na Dravskem polju
nl: Miklavz na Dravskern polju

note: Name for SI-170
en: Mirna Peč
nl: Mirna Pec

note: Name for SI-176
en: Razkrižje
nl: Razkrizje

note: Name for SI-179
en: Sodražica
nl: Sodrazica

note: Name for SI-180
en: Solčava
nl: Solcava

note: Name for SI-183
en: Šempeter-Vrtojba
nl: Sempeter-Vrtojba

note: Name for SI-188
en: Veržej
nl: Verzej

note: Name for SI-191
en: Žetale
nl: Zetale

note: Name for SI-192
en: Žirovnica
nl: Zirovnica

note: Name for SI-193
en: Žužemberk
nl: Zuzemberk

note: Name for SI-194
en: Šmartno pri Litiji
nl: Smartno pri Litiji

note: Name for SK-BC
en: Banskobystrický kraj
nl: Banská Bystrica, Regio

note: Name for SK-BL
en: Bratislavský kraj
nl: Bratislava, Regio

note: Name for SK-KI
en: Košický kraj
nl: Košice, Regio

note: Name for SK-NI
en: Nitriansky kraj
nl: Nitra, Regio

note: Name for SK-PV
en: Prešovský kraj
nl: Prešov, Regio

note: Name for SK-TA
en: Trnavský kraj
nl: Trnava, Regio

note: Name for SK-TC
en: Trenčiansky kraj
nl: Trenčín, Regio

note: Name for SK-ZI
en: Žilinský kraj
nl: Žilina, Regio

note: Name for SL-NW
en: North Western
nl: Noordwestelijk

note: Name for SL-W
en: Western Area (Freetown)
nl: Westelijk Gebied (Freetown)

note: Name for SM-08
en: Montegiardino
nl: Monte Giardino

note: Name for SO-JD
en: Jubbada Dhexe
nl: Midden-Juba

note: Name for SO-JH
en: Jubbada Hoose
nl: Neder-Juba

note: Name for SO-SD
en: Shabeellaha Dhexe
nl: Midden-Shabelle

note: Name for SO-SH
en: Shabeellaha Hoose
nl: Neder-Shabelle

note: Name for SS-EC
en: Central Equatoria
nl: Centraal-Equatoria

note: Name for SS-EE
en: Eastern Equatoria
nl: Oost-Equatoria

note: Name for SS-EW
en: Western Equatoria
nl: West-Equatoria

note: Name for SS-JG
en: Jonglei
nl: Jonquali

note: Name for SS-LK
en: Lakes
nl: Meren

note: Name for SS-NU
en: Upper Nile
nl: Opper-Nijl

note: Name for SS-UY
en: Unity
nl: Eenheid

note: Name for SS-WR
en: Warrap
nl: Warab

note: Name for ST-P
en: Príncipe
nl: Principe

note: Name for SY-DR
en: Dar'ā
nl: Dera

note: Name for SY-HA
en: Al Ḩasakah
nl: Al-Hasakah

note: Name for SY-HI
en: Ḩimş
nl: Homs

note: Name for SY-HL
en: Ḩalab
nl: Aleppo

note: Name for SY-HM
en: Ḩamāh
nl: Hama

note: Name for SY-LA
en: Al Lādhiqīyah
nl: Latakia

note: Name for SY-QU
en: Al Qunayţirah
nl: Quneitra;Al Quneitra

note: Name for SY-RA
en: Ar Raqqah
nl: Ar-Raqqah

note: Name for SY-RD
en: Rīf Dimashq
nl: Rif Dimashq

note: Name for SY-SU
en: As Suwaydā'
nl: As-Suwayda

note: Name for SY-TA
en: Ţarţūs
nl: Tartous; Tartus; Tartoes

note: Name for TD-EE
en: Ennedi-Est
nl: Ennedi Est

note: Name for TD-EO
en: Ennedi-Ouest
nl: Ennedi Ouest

note: Name for TD-HL
en: Hadjer Lamis
nl: Hadjer-Lamis

note: Name for TD-LO
en: Logone-Occidental
nl: Logone Occidental

note: Name for TD-LR
en: Logone-Oriental
nl: Logone Oriental

note: Name for TD-ME
en: Mayo-Kebbi-Est
nl: Mayo-Kebbi Est

note: Name for TD-MO
en: Mayo-Kebbi-Ouest
nl: Mayo-Kebbi Ouest

note: Name for TG-M
en: Maritime (Région)
nl: Maritime

note: Name for TJ-DU
en: Dushanbe
nl: Doesjanbe

note: Name for TJ-GB
en: Kŭhistoni Badakhshon
nl: Gorno-Badachsjan

note: Name for TJ-RA
en: nohiyahoi tobei jumhurí
nl: districten onder jurisdictie van de republiek

note: Name for TL-DI
en: Díli
nl: Dili

note: Name for TL-LA
en: Lautein
nl: Lautém

note: Name for TL-LI
en: Likisá
nl: Liquiçá

note: Name for TL-OE
en: Oekusi-Ambenu
nl: Oe-Cusse Ambeno

note: Name for TL-VI
en: Vikeke
nl: Viqueque

note: Name for TN-12
en: L'Ariana
nl: Ariana

note: Name for TN-14
en: La Manouba
nl: Manouba

note: Name for TR-09
en: Aydın
nl: Aydin

note: Name for TR-10
en: Balıkesir
nl: Balikesir

note: Name for TR-12
en: Bingöl
nl: Bingol

note: Name for TR-34
en: İstanbul
nl: Istanbul

note: Name for TR-35
en: İzmir
nl: Izmir

note: Name for TR-74
en: Bartın
nl: Bartin

note: Name for TT-CTT
en: Couva-Tabaquite-Talparo
nl: Couva - Tabaquite - Talparo

note: Name for TT-MRC
en: Mayaro-Rio Claro
nl: Rio Claro - Mayaro

note: Name for TT-PED
en: Penal-Debe
nl: Penal - Debe

note: Name for TT-SJL
en: San Juan-Laventille
nl: San Juan - Laventille

note: Name for TT-TUP
en: Tunapuna-Piarco
nl: Tunapuna - Piarco

note: Name for TW-NWT
en: New Taipei
nl: Nieuw Taipei

note: Name for TZ-06
en: Pemba North
nl: Noord-Pemba

note: Name for TZ-07
en: Zanzibar North
nl: Noord-Zanzibar

note: Name for TZ-10
en: Pemba South
nl: Zuid-Pemba

note: Name for TZ-11
en: Zanzibar South
nl: Zuid-Zanzibar, Centraal- en

note: Name for TZ-15
en: Zanzibar West
nl: West-Zanzibar, Stedelijk- en

note: Name for TZ-19
en: Coast
nl: Pwani

note: Name for UA-05
en: Vinnytska oblast
nl: Vinnytsja, Provincie

note: Name for UA-07
en: Volynska oblast
nl: Wolynië, Provincie

note: Name for UA-09
en: Luhanska oblast
nl: Loehansk, Provindie

note: Name for UA-12
en: Dnipropetrovska oblast
nl: Dnjepropetrovsk, Provincie

note: Name for UA-14
en: Donetska oblast
nl: Donetsk, Provincie

note: Name for UA-18
en: Zhytomyrska oblast
nl: Zjytomyr, Provincie

note: Name for UA-21
en: Zakarpatska oblast
nl: Transkarpatië, Provincie

note: Name for UA-23
en: Zaporizka oblast
nl: Zaporizja, Provincie

note: Name for UA-26
en: Ivano-Frankivska oblast
nl: Ivano-Frankivsk, Provincie

note: Name for UA-30
en: Kyiv
nl: Kiev (stad)

note: Name for UA-32
en: Kyivska oblast
nl: Kiev, Provincie

note: Name for UA-35
en: Kirovohradska oblast
nl: Kirovohrad, Provincie

note: Name for UA-40
en: Sevastopol
nl: Sebastopol

note: Name for UA-43
en: Avtonomna Respublika Krym
nl: Krim, Autonome Republiek van de

note: Name for UA-46
en: Lvivska oblast
nl: Lviv, Provincie

note: Name for UA-48
en: Mykolaivska oblast
nl: Mykolajiv, Provincie

note: Name for UA-51
en: Odeska oblast
nl: Odessa, Provincie

note: Name for UA-53
en: Poltavska oblast
nl: Poltava, Provincie

note: Name for UA-56
en: Rivnenska oblast
nl: Rivne, Provincie

note: Name for UA-59
en: Sumska oblast
nl: Soemy, Provincie

note: Name for UA-61
en: Ternopilska oblast
nl: Ternopil, Provincie

note: Name for UA-63
en: Kharkivska oblast
nl: Charkov, Provincie

note: Name for UA-65
en: Khersonska oblast
nl: Cherson, Provincie

note: Name for UA-68
en: Khmelnytska oblast
nl: Chmelnytsky, Provincie

note: Name for UA-71
en: Cherkaska oblast
nl: Tsjerkasy, Provincie

note: Name for UA-74
en: Chernihivska oblast
nl: Tsjernihiv, Provincie

note: Name for UA-77
en: Chernivetska oblast
nl: Tsjernivtsi, Provincie

note: Name for UG-416
en: Buliisa
nl: Bulisa

note: Name for UM-67
en: Johnston Atoll
nl: Johnston-atol

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
nl: Midway-eilanden

note: Name for UM-76
en: Navassa Island
nl: Navassa-eiland

note: Name for UM-79
en: Wake Island
nl: Wake-eiland

note: Name for UM-81
en: Baker Island
nl: Baker-eiland

note: Name for UM-84
en: Howland Island
nl: Howland-eiland

note: Name for UM-86
en: Jarvis Island
nl: Jarvis-eiland

note: Name for UM-89
en: Kingman Reef
nl: Kingman Rif

note: Name for UM-95
en: Palmyra Atoll
nl: Palmyra-atol

note: Name for US-AS
en: American Samoa
nl: Amerikaans-Samoa

note: Name for US-CA
en: California
nl: Californië

note: Name for US-DC
en: District of Columbia
nl: District van Columbia

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

note: Name for US-NC
en: North Carolina
nl: Noord-Carolina

note: Name for US-ND
en: North Dakota
nl: Noord-Dakota

note: Name for US-RI
en: Rhode Island
nl: Rhode-eiland

note: Name for US-SC
en: South Carolina
nl: Zuid-Carolina

note: Name for US-SD
en: South Dakota
nl: Zuid-Dakota

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
nl: Kleine afgelegen eilanden van de Verenigde Staten

note: Name for US-VI
en: Virgin Islands, U.S.
nl: Maagdeneilanden, Amerikaanse

note: Name for US-WV
en: West Virginia
nl: West-Virginia

note: Name for UZ-BU
en: Buxoro
nl: Buchara

note: Name for UZ-FA
en: Farg‘ona
nl: Farg'ona

note: Name for UZ-QR
en: Qoraqalpog‘iston Respublikasi
nl: Karakalpakstan, Autonome Republiek

note: Name for UZ-SA
en: Samarqand
nl: Samarkand

note: Name for VE-A
en: Distrito Capital
nl: Bogotá, Hoofdstedelijk Gewest van

note: Name for VE-W
en: Dependencias Federales
nl: Federale Afhankelijkheden

note: Name for VN-HN
en: Hà Nội
nl: Hanoi

note: Name for VN-SG
en: Hồ Chí Minh
nl: Ho Chi Minhstad

note: Name for VU-PAM
en: Pénama
nl: Penama

note: Name for VU-SEE
en: Shéfa
nl: Shefa

note: Name for VU-TAE
en: Taféa
nl: Tafea

note: Name for YE-AD
en: ‘Adan
nl: 'Adan

note: Name for YE-AM
en: ‘Amrān
nl: 'Amran

note: Name for YE-BA
en: Al Bayḑā’
nl: Al Bayda'

note: Name for YE-DA
en: Aḑ Ḑāli‘
nl: Ad Dali'

note: Name for YE-DH
en: Dhamār
nl: Dhamar

note: Name for YE-HD
en: Ḩaḑramawt
nl: Hadramaut

note: Name for YE-HJ
en: Ḩajjah
nl: Hajjah

note: Name for YE-HU
en: Al Ḩudaydah
nl: Al Hudaydah

note: Name for YE-LA
en: Laḩij
nl: Lahij

note: Name for YE-MA
en: Ma’rib
nl: Ma'rib

note: Name for YE-MW
en: Al Maḩwīt
nl: Al Mahwit

note: Name for YE-SA
en: Amānat al ‘Āşimah [city]
nl: Amanat al-Asimah (stad Sana'a)

note: Name for YE-SD
en: Şāʻdah
nl: Sa'dah

note: Name for YE-SN
en: Şanʻā’
nl: Sana'a

note: Name for YE-SU
en: Arkhabīl Suquţrá
nl: Socotra

note: Name for YE-TA
en: Tāʻizz
nl: Ta'izz

note: Name for ZA-EC
en: Eastern Cape
nl: Oost-Kaap

note: Name for ZA-FS
en: Free State
nl: Oranje-Vrystaat

note: Name for ZA-NC
en: Northern Cape
nl: Noord-Kaap

note: Name for ZA-WC
en: Western Cape
nl: West-Kaap

note: Name for ZM-06
en: North-Western
nl: Noord-West

note: Name for ZM-08
en: Copperbelt
nl: Copperbelt; Kopergordel

note: Name for ZW-MC
en: Mashonaland Central
nl: Mashonaland Centraal

note: Name for ZW-ME
en: Mashonaland East
nl: Mashonaland Oost

note: Name for ZW-MN
en: Matabeleland North
nl: Matabeleland Noord

note: Name for ZW-MS
en: Matabeleland South
nl: Matabeleland Zuid
