iso_3166-2 - en to is translation catalogue (81 entries)

note: Name for AR-V
en: Tierra del Fuego
is: Eldland

note: Name for AT-7
en: Tirol
is: Tíról

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
is: Ástralska höfuðborgarsvæðið

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
is: Nýja Suður-Wales

note: Name for AU-SA
en: South Australia
is: Suður-Ástralía

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
is: Tasmanía

note: Name for AU-VIC
en: Victoria
is: Viktoría

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
is: Vestur-Ástralía

note: Name for BA-BIH
en: Federacija Bosne i Hercegovine
is: Sambandsríki Bosníu og Hersegóvínu

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
is: Lúxemborg

note: Name for BF-03, Name for CM-CE, Name for HT-CE
en: Centre
is: Mið

note: Name for BF-04
en: Centre-Est
is: Mið-Austur

note: Name for BF-05
en: Centre-Nord
is: Mið-Norður

note: Name for BF-06
en: Centre-Ouest
is: Mið-Vestur

note: Name for BF-07
en: Centre-Sud
is: Mið-Suður

note: Name for BF-08
en: Est
is: Austur

note: Name for BF-10, Name for FR-59, Name for HT-ND
en: Nord
is: Norður

note: Name for BF-13
en: Sud-Ouest
is: Suðð-Vestur

note: Name for BW-NE, Name for GH-NE, Name for SG-02
en: North East
is: Norð-austur

note: Name for BW-NW, Name for SG-03
en: North West
is: Norð-vestur

note: Name for BW-SE, Name for SG-04
en: South East
is: Suð-austur

note: Name for BW-SO, Name for RW-05, Name for SL-S, Name for ZM-07
en: Southern
is: Suður

note: Name for BZ-BZ
en: Belize
is: Belís

note: Name for CA-MB
en: Manitoba
is: Manítóba

note: Name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
is: Nýfunundnaland og Labrador

note: Name for CA-NT
en: Northwest Territories
is: Norðvestursvæðin

note: Name for CH-GE
en: Genève
is: Genf

note: Name for CL-RM
en: Región Metropolitana de Santiago
is: Höfuðborgarsvæði Santíagó

note: Name for CM-EN
en: Far North
is: Lengst norður

note: Name for CM-ES
en: East
is: Austur

note: Name for CM-NO
en: North
is: Norður

note: Name for CM-NW, Name for ZA-NW
en: North-West
is: Norð-vestur

note: Name for CM-OU
en: West
is: Vestur

note: Name for CM-SU
en: South
is: Suður

note: Name for CM-SW
en: South-West
is: Suð-vestur

note: Name for CO-BOL, Name for EC-B, Name for VE-F
en: Bolívar
is: Bólívar

note: Name for DE-BE
en: Berlin
is: Berlín

note: Name for DE-SH
en: Schleswig-Holstein
is: Slésvík-Holstein

note: Name for DJ-DJ
en: Djibouti
is: Djíbútí

note: Name for DK-81
en: Nordjylland
is: Norður-Jótland

note: Name for DK-82
en: Midtjylland
is: Mið-Jótland

note: Name for DK-83
en: Syddanmark
is: Suður-Danmörk

note: Name for DK-84
en: Hovedstaden
is: Höfuðstðurinn

note: Name for DK-85
en: Sjælland
is: Sjáland

note: Name for ES-M
en: Madrid
is: Madríd

note: Name for FJ-E, Name for GH-EP, Name for RW-02, Name for SL-E, Name for UG-E, Name for ZM-03
en: Eastern
is: Austur

note: Name for FJ-N, Name for GH-NP, Name for PG-NPP, Name for RW-03, Name for SD-NO, Name for SL-N, Name for UG-N, Name for ZM-05
en: Northern
is: Norður

note: Name for FJ-W, Name for GH-WP, Name for GM-W, Name for PG-WPD, Name for RW-04, Name for SB-WE, Name for UG-W, Name for ZM-01
en: Western
is: Vestur

note: Name for FR-75C
en: Paris
is: París

note: Name for FR-971
en: Guadeloupe
is: Gvadalúp

note: Name for FR-972
en: Martinique
is: Martiník

note: Name for FR-976
en: Mayotte
is: Mayott

note: Name for FR-PF
en: Polynésie française
is: Franska pólýnesía

note: Name for FR-TF
en: Terres australes françaises
is: Frönsku suðurhafslandsvæðin

note: Name for GN-ML
en: Mali
is: Malí

note: Name for GT-01
en: Guatemala
is: Gvatemala

note: Name for ID-GO
en: Gorontalo
is: Gorontaló

note: Name for IT-BA, Name for SO-BR
en: Bari
is: Barí

note: Name for IT-RM
en: Roma
is: Róm

note: Name for KE-32
en: Nandi
is: Nandí

note: Name for MM-16
en: Rakhine
is: Kado

note: Name for NG-NI
en: Niger
is: Níger

note: Name for NL-AW
en: Aruba
is: Arúba

note: Name for NO-03
en: Oslo
is: Osló

note: Name for NO-15
en: Møre og Romsdal
is: Mæri og Romsdal

note: Name for NO-18
en: Nordland
is: Norðurland

note: Name for NO-21
en: Svalbard (Arctic Region)
is: Svalbarði (heimsskautasvæði)

note: Name for NO-22
en: Jan Mayen (Arctic Region)
is: Jan Mayen (heimsskautasvæði)

note: Name for PH-PAN
en: Pangasinan
is: Pangasínan

note: Name for PS-JEM
en: Jerusalem
is: Jerúsalem

note: Name for PS-NGZ
en: North Gaza
is: Norður-Gaza

note: Name for SG-05
en: South West
is: Suð-vestur

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
is: Midway-eyjar

note: Name for UM-79
en: Wake Island
is: Wake-eyja

note: Name for US-AS
en: American Samoa
is: Bandarísku Samóaeyjar

note: Name for US-GA
en: Georgia
is: Georgía

note: Name for US-GU
en: Guam
is: Gvam

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
is: Norður-Maríanaeyjar

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
is: Puerto Ríko

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
is: Ytri-smáeyjar Bandaríkjanna

note: Name for ZM-06
en: North-Western
is: Norð-vestur
