iso_639-2 - en to es translation catalogue (290 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
es: Abjaziano

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
es: Adigué

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
es: Lenguas afroasiáticas

note: Name for akk
en: Akkadian
es: Acadio

note: Name for ale
en: Aleut
es: Aleutiano

note: Name for alg
en: Algonquian languages
es: Algonquinas, lenguas

note: Name for alt
en: Southern Altai
es: Altai del Sur

note: Name for amh
en: Amharic
es: Ámárico

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
es: Inglés Arcaico (ca. 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
es: Apache, lenguas

note: Name for ara
en: Arabic
es: Árábe

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
es: Arameo oficial (700-300 AC); Arameo imperial (700-300 AC)

note: Name for arg
en: Aragonese
es: Aragonés

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
es: Mapudungun; mapuche

note: Name for art
en: Artificial languages
es: Lenguas artificiales

note: Name for asm
en: Assamese
es: Assamais

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
es: Asturiano; bable; leonés; asturleonés

note: Name for ath
en: Athapascan languages
es: Atabascas, lenguas

note: Name for aus
en: Australian languages
es: Australianas, lenguas

note: Name for aym
en: Aymara
es: Aymará

note: Name for aze
en: Azerbaijani
es: Azerbayano

note: Name for bad
en: Banda languages
es: Banda, lenguas

note: Name for bai
en: Bamileke languages
es: Bamileke, lenguas

note: Name for ban
en: Balinese
es: Balinés

note: Name for bat
en: Baltic languages
es: Lenguas bálticas

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
es: Beya

note: Name for bel
en: Belarusian
es: Bieloruso

note: Name for ben
en: Bengali
es: Bengalí

note: Common name for ben
en: Bangla
es: Bengalí

note: Name for ber
en: Berber languages
es: Lenguas bereberes

note: Name for bih
en: Bihari languages
es: Idiomas bihari

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
es: Lenguas bantúes

note: Name for bod
en: Tibetan
es: Tibetano

note: Name for bos
en: Bosnian
es: Bosnio

note: Name for bre
en: Breton
es: Bretón

note: Name for btk
en: Batak languages
es: Batak, lenguas

note: Name for bug
en: Buginese
es: buguinés

note: Name for bul
en: Bulgarian
es: Búlgaro

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
es: Blin (Bilin)

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
es: Lenguas de los indios de Centroamérica

note: Name for car
en: Galibi Carib
es: Galibi caribeño

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
es: Catalán, Valenciano

note: Name for cau
en: Caucasian languages
es: Lenguas caucásicas

note: Name for cel
en: Celtic languages
es: Lenguas celtas

note: Name for ces
en: Czech
es: Checo

note: Name for che
en: Chechen
es: Checheno

note: Name for chn
en: Chinook jargon
es: Chinook, jerga

note: Name for chr
en: Cherokee
es: cheroqui

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
es: Eslavo eclesiástico antiguo

note: Name for cmc
en: Chamic languages
es: Chamic, lenguas

note: Name for cnr
en: Montenegrin
es: Montenegrino

note: Name for cop
en: Coptic
es: Copto

note: Name for cor
en: Cornish
es: Córnico

note: Name for cos
en: Corsican
es: Corso

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
es: Criollos y pidgins basados en el inglés

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
es: Criollos y pidgins basados en el francés

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
es: Criollos y pidgins basados en el portugués

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
es: Tártaro de Crimea

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
es: Criollos y pidgins

note: Name for csb
en: Kashubian
es: Kashubiano

note: Name for cus
en: Cushitic languages
es: Idiomas cushísticos

note: Name for cym
en: Welsh
es: Galés

note: Name for dan
en: Danish
es: Danés

note: Name for day
en: Land Dayak languages
es: Idiomas de la tierra Dayak

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
es: Eslavo (Athapascan)

note: Name for deu
en: German
es: Alemán

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
es: Maldivo

note: Name for dra
en: Dravidian languages
es: Idiomas drávidos

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
es: Serbio Baja Edad Media

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
es: Neerlandés Medieval (ca. 1050-1350)

note: Name for dzo
en: Dzongkha
es: Butaní

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
es: Egipcio (Antiguo)

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
es: Griego Moderno (>1453)

note: Name for elx
en: Elamite
es: Elamita

note: Name for eng
en: English
es: Inglés

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
es: Ingles Medieval (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
es: Estonio

note: Name for eus
en: Basque
es: Vasco

note: Name for fao
en: Faroese
es: Feroés

note: Name for fas
en: Persian
es: Persa

note: Name for fij
en: Fijian
es: Fidji

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
es: Filipino

note: Name for fin
en: Finnish
es: Finés

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
es: Idiomas ugrofineses

note: Name for fra
en: French
es: Francés

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
es: Francés Medieval (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
es: Francés Arcaico (842-ca. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
es: Frisón septentrional

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
es: Frisón oriental

note: Name for fry
en: Western Frisian
es: Frisón occidental

note: Name for fur
en: Friulian
es: Friuliano

note: Name for gem
en: Germanic languages
es: Lenguas germánicas

note: Name for gil
en: Gilbertese
es: Gilbertés

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
es: Gaélico, escocés gaélico

note: Name for gle
en: Irish
es: Irlandés

note: Name for glg
en: Galician
es: Gallego

note: Name for glv
en: Manx
es: Manx [Gaélico de Manx]

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
es: Alemán, Alta Edad Media (ca. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
es: Alemán, Baja Edad Media (ca. 750-1050)

note: Name for got
en: Gothic
es: Gótico

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
es: Griego antiguo (<1453)

note: Name for grn
en: Guarani
es: Guaraní

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
es: Alemán suizo; alemánico; alsaciano

note: Name for guj
en: Gujarati
es: guyaratí

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
es: Haitiano; criollo haitiano

note: Name for hau
en: Hausa
es: Haussa

note: Name for haw
en: Hawaiian
es: Hawaiano

note: Name for heb
en: Hebrew
es: Hebreo

note: Name for hil
en: Hiligaynon
es: Hiligainón

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
es: Idiomas Himachali; Idiomas Pahari occidentales

note: Name for hit
en: Hittite
es: Hitita

note: Name for hrv
en: Croatian
es: Croata

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
es: Serbio Alta Edad Media

note: Name for hun
en: Hungarian
es: Húngaro

note: Name for hye
en: Armenian
es: Armenio

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
es: Yi Sinchuán

note: Name for ijo
en: Ijo languages
es: Ijo, lenguas

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
es: Interlingue

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
es: Interlingua (Asociación de la Lengua Auxiliar Internacional)

note: Name for inc
en: Indic languages
es: Idiomas índicos

note: Name for ind
en: Indonesian
es: Indonesio

note: Name for ine
en: Indo-European languages
es: Idiomas indoeuropeos

note: Name for ipk
en: Inupiaq
es: Inupiak

note: Name for ira
en: Iranian languages
es: Idiomas iraníes

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
es: Iroquíes, lenguas

note: Name for isl
en: Icelandic
es: Islandés

note: Name for ita
en: Italian
es: Italiano

note: Name for jav
en: Javanese
es: Javanés

note: Name for jpn
en: Japanese
es: Japonés

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
es: Judeo-Persa

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
es: Judeo-Árabigo

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
es: Groenlandés

note: Name for kan
en: Kannada
es: Canarés

note: Name for kar
en: Karen languages
es: Karen, lenguas

note: Name for kas
en: Kashmiri
es: Kashmir

note: Name for kat
en: Georgian
es: Georgiano

note: Name for kaz
en: Kazakh
es: Kazako

note: Name for kbd
en: Kabardian
es: Kabardiano

note: Name for khi
en: Khoisan languages
es: Idiomas khoisan

note: Name for khm
en: Central Khmer
es: Camboyano (jémer) central

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
es: Khotanés; Sakan

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
es: Kikuyu, Gikuyu

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
es: Kirghizo

note: Name for kor
en: Korean
es: Coreano

note: Name for kos
en: Kosraean
es: Kosraeano

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
es: Karachayo-Bálkaro

note: Name for krl
en: Karelian
es: Kareliano

note: Name for kro
en: Kru languages
es: Kru, lenguas

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
es: Kuanyama

note: Name for kur
en: Kurdish
es: Kurdo

note: Name for lad
en: Ladino
es: Ladino (Judeo-español)

note: Name for lao
en: Lao
es: laosiano

note: Name for lat
en: Latin
es: Latín

note: Name for lav
en: Latvian
es: Letón

note: Name for lez
en: Lezghian
es: Lezghiano

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
es: Limburgués

note: Name for lit
en: Lithuanian
es: Lituano

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
es: Luxemburgués

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
es: Luo (Kenia y Tanzania)

note: Name for mah
en: Marshallese
es: Marshall

note: Name for mal
en: Malayalam
es: malabar

note: Name for map
en: Austronesian languages
es: Idiomas austronesios

note: Name for mar
en: Marathi
es: Marath

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
es: Irlandés medieval (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
es: Micmac; mik'maq

note: Name for mis
en: Uncoded languages
es: Idiomas no codificados

note: Name for mkd
en: Macedonian
es: Macedonio

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
es: Idiomas mon-khemer

note: Name for mlg
en: Malagasy
es: Malgache

note: Name for mlt
en: Maltese
es: Maltés

note: Name for mnc
en: Manchu
es: Manchú

note: Name for mno
en: Manobo languages
es: Manobo, lenguas

note: Name for mon
en: Mongolian
es: Mongol

note: Name for mri
en: Maori
es: Maorí

note: Name for msa
en: Malay
es: Malayo

note: Name for mul
en: Multiple languages
es: Multiples lenguas

note: Name for mun
en: Munda languages
es: Munda, lenguas

note: Name for mwl
en: Mirandese
es: Mirandés

note: Name for mya
en: Burmese
es: Birmano

note: Name for myn
en: Mayan languages
es: Mayas, lenguas

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
es: Náhuatl, lenguas

note: Name for nai
en: North American Indian languages
es: Idiomas indios de norteamérica

note: Name for nap
en: Neapolitan
es: Neapolitano

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
es: Navajo

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
es: Ndebele del Sur; Ndebele meridional

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
es: Ndebele del Norte; Nbdele septentrional

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
es: Bajo alemán; bajo sajón; alemán, bajo; sajón, bajo

note: Name for nep
en: Nepali
es: Nepalés

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
es: Idiomas del Niger-Kordofanianos

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
es: Holandés, Flamenco

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
es: Noruego Nynorsk; Nynorsk, Noruego

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
es: Bokmål, Noruego; Noruego Bokmål

note: Name for non
en: Norse, Old
es: Noruego Antiguo

note: Name for nor
en: Norwegian
es: Noruego

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
es: Pedi; Sepedi; Sotho septentrional

note: Name for nub
en: Nubian languages
es: Nubias, lenguas

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
es: Newari clásico; Newari arcáico

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
es: Chewa; Chichewa; Nyanja

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
es: Occitano (después de 1500); Provenzal

note: Name for orm
en: Oromo
es: Oromo (Afan)

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
es: Ossetiano; Ossético

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
es: Turco otomano (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
es: Otomanas, lenguas

note: Name for paa
en: Papuan languages
es: Idiomas papúes

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
es: Panyabí; Penyabí

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
es: Persa antiguo (ca. 600-400 a.C.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
es: Idiomas filipinos

note: Name for phn
en: Phoenician
es: Fenicio

note: Name for pol
en: Polish
es: Polaco

note: Name for por
en: Portuguese
es: Portugués

note: Name for pra
en: Prakrit languages
es: Prakrit, lenguas

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
es: Provenzal antiguo (hasta 1500)

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
es: Reservado para uso local

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
es: Rarotongan; maorí de las islas Cook

note: Name for roa
en: Romance languages
es: Idiomas romances

note: Name for roh
en: Romansh
es: Romaní

note: Name for rom
en: Romany
es: Romaní

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
es: Rumano; Moldavo

note: Name for run
en: Rundi
es: Kiroundi

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
es: Valaco; arumano; macedorrumano

note: Name for rus
en: Russian
es: Ruso

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
es: Idiomas indios sudamericanos (Otros)

note: Name for sal
en: Salishan languages
es: Salishan, lenguas

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
es: Samaritano Arameo

note: Name for san
en: Sanskrit
es: Sánscrito

note: Name for scn
en: Sicilian
es: Siciliano

note: Name for sco
en: Scots
es: Escocés

note: Name for sem
en: Semitic languages
es: Idiomas semíticos

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
es: Irlandes arcaico (hasta 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
es: Signos, lenguas de

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
es: Singala; Cingalés

note: Name for sio
en: Siouan languages
es: Siouan, lenguas

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
es: Idiomas sino-tibetanos

note: Name for sla
en: Slavic languages
es: Idiomas eslavos

note: Name for slk
en: Slovak
es: Eslovaco

note: Name for slv
en: Slovenian
es: Esloveno

note: Name for sma
en: Southern Sami
es: Sami del Sur

note: Name for sme
en: Northern Sami
es: Sami del Norte

note: Name for smi
en: Sami languages
es: Idiomas sami

note: Name for smj
en: Lule Sami
es: Sami Lule

note: Name for smn
en: Inari Sami
es: Sami Inari

note: Name for smo
en: Samoan
es: Samoano

note: Name for sms
en: Skolt Sami
es: Sami Skolt

note: Name for som
en: Somali
es: Somalí

note: Name for son
en: Songhai languages
es: Songhay, lenguas

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
es: Sotho del Sur

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
es: Español; Castellano

note: Name for sqi
en: Albanian
es: Albanés

note: Name for srd
en: Sardinian
es: Sardo

note: Name for srp
en: Serbian
es: Serbio

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
es: Lenguas nilo-saharianas

note: Name for ssw
en: Swati
es: Siswati

note: Name for sun
en: Sundanese
es: Sondanés

note: Name for sux
en: Sumerian
es: Sumerio

note: Name for swe
en: Swedish
es: Sueco

note: Name for syc
en: Classical Syriac
es: Sirio clásico

note: Name for syr
en: Syriac
es: Siriaco

note: Name for tah
en: Tahitian
es: Tahitiano

note: Name for tai
en: Tai languages
es: Idiomas tailandeses

note: Name for tat
en: Tatar
es: Tataro

note: Name for tgk
en: Tajik
es: Tajiko

note: Name for tgl
en: Tagalog
es: Tagalo

note: Name for tha
en: Thai
es: Tailandés

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
es: Klingon; thIngan-Hol

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
es: Tonga (Islas Tonga)

note: Name for tsn
en: Tswana
es: Setchwana

note: Name for tuk
en: Turkmen
es: Turkmeno

note: Name for tup
en: Tupi languages
es: Tupi, lenguas

note: Name for tur
en: Turkish
es: Turco

note: Name for tut
en: Altaic languages
es: Idiomas altáicos

note: Name for twi
en: Twi
es: Tchi

note: Name for udm
en: Udmurt
es: Udmurto

note: Name for uga
en: Ugaritic
es: Ugarítico

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
es: Uiguro

note: Name for ukr
en: Ukrainian
es: Ukranio

note: Name for und
en: Undetermined
es: Indeterminado

note: Name for uzb
en: Uzbek
es: Uzbeko

note: Name for vie
en: Vietnamese
es: Vietnamita

note: Name for wak
en: Wakashan languages
es: Wakashas, lenguas

note: Name for wal
en: Walamo
es: Wolaita, Wolayitigna, Wolaitatuwa

note: Name for wen
en: Sorbian languages
es: Sorabianas, lenguas

note: Name for wln
en: Walloon
es: valón

note: Name for yid
en: Yiddish
es: Yidish

note: Name for ypk
en: Yupik languages
es: Yupik, lenguas

note: Name for zap
en: Zapotec
es: Zapoteca

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
es: Tamazight de Marruecos central

note: Name for zho
en: Chinese
es: Chino

note: Name for znd
en: Zande languages
es: Zande, lenguas

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
es: Sin contenido lingüístico; no aplicable

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
es: Zaza; dimili; dimli; kirdki; kirmanjki; zazaki
