iso_3166-1 - en to fur translation catalogue (341 entries)

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
fur: Republiche Islamiche dal Afghanistan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
fur: Republiche di Angola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
fur: Isulis Åland

note: Name for ALB
en: Albania
fur: Albanie

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
fur: Republiche di Albanie

note: Name for AND
en: Andorra
fur: Andore

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
fur: Principât di Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
fur: Emirâts Araps Unîts

note: Name for ARG
en: Argentina
fur: Argjentine

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
fur: Republiche Argjentine

note: Name for ARM
en: Armenia
fur: Armenie

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
fur: Republiche di Armenie

note: Name for ASM
en: American Samoa
fur: Samoa Americanis

note: Name for ATA
en: Antarctica
fur: Antartide

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
fur: Teritoris francês meridionâi

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
fur: Antigua e Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
fur: Australie

note: Name for AUT
en: Austria
fur: Austrie

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
fur: Republiche di Austrie

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
fur: Azerbaizan

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
fur: Republiche di Azerbaizan

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
fur: Republiche dal Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
fur: Belgjo

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
fur: Ream de Belgjiche

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
fur: Republiche dal Benin

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
fur: Paîs Bas caraibics

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
fur: Republiche Popolâr dal Bangladesh

note: Name for BGR
en: Bulgaria
fur: Bulgarie

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
fur: Republiche di Bulgarie

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
fur: Ream dal Bahrain

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
fur: Commonwealth des Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
fur: Bosnie e Erzegovine

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
fur: Republiche di Bosnie e Erzegovine

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
fur: Saint-Barthélemy

note: Name for BLR
en: Belarus
fur: Bielorussie

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
fur: Republiche di Bielorussie

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
fur: Bolivie, Stât Plurinazionâl de

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
fur: Stât Plurinazionâl de Bolivie

note: Common name for BOL
en: Bolivia
fur: Bolivie

note: Name for BRA
en: Brazil
fur: Brasîl

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
fur: Republiche Federâl dal Brasîl

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
fur: Brunei

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
fur: Ream dal Bhutan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
fur: Isule Bouvet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
fur: Republiche dal Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
fur: Republiche Centriafricane

note: Name for CAN
en: Canada
fur: Canadà

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
fur: Isulis Cocos (Keeling)

note: Name for CHE
en: Switzerland
fur: Svuizare

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
fur: Confederazion svuizare

note: Name for CHL
en: Chile
fur: Cile

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
fur: Republiche dal Cile

note: Name for CHN
en: China
fur: Cine

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
fur: Republiche Popolâr Cinese

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
fur: Cueste di Avoli

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
fur: Republiche de Cueste di Avoli

note: Name for CMR
en: Cameroon
fur: Camerun

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
fur: Republiche dal Camerun

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
fur: Congo, Republiche Democratiche dal

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
fur: Republiche dal Congo

note: Name for COK
en: Cook Islands
fur: Isulis Cook

note: Name for COL
en: Colombia
fur: Colombie

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
fur: Republiche di Colombie

note: Name for COM
en: Comoros
fur: Comoris

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
fur: Union des Comoris

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
fur: Cap Vert

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
fur: Republiche di Cap Vert

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
fur: Republiche di Costa Rica

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
fur: Republiche di Cuba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
fur: Isule di Nadâl

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
fur: Isulis Cayman

note: Name for CYP
en: Cyprus
fur: Cipri

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
fur: Republiche di Cipri

note: Name for CZE
en: Czechia
fur: Cechie

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
fur: Republiche Ceche

note: Name for DEU
en: Germany
fur: Gjermanie

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
fur: Republiche Federâl di Gjermanie

note: Name for DJI
en: Djibouti
fur: Zibuti

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
fur: Republiche dal Zibuti

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
fur: Commonwealth di Dominica

note: Name for DNK
en: Denmark
fur: Danimarcje

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
fur: Ream di Danimarcje

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
fur: Republiche Dominicane

note: Name for DZA
en: Algeria
fur: Alzerie

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
fur: Republiche Democratiche Popolâr di Alzerie

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
fur: Republiche dal Ecuador

note: Name for EGY
en: Egypt
fur: Egjit

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
fur: Republiche Arabe di Egjit

note: Name for ERI
en: Eritrea
fur: Eritree

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
fur: Stât di Eritree

note: Name for ESH
en: Western Sahara
fur: Sahara Ocidentâl

note: Name for ESP
en: Spain
fur: Spagne

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
fur: Ream di Spagne

note: Name for EST
en: Estonia
fur: Estonie

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
fur: Republiche di Estonie

note: Name for ETH
en: Ethiopia
fur: Etiopie

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
fur: Republiche Federâl Democratiche di Etiopie

note: Name for FIN
en: Finland
fur: Finlande

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
fur: Republiche di Finlandie

note: Name for FJI
en: Fiji
fur: Fizi

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
fur: Republiche di Fizi

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
fur: Isulis Falkland (Malvinis)

note: Official name for FRA
en: French Republic
fur: Republiche francese

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
fur: Isulis Fær Øer

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
fur: Micronesie, Stâts Federâts de

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
fur: Stâts Federâts di Micronesie

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
fur: Republiche gabonese

note: Name for GBR
en: United Kingdom
fur: Ream Unît

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
fur: Ream Unît di Gran Bretagne e Irlande dal Nord

note: Name for GEO
en: Georgia
fur: Gjeorgjie

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
fur: Republiche dal Ghana

note: Name for GIB
en: Gibraltar
fur: Gjibraltar

note: Name for GIN
en: Guinea
fur: Guinee

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
fur: Republiche di Guinee

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
fur: Republiche dal Gambia

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
fur: Guinee-Bissau

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
fur: Republiche di Guinee-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
fur: Guinee Ecuatoriâl

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
fur: Republiche de Guinee Ecuatoriâl

note: Name for GRC
en: Greece
fur: Grecie

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
fur: Republiche Eleniche

note: Name for GRL
en: Greenland
fur: Groenlande

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
fur: Republiche dal Guatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
fur: Guyana francese

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
fur: Republiche Cooperative di Guyana

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
fur: Regjon aministrative speciâl di Hong Kong de Republiche Popolâr Cinese

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
fur: Isulis Heard e McDonald

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
fur: Republiche dal Honduras

note: Name for HRV
en: Croatia
fur: Cravuazie

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
fur: Republiche di Cravuazie

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
fur: Republiche di Haiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
fur: Ongjarie

note: Name for IDN
en: Indonesia
fur: Indonesie

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
fur: Republiche di Indonesie

note: Name for IMN
en: Isle of Man
fur: Isule di Man

note: Name for IND
en: India
fur: Indie

note: Official name for IND
en: Republic of India
fur: Republiche de India

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
fur: Teritori britanic dal Ocean Indian

note: Name for IRL
en: Ireland
fur: Irlande

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
fur: Iran, Republiche Islamiche dal

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
fur: Republiche Islamiche dal Iran

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
fur: Republiche dal Iraq

note: Name for ISL
en: Iceland
fur: Islande

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
fur: Republiche de Islande

note: Name for ISR
en: Israel
fur: Israêl

note: Official name for ISR
en: State of Israel
fur: Stât di Israêl

note: Name for ITA
en: Italy
fur: Italie

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
fur: Republiche taliane

note: Name for JAM
en: Jamaica
fur: Gjamaiche

note: Name for JEY
en: Jersey
fur: Balivât di Jersey

note: Name for JOR
en: Jordan
fur: Jordanie

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
fur: Ream Hashemite di Jordanie

note: Name for JPN
en: Japan
fur: Gjapon

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
fur: Republiche dal Kazakhstan

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
fur: Republiche dal Kenya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
fur: Kirghizstan

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
fur: Republiche dal Kyrgyzstan

note: Name for KHM
en: Cambodia
fur: Camboze

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
fur: Ream di Camboze

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
fur: Republiche di Kiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
fur: Saint Kitts e Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
fur: Coree dal Sud

note: Common name for KOR
en: South Korea
fur: Coree dal Sud

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
fur: Stât dal Kuwait

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
fur: Republiche Popolâr Democratiche dal Laos

note: Name for LBN
en: Lebanon
fur: Liban

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
fur: Republiche libanese

note: Name for LBR
en: Liberia
fur: Liberie

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
fur: Republiche di Liberie

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
fur: Libie

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
fur: Sante Luzie

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
fur: Principât dal Liechtenstein

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
fur: Republiche Democratiche Socialiste dal Sri Lanka

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
fur: Ream dal Lesotho

note: Name for LTU
en: Lithuania
fur: Lituanie

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
fur: Republiche di Lituanie

note: Name for LUX
en: Luxembourg
fur: Lussemburc

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
fur: Granducât di Lussemburc

note: Name for LVA
en: Latvia
fur: Letonie

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
fur: Republiche di Letonie

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
fur: Regjon aministrative speciâl di Macao de Republiche Popolâr Cinese

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
fur: Saint Martin (part francese)

note: Name for MAR
en: Morocco
fur: Maroc

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
fur: Ream dal Maroc

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
fur: Principât di Monaco

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
fur: Moldavie, Republiche di

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
fur: Republiche di Moldavie

note: Common name for MDA
en: Moldova
fur: Moldavie

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
fur: Republiche dal Madagascar

note: Name for MDV
en: Maldives
fur: Maldivis

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
fur: Republiche des Maldivis

note: Name for MEX
en: Mexico
fur: Messic

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
fur: Stâts Unîts dal Messic

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
fur: Isulis Marshall

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
fur: Republiche des isulis Marshall

note: Name for MKD
en: North Macedonia
fur: Macedonie dal Nord

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
fur: Republiche de Macedonie dal Nord

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
fur: Republiche dal Mali

note: Name for MLT
en: Malta
fur: Malte

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
fur: Republiche di Malte

note: Name for MMR
en: Myanmar
fur: Birmanie

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
fur: Republiche de Union dal Myanmar

note: Name for MNG
en: Mongolia
fur: Mongolie

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
fur: Isulis Marianis Setentrionâls

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
fur: Commonwealth des isulis Marianis setentrionâls

note: Name for MOZ
en: Mozambique
fur: Mozambic

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
fur: Republiche dal Mozambic

note: Name for MRT
en: Mauritania
fur: Mauritanie

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
fur: Republiche Islamiche di Mauritanie

note: Name for MTQ
en: Martinique
fur: Martiniche

note: Name for MUS
en: Mauritius
fur: Maurizi

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
fur: Republiche di Maurizi

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
fur: Republiche dal Malawi

note: Name for NAM
en: Namibia
fur: Namibie

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
fur: Republiche di Namibie

note: Name for NCL
en: New Caledonia
fur: Gnove Caledonie

note: Name for NER
en: Niger
fur: Nigjer

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
fur: Republiche dal Nigjer

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
fur: Isule Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
fur: Nigjerie

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
fur: Republiche Federâl de Nigjerie

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
fur: Republiche di Nicaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
fur: Paîs Bas

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
fur: Ream dai Paîs Bas

note: Name for NOR
en: Norway
fur: Norvegje

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
fur: Ream di Norvegje

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
fur: Republiche Federâl Democratiche dal Nepal

note: Name for NRU
en: Nauru
fur: Nauruan

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
fur: Republiche di Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
fur: Gnove Zelande

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
fur: Sultanât dal Oman

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
fur: Republiche Islamiche dal Pakistan

note: Name for PAN
en: Panama
fur: Panamà

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
fur: Republiche di Panamà

note: Name for PER
en: Peru
fur: Perù

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
fur: Republiche dal Perù

note: Name for PHL
en: Philippines
fur: Filipinis

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
fur: Republiche des Filipinis

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
fur: Republiche di Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
fur: Papua Gnove Guinee

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
fur: Stât Indipendent de Papua Gnove Guinee

note: Name for POL
en: Poland
fur: Polonie

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
fur: Republiche di Polonie

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
fur: Coree dal Nord

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
fur: Republiche Democratiche Popolâr di Coree

note: Common name for PRK
en: North Korea
fur: Coree dal Nord

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
fur: Republiche dal Portugal

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
fur: Republiche dal Paraguay

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
fur: Palestine, Stât di

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
fur: Stât di Palestine

note: Name for PYF
en: French Polynesia
fur: Polinesie francese

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
fur: Stât dal Qatar

note: Name for REU
en: Réunion
fur: Riunion

note: Name for ROU
en: Romania
fur: Romanie

note: Name for RUS
en: Russian Federation
fur: Russie, Federazion di

note: Name for RWA
en: Rwanda
fur: Ruanda

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
fur: Republiche dal Ruanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
fur: Arabie Saudide

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
fur: Ream de Arabie Saudide

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
fur: Republiche dal Sudan

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
fur: Republiche dal Senegal

note: Name for SGP
en: Singapore
fur: Singapôr

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
fur: Republiche di Singapôr

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fur: Gjeorgjie dal Sud e isulis Sandwich austrâls

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
fur: Sante Eline, Assension e Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
fur: Svalbard e Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
fur: Isolis Salomon

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
fur: Republiche de Sierra Leone

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
fur: Republiche di El Salvador

note: Name for SMR
en: San Marino
fur: S. Marin

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
fur: Republiche di S. Marin

note: Name for SOM
en: Somalia
fur: Somalie

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
fur: Republiche Federâl di Somalie

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
fur: Saint-Pierre e Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
fur: Serbie

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
fur: Republiche di Serbie

note: Name for SSD
en: South Sudan
fur: Sudan dal Sud

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
fur: Republiche dal Sudan dal Sud

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
fur: São Tomé e Príncipe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
fur: Republiche Democratiche di São Tomé e Príncipe

note: Name for SUR
en: Suriname
fur: Surinam

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
fur: Republiche di Surinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
fur: Slovachie

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
fur: Republiche slovache

note: Name for SVN
en: Slovenia
fur: Slovenie

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
fur: Republiche di Slovenie

note: Name for SWE
en: Sweden
fur: Svezie

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
fur: Ream di Svezie

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
fur: Ream di Eswatini

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
fur: Sint Maarten (part olandese)

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
fur: Republiche des Seychelles

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
fur: Republiche Arabe di Sirie

note: Common name for SYR
en: Syria
fur: Sirie

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
fur: Isulis Turks e Caicos

note: Name for TCD
en: Chad
fur: Çad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
fur: Republiche dal Çad

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
fur: Republiche dal Togo

note: Name for THA
en: Thailand
fur: Tailandie

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
fur: Ream di Tailandie

note: Name for TJK
en: Tajikistan
fur: Tazikistan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
fur: Republiche dal Tazikistan

note: Name for TKL
en: Tokelau
fur: Tokelauan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
fur: Timor Est

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
fur: Republiche Democratiche di Timor Est

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
fur: Ream di Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
fur: Trinidad e Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
fur: Republiche di Trinidad e Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
fur: Tunisie

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
fur: Republiche Tunisine

note: Name for TUR
en: Türkiye
fur: Turchie

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
fur: Republiche di Türkiye

note: Name for TUV
en: Tuvalu
fur: Tuvaluan

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
fur: Taiwan, Republiche di Cine

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
fur: Tanzanie, Republiche Unide di

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
fur: Republiche Unide di Tanzanie

note: Common name for TZA
en: Tanzania
fur: Tanzanie

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
fur: Republiche dal Uganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
fur: Ucraine

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
fur: Isulis minôrs esternis dai Stâts Unîts di Americhe

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
fur: Republiche orientâl dal Uruguay

note: Name for USA
en: United States
fur: Stâts Unîts

note: Official name for USA
en: United States of America
fur: Stâts Unîts di Americhe

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
fur: Republiche dal Uzbekistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
fur: Sante Sede (Stât de Citât dal Vatican)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
fur: Saint Vincent e Grenadine

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
fur: Venezuela, Republiche Bolivariane dal

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
fur: Republiche Bolivariane dal Venezuela

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
fur: Isulis Vergjinis, Ream Unît

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
fur: Isulis Vergjinis Britanichis

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
fur: Isulis Vergjinis, U.S.A.

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
fur: Isulis Vergjinis statunitensis

note: Name for VNM
en: Viet Nam
fur: Vietnam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
fur: Republiche Socialiste dal Vietnam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
fur: Republiche di Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
fur: Wallis e Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
fur: Stât indipendent di Samoa

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
fur: Republiche dal Yemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
fur: Sudafriche

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
fur: Republiche sudafricane

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
fur: Republiche dal Zambia

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
fur: Republiche dal Zimbabwe
