iso_3166-1 - en to kv translation catalogue (108 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
kv: Афганистан

note: Name for ALA
en: Åland Islands
kv: Аланд діяс

note: Name for ALB
en: Albania
kv: Албания

note: Name for AND
en: Andorra
kv: Андорра

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
kv: Ӧтувтчӧм Араб Эмиратъяс

note: Name for ARG
en: Argentina
kv: Аргентина

note: Name for ARM
en: Armenia
kv: Армения

note: Name for AUS
en: Australia
kv: Австралия

note: Name for AUT
en: Austria
kv: Австрия

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
kv: Азербайджан

note: Name for BEL
en: Belgium
kv: Бельгия

note: Name for BGD
en: Bangladesh
kv: Бангладеш

note: Name for BGR
en: Bulgaria
kv: Болгария

note: Name for BHR
en: Bahrain
kv: Бахрейн

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
kv: Босния да Герцеговина

note: Name for BLR
en: Belarus
kv: Беларусь

note: Name for BRA
en: Brazil
kv: Бразилия

note: Name for BRB
en: Barbados
kv: Барбадос

note: Name for BTN
en: Bhutan
kv: Бутан

note: Name for CAN
en: Canada
kv: Канада

note: Name for CHE
en: Switzerland
kv: Швейцария

note: Name for CHL
en: Chile
kv: Чили

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
kv: Китай

note: Name for CRI
en: Costa Rica
kv: Коста-Рика

note: Name for CUB
en: Cuba
kv: Куба

note: Name for CYP
en: Cyprus
kv: Кипр

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
kv: Чехия

note: Name for DEU
en: Germany
kv: Германия

note: Name for DNK
en: Denmark
kv: Дания

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
kv: Доминикан Республика

note: Name for EGY
en: Egypt
kv: Египет Араб Республика

note: Name for ESP
en: Spain
kv: Испания

note: Name for ETH
en: Ethiopia
kv: Эфиопия

note: Name for FIN
en: Finland
kv: Суоми Му

note: Name for FRA
en: France
kv: Франция

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
kv: Фарер діяс

note: Name for GBR
en: United Kingdom
kv: Ыджыд Британия

note: Name for GEO
en: Georgia
kv: Грузия

note: Name for GRC
en: Greece
kv: Эллада

note: Name for GRD
en: Grenada
kv: Гренада

note: Name for GRL
en: Greenland
kv: Гренландия

note: Name for GTM
en: Guatemala
kv: Гватемала

note: Name for HND
en: Honduras
kv: Гондурас

note: Name for HRV
en: Croatia
kv: Хорватия

note: Name for HTI
en: Haiti
kv: Гаити

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
kv: Мадьяр Му

note: Name for IDN
en: Indonesia
kv: Индонезия

note: Name for IND
en: India
kv: Индия

note: Name for IRL
en: Ireland
kv: Ирландия

note: Name for IRQ
en: Iraq
kv: Ирак

note: Name for ISL
en: Iceland
kv: Исландия

note: Name for ISR
en: Israel
kv: Израиль

note: Name for ITA
en: Italy
kv: Италия

note: Name for JAM
en: Jamaica
kv: Ямайка

note: Name for JOR
en: Jordan
kv: Иордания

note: Name for JPN
en: Japan
kv: Япония

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
kv: Казахстан

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
kv: Кыргызстан

note: Name for KHM
en: Cambodia
kv: Камбоджа

note: Name for KWT
en: Kuwait
kv: Кувейт

note: Name for LBN
en: Lebanon
kv: Ливан

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
kv: Сент-Люсия

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
kv: Лихтенштейн

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
kv: Шри-Ланка

note: Name for LTU
en: Lithuania
kv: Литва

note: Name for LUX
en: Luxembourg
kv: Люксембург

note: Name for LVA
en: Latvia
kv: Латвия

note: Name for MCO
en: Monaco
kv: Монако

note: Common name for MDA
en: Moldova
kv: Молдова

note: Name for MDV
en: Maldives
kv: Мальдивъяс

note: Name for MEX
en: Mexico
kv: Мексика

note: Name for MLT
en: Malta
kv: Мальта

note: Name for MMR
en: Myanmar
kv: Мьянма

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
kv: Черногория

note: Name for MNG
en: Mongolia
kv: Монголия

note: Name for MYS
en: Malaysia
kv: Малайзия

note: Name for NIC
en: Nicaragua
kv: Никарагуа

note: Name for NLD
en: Netherlands
kv: Нидерландъяс

note: Name for NOR
en: Norway
kv: Норвегия

note: Name for NPL
en: Nepal
kv: Непал

note: Name for NZL
en: New Zealand
kv: Выль Зеландия

note: Name for OMN
en: Oman
kv: Оман

note: Name for PAK
en: Pakistan
kv: Пакистан

note: Name for PAN
en: Panama
kv: Панама

note: Name for PER
en: Peru
kv: Перу

note: Name for PHL
en: Philippines
kv: Филиппинъяс

note: Name for POL
en: Poland
kv: Польша

note: Name for PRT
en: Portugal
kv: Португалия

note: Name for QAT
en: Qatar
kv: Катар

note: Name for ROU
en: Romania
kv: Румыния

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
kv: Саудса Аравия

note: Name for SGP
en: Singapore
kv: Сингапур

note: Name for SLV
en: El Salvador
kv: Сальвадор

note: Name for SMR
en: San Marino
kv: Сан-Марино

note: Name for SRB
en: Serbia
kv: Сербия

note: Name for SSD
en: South Sudan
kv: Лунвыв Судан

note: Name for SVK
en: Slovakia
kv: Словакия

note: Name for SVN
en: Slovenia
kv: Словения

note: Name for SWE
en: Sweden
kv: Швеция

note: Name for THA
en: Thailand
kv: Таиланд

note: Name for TJK
en: Tajikistan
kv: Таджикистан

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
kv: Туркменистан

note: Name for UKR
en: Ukraine
kv: Украина

note: Official name for USA
en: United States of America
kv: Америкаса Ӧтувтчӧм Штатъяс

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
kv: Узбекистан

note: Common name for VNM
en: Vietnam
kv: Вьетнам

note: Name for YEM
en: Yemen
kv: Йемен

note: Name for ZAF
en: South Africa
kv: Лунвыв Африкаса Республика
