iso_639-2 - en to fur translation catalogue (293 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
fur: Abcâs

note: Name for ace
en: Achinese
fur: Acehnês

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
fur: Adighè; de Adighezie

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
fur: Lenghis afro-asiatichis

note: Name for ale
en: Aleut
fur: Aleutin

note: Name for alg
en: Algonquian languages
fur: Lenghis algonchinis

note: Name for alt
en: Southern Altai
fur: Altai dal Sud

note: Name for amh
en: Amharic
fur: Amaric

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
fur: Inglês antîc (cirche 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
fur: Lenghis apache

note: Name for ara
en: Arabic
fur: Arap

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
fur: Aramaic uficiâl (700-300 PC); Aramaic imperiâl (700-300 PC)

note: Name for arg
en: Aragonese
fur: Aragonês

note: Name for art
en: Artificial languages
fur: Lenghis artificiâls

note: Name for asm
en: Assamese
fur: Assamês

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
fur: Asturian; Bable; Leonês; Asturian-Leonês

note: Name for ath
en: Athapascan languages
fur: Lenghis athapascanis

note: Name for aus
en: Australian languages
fur: Lenghis australianis

note: Name for ave
en: Avestan
fur: Avestic

note: Name for aze
en: Azerbaijani
fur: Aseri

note: Name for bad
en: Banda languages
fur: Lenghis banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
fur: Lenghis bamileke

note: Name for bak
en: Bashkir
fur: Baschîr

note: Name for bal
en: Baluchi
fur: Beluci

note: Name for ban
en: Balinese
fur: Balinês

note: Name for bat
en: Baltic languages
fur: Lenghis baltichis

note: Name for bel
en: Belarusian
fur: Bielorus

note: Name for ben
en: Bengali
fur: Bengalês

note: Name for ber
en: Berber languages
fur: Lenghis berbaris

note: Name for bih
en: Bihari languages
fur: Lenghis bihari

note: Name for bla
en: Siksika
fur: Niitsítapi (Siksika)

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
fur: Bantu (altre)

note: Name for bos
en: Bosnian
fur: Bosgnac

note: Name for btk
en: Batak languages
fur: Lenghis batak

note: Name for bua
en: Buriat
fur: Buriât

note: Name for bug
en: Buginese
fur: Buginês

note: Name for bul
en: Bulgarian
fur: Bulgar

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
fur: Blin; Bilen

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
fur: Lenghis indianis de americhe centrâl

note: Name for cau
en: Caucasian languages
fur: Lenghis caucasichis

note: Name for cel
en: Celtic languages
fur: Lenghis celtichis

note: Name for ces
en: Czech
fur: Cec

note: Name for che
en: Chechen
fur: Cecen

note: Name for chk
en: Chuukese
fur: Chuukês

note: Name for chn
en: Chinook jargon
fur: Zergon chinook

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
fur: Slâf eclesiastic; Slâf antîc; Bulgar antîc; Slâf eclesiastic antîc

note: Name for chv
en: Chuvash
fur: Çuvàs

note: Name for cmc
en: Chamic languages
fur: Lenghis chamichis

note: Name for cor
en: Cornish
fur: Cornic

note: Name for cos
en: Corsican
fur: Cors

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
fur: Creols e lenghis semplificadis, basâts sul Inglês

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
fur: Creols e lenghis semplificadis, basâts sul francês

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
fur: Creols e lenghis semplificadis, basâts sul portughês

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
fur: Tatar crimeu; Turc crimeu

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
fur: Creols e lenghis semplificadis

note: Name for csb
en: Kashubian
fur: Cassiup

note: Name for cus
en: Cushitic languages
fur: Lenghis cussitichis

note: Name for cym
en: Welsh
fur: Galês

note: Name for dan
en: Danish
fur: Danês

note: Name for day
en: Land Dayak languages
fur: Lenghis de tiere Dayak

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
fur: Lenghe dai sclâfs (Athapasc)

note: Name for deu
en: German
fur: Todesc

note: Name for dgr
en: Dogrib
fur: Tlicho

note: Name for dra
en: Dravidian languages
fur: Lenghis dravidichis

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
fur: Lusazian (lenghe sorabe) inferiôr

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
fur: Olandês medi (cirche 1050-1350)

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
fur: Egjizian (antîc)

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
fur: Grêc moderni (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
fur: Elamitic

note: Name for eng
en: English
fur: Inglês

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
fur: Inglês medi (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
fur: Eston

note: Name for eus
en: Basque
fur: Basc

note: Name for fao
en: Faroese
fur: Faroês

note: Name for fij
en: Fijian
fur: Fizian

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
fur: Filipin

note: Name for fin
en: Finnish
fur: Finlandês

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
fur: Lenghis ugrofinichis

note: Name for fra
en: French
fur: Francês

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
fur: Francês medi (cirche 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
fur: Francês antîc (842-cirche 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
fur: Frison dal Nord

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
fur: Frison orientâl

note: Name for fry
en: Western Frisian
fur: Frison ocidentâl

note: Name for fur
en: Friulian
fur: Furlan

note: Name for gem
en: Germanic languages
fur: Lenghis gjermanichis

note: Name for gez
en: Geez
fur: Ge'ez

note: Name for gil
en: Gilbertese
fur: Gilbertês

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
fur: Gaelic; Gaelic scozês

note: Name for gle
en: Irish
fur: Irlandês

note: Name for glg
en: Galician
fur: Galizian

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
fur: Todesc medi-alt (cirche 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
fur: Todesc antîc-alt (cirche 750-1050)

note: Name for got
en: Gothic
fur: Gotic

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
fur: Grêc antîc (fintal 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
fur: Guaraní

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
fur: Todesc svuizar; alaman; alsazian

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
fur: Haitian; Creol haitian

note: Name for haw
en: Hawaiian
fur: Hawaian

note: Name for heb
en: Hebrew
fur: Ebraic

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
fur: Lenghis himachali; Lenghis dal Pahari ocidentâl

note: Name for hit
en: Hittite
fur: Ittite

note: Name for hrv
en: Croatian
fur: Cravuat

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
fur: Lusazian (lenghe sorabe) superiôr

note: Name for hun
en: Hungarian
fur: Ongjarês

note: Name for hye
en: Armenian
fur: Armen

note: Name for ijo
en: Ijo languages
fur: Lenghis ijo

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
fur: Interlingue; Ocidentâl

note: Name for ilo
en: Iloko
fur: Ilocan

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
fur: Interlingua (Associazion Internazionâl pe Lenghe Ausiliarie)

note: Name for inc
en: Indic languages
fur: Lenghis indoariis

note: Name for ine
en: Indo-European languages
fur: Lenghis indoeuropeanis

note: Name for inh
en: Ingush
fur: Ingùs

note: Name for ira
en: Iranian languages
fur: Lenghis iranichis

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
fur: Lenghis irochesis

note: Name for isl
en: Icelandic
fur: Islandês

note: Name for ita
en: Italian
fur: Talian

note: Name for jav
en: Javanese
fur: Zavanês

note: Name for jpn
en: Japanese
fur: Gjaponês

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
fur: Judeu-persian

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
fur: Judeu-arap

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
fur: Karakalpak

note: Name for kab
en: Kabyle
fur: Cabil

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
fur: Kalaallisut; Groenlandês

note: Name for kar
en: Karen languages
fur: Lenghis karen

note: Name for kat
en: Georgian
fur: Gjeorgjian

note: Name for kaw
en: Kawi
fur: Zavanês antîc; Kawi

note: Name for kaz
en: Kazakh
fur: Kazac

note: Name for kbd
en: Kabardian
fur: Cabart

note: Name for khi
en: Khoisan languages
fur: Lenghis khoisan

note: Name for khm
en: Central Khmer
fur: Khmer centrâl

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
fur: Khotanês; Saka

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
fur: Kirghîs

note: Name for kom
en: Komi
fur: Comi; Sirien

note: Name for kon
en: Kongo
fur: Kikongo

note: Name for kor
en: Korean
fur: Corean

note: Name for kos
en: Kosraean
fur: Kosraês

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
fur: Karatchai-balkar

note: Name for krl
en: Karelian
fur: Carelian

note: Name for kro
en: Kru languages
fur: Lenghis kru

note: Name for kum
en: Kumyk
fur: Cumuc

note: Name for kur
en: Kurdish
fur: Curdi

note: Name for lad
en: Ladino
fur: Ladin

note: Name for lav
en: Latvian
fur: Leton

note: Name for lez
en: Lezghian
fur: Lesghi

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
fur: Limburghês

note: Name for lit
en: Lithuanian
fur: Lituan

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
fur: Lussemburghês

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
fur: Luba-Lulua; Tshiluba; Luba-Kasai

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
fur: Kiluba; Luba-Katanga

note: Name for lug
en: Ganda
fur: Luganda; Ganda

note: Name for lui
en: Luiseno
fur: Luiseño

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
fur: Luo (Kenya e Tanzanie)

note: Name for mad
en: Madurese
fur: Madurês

note: Name for mag
en: Magahi
fur: Magadhi

note: Name for mah
en: Marshallese
fur: Marshalês

note: Name for mak
en: Makasar
fur: Makassarês

note: Name for map
en: Austronesian languages
fur: Lenghis austronesianis

note: Name for mar
en: Marathi
fur: Marathi; Maratin

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
fur: Irlandês medi (900-1200)

note: Name for mis
en: Uncoded languages
fur: Lenghis no codificadis

note: Name for mkd
en: Macedonian
fur: Macedon

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
fur: Lenghis mon khmer

note: Name for mlg
en: Malagasy
fur: Malgàs

note: Name for mlt
en: Maltese
fur: Maltês

note: Name for mnc
en: Manchu
fur: Mancês; Manciù

note: Name for mno
en: Manobo languages
fur: Lenghis manobo

note: Name for mon
en: Mongolian
fur: Mongul

note: Name for mos
en: Mossi
fur: More; Mossi

note: Name for mri
en: Maori
fur: Māori

note: Name for msa
en: Malay
fur: Malês

note: Name for mul
en: Multiple languages
fur: Lenghis multiplis

note: Name for mun
en: Munda languages
fur: Lenghis munda

note: Name for mwl
en: Mirandese
fur: Mirandês

note: Name for mya
en: Burmese
fur: Birman

note: Name for myn
en: Mayan languages
fur: Lenghis maya

note: Name for myv
en: Erzya
fur: Erze

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
fur: Lenghis nahuatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
fur: Lenghis indiandis de Americhe dal Nord

note: Name for nap
en: Neapolitan
fur: Napoletan

note: Name for nau
en: Nauru
fur: Nauruan

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
fur: Ndebele; Sud; Ndebele dal Sud

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
fur: Ndebele, Nord; Ndebele dal Nord

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
fur: Bas todesc; Bas sasson; Todesc, bas; Sasson, bas

note: Name for nep
en: Nepali
fur: Nepalês

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
fur: Lenghis niger-kordofanianis

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
fur: Olandês; Flamant

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
fur: Nynorsk norvegjês; Nynorsk, Norvegjês

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
fur: Bokmål, norvegjês ; Bokmål norvegjês

note: Name for non
en: Norse, Old
fur: Noren antîc

note: Name for nor
en: Norwegian
fur: Norvegjês

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
fur: Pedi; Sepedi; Sotho dal Nord

note: Name for nub
en: Nubian languages
fur: Lenghis nubianis

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
fur: Newari classic; Newari antîc; Nepal Bhasa classic

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
fur: Chewa; Chichewa; Nyanja

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
fur: Ocitan (posteriôr 1500); Provençâl

note: Name for oji
en: Ojibwa
fur: Ojibwe

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
fur: Ossêt; Ossetic

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
fur: Turc, otoman (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
fur: Lenghis otomianis

note: Name for paa
en: Papuan languages
fur: Lenghis papuasichis

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
fur: Pangiabi; Punjabi

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
fur: Persian antîc (cirche 600-400 P.C.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
fur: Lenghis filipinis

note: Name for phn
en: Phoenician
fur: Fenici

note: Name for pli
en: Pali
fur: Pāli

note: Name for pol
en: Polish
fur: Polac

note: Name for por
en: Portuguese
fur: Portughês

note: Name for pra
en: Prakrit languages
fur: Lenghis pracritis

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
fur: Provençâl antîc (fintal 1500)

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
fur: Pashtu; Afgan

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
fur: Riservât pal ûs locâl

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
fur: Rarotongan; Māori des isulis Cook

note: Name for roa
en: Romance languages
fur: Lenghis romanichis

note: Name for roh
en: Romansh
fur: Rumanç

note: Name for rom
en: Romany
fur: Romaní

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
fur: Rumen; Moldâf

note: Name for run
en: Rundi
fur: Kirundi

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
fur: Arumen; Aromen; Macedorumen

note: Name for rus
en: Russian
fur: Rus

note: Name for sah
en: Yakut
fur: Sacha; Yakute

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
fur: Lenghis indianis de Americhe dal Sud (altris)

note: Name for sal
en: Salishan languages
fur: Lenghis Salish

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
fur: Aramaic samaritan

note: Name for san
en: Sanskrit
fur: Sanscrit

note: Name for sco
en: Scots
fur: Scozês

note: Name for sel
en: Selkup
fur: Selcupi

note: Name for sem
en: Semitic languages
fur: Lenghis semitichis

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
fur: Irlandês antîc (fintal 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
fur: Lengaçs dai segns

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
fur: Cingalês

note: Name for sio
en: Siouan languages
fur: Lenghis siouan

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
fur: Lenghis sinotibetanis

note: Name for sla
en: Slavic languages
fur: Lenghis slavis

note: Name for slk
en: Slovak
fur: Slovac

note: Name for slv
en: Slovenian
fur: Sloven

note: Name for sma
en: Southern Sami
fur: Sami meridionâl

note: Name for sme
en: Northern Sami
fur: Sami setentrionâl

note: Name for smi
en: Sami languages
fur: Lenghis sami

note: Name for smj
en: Lule Sami
fur: Sami di Lule

note: Name for smn
en: Inari Sami
fur: Sami di Inari

note: Name for sms
en: Skolt Sami
fur: Sami skolt

note: Name for son
en: Songhai languages
fur: Lenghis songhai

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
fur: Sotho dal Sud

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
fur: Spagnûl; Castilian

note: Name for sqi
en: Albanian
fur: Albanês

note: Name for srd
en: Sardinian
fur: Sart

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
fur: Sranan tongo

note: Name for srp
en: Serbian
fur: Serp

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
fur: Lenghis nilo-saharianis

note: Name for ssw
en: Swati
fur: Swati; Swazi

note: Name for sun
en: Sundanese
fur: Sundanês

note: Name for sux
en: Sumerian
fur: Sumeric

note: Name for swe
en: Swedish
fur: Svedês

note: Name for syc
en: Classical Syriac
fur: Siriac classic

note: Name for syr
en: Syriac
fur: Siriac

note: Name for tai
en: Tai languages
fur: Lenghis tai

note: Name for tem
en: Timne
fur: Temne

note: Name for ter
en: Tereno
fur: Terêna; Etelena

note: Name for tgk
en: Tajik
fur: Tazic

note: Name for tha
en: Thai
fur: Tailandês

note: Name for tig
en: Tigre
fur: Tigré

note: Name for tir
en: Tigrinya
fur: Tigrin

note: Name for tkl
en: Tokelau
fur: Tokelauan

note: Name for tmh
en: Tamashek
fur: Tuareg; Tamasheq

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
fur: Tongan (Nyasa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
fur: Tongan (Isulis Tonga)

note: Name for tup
en: Tupi languages
fur: Lenghis tupi

note: Name for tur
en: Turkish
fur: Turc

note: Name for tut
en: Altaic languages
fur: Leghis altaichis

note: Name for tvl
en: Tuvalu
fur: Tuvaluan

note: Name for tyv
en: Tuvinian
fur: Tuvan

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
fur: Uigur

note: Name for ukr
en: Ukrainian
fur: Ucrain

note: Name for und
en: Undetermined
fur: No determinât

note: Name for uzb
en: Uzbek
fur: Uzbec

note: Name for vie
en: Vietnamese
fur: Vietnamite

note: Name for wak
en: Wakashan languages
fur: Lenghis wakashan

note: Name for wal
en: Walamo
fur: Wolaytta; Walamo

note: Name for war
en: Waray
fur: Waray-waray

note: Name for wen
en: Sorbian languages
fur: Lenghis sorabis

note: Name for wln
en: Walloon
fur: Valon

note: Name for wol
en: Wolof
fur: Wolof; Uolof

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
fur: Calmuc

note: Name for yap
en: Yapese
fur: Yapês

note: Name for ypk
en: Yupik languages
fur: Lenghis yupik

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
fur: Lengaç iconic Bliss; Bliss

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
fur: Berbar marochin standard

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
fur: Zhuang

note: Name for zho
en: Chinese
fur: Cinês

note: Name for znd
en: Zande languages
fur: Lenghis zandé

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
fur: Nissun contignût linguistic; No aplicabil

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
fur: Zazaki; Kirmanjki; Dimli
