iso_15924 - en to da translation catalogue (182 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
da: adlam

note: Name for Afak
en: Afaka
da: afaka

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
da: kaukasisk albansk

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
da: ahom, tai ahom

note: Name for Arab
en: Arabic
da: arabisk

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
da: arabisk (nastaliq variant)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
da: historisk aramæisk

note: Name for Armn
en: Armenian
da: armensk

note: Name for Avst
en: Avestan
da: avestisk

note: Name for Bali
en: Balinese
da: balinesisk

note: Name for Bamu
en: Bamum
da: bamum

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
da: bassa vah

note: Name for Batk
en: Batak
da: batak

note: Name for Beng
en: Bengali
da: bengalesisk

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
da: bhaiksuki

note: Name for Blis
en: Blissymbols
da: blissymboler

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
da: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
da: bramisk

note: Name for Brai
en: Braille
da: blindskrift

note: Name for Bugi
en: Buginese
da: buginesisk

note: Name for Buhd
en: Buhid
da: buhid

note: Name for Cakm
en: Chakma
da: chakma

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
da: oprindelige canadiske symboler

note: Name for Cari
en: Carian
da: kariansk

note: Name for Cham
en: Cham
da: cham

note: Name for Cher
en: Cherokee
da: cherokee

note: Name for Cirt
en: Cirth
da: cirt

note: Name for Copt
en: Coptic
da: koptisk

note: Name for Cprt
en: Cypriot
da: cypriotisk

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
da: kyrillisk

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
da: kyrillisk (oldkirkeslavisk variant)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
da: devanagari (nagari)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
da: deseret (mormon)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
da: Duployé-stenografi

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
da: ægyptisk demotisk

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
da: egyptisk hieratisk

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
da: egyptiske hieroglyffer

note: Name for Elba
en: Elbasan
da: elbasan

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
da: etiopisk (geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
da: Khutsuri (asomtavruli og nuskhuri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
da: georgisk (mkhedruli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
da: glagolitisk

note: Name for Goth
en: Gothic
da: gotisk

note: Name for Gran
en: Grantha
da: grantha

note: Name for Grek
en: Greek
da: græsk

note: Name for Gujr
en: Gujarati
da: gujarati

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
da: gurmukhi

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
da: han med bopomofo (alias for han + bopomofo)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
da: hangul (hangŭl, hangeul)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
da: han (hanzi, kanji, hanja)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
da: hanunoo (hanunóo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
da: han (forenklet variant)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
da: han (traditionel variant)

note: Name for Hatr
en: Hatran
da: hatran

note: Name for Hebr
en: Hebrew
da: hebraisk

note: Name for Hira
en: Hiragana
da: hiragana

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
da: anatolske hieroglyffer (luviske hieroglyffer, hittitiske hieroglyffer)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
da: pahawh hmong

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
da: japansk stavelsesskrift (alias for hiragana + katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
da: oldungarsk (ungarske runer)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
da: indus (harappan)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
da: olditaliensk (etruskisk, oskansk etc.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
da: jamo (alias for jamoundersættet af hangul)

note: Name for Java
en: Javanese
da: javanesisk

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
da: japansk (alias for han + hiragana + katakana)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
da: jurchen

note: Name for Kali
en: Kayah Li
da: kaya li

note: Name for Kana
en: Katakana
da: katakana

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
da: kharoshti

note: Name for Khmr
en: Khmer
da: khmerisk

note: Name for Khoj
en: Khojki
da: khojki

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
da: khitansk stor skrift

note: Name for Kits
en: Khitan small script
da: khitansk lille skrift

note: Name for Knda
en: Kannada
da: kannada

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
da: koreansk (alias for hangul + han)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
da: kpelle

note: Name for Kthi
en: Kaithi
da: kaithi

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
da: tai tham (lanna)

note: Name for Laoo
en: Lao
da: laotisk

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
da: latinsk (frakturvariant)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
da: latinsk (gælisk variant)

note: Name for Latn
en: Latin
da: latinsk

note: Name for Leke
en: Leke
da: leke

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
da: lepcha (róng)

note: Name for Limb
en: Limbu
da: limbu

note: Name for Lina
en: Linear A
da: lineær A

note: Name for Linb
en: Linear B
da: lineær B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
da: lisu (fraser)

note: Name for Loma
en: Loma
da: loma

note: Name for Lyci
en: Lycian
da: lykisk

note: Name for Lydi
en: Lydian
da: lydisk

note: Name for Mahj
en: Mahajani
da: mahajani

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
da: mandaisk, mandaeansk

note: Name for Mani
en: Manichaean
da: manichaeansk

note: Name for Marc
en: Marchen
da: marchen

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
da: mayahieroglyffer

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
da: mende kikakui

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
da: kursiv meroitisk

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
da: meroitiske hieroglyffer

note: Name for Mlym
en: Malayalam
da: malayalam

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
da: modi, modī

note: Name for Mong
en: Mongolian
da: mongolsk

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
da: moon (moonkode, moonskript, moontype)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
da: mro, mru

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
da: meitei mayek (meithei, meetei)

note: Name for Mult
en: Multani
da: multani

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
da: myanmarsk (burmesisk)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
da: gammelt nordarabisk (historisk nordarabisk)

note: Name for Nbat
en: Nabataean
da: nabateisk

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
da: newa, newar, newari, nepāla lipi

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
da: nakhi geba ('na-'khi ²ggŏ-¹baw, naxi geba)

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
da: n'ko

note: Name for Nshu
en: Nüshu
da: nüshu

note: Name for Ogam
en: Ogham
da: ogham

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
da: ol chiki (ol cemet’, ol, santali)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
da: Oldtyrkisk, Orkhonruner

note: Name for Orya
en: Oriya
da: oriya

note: Name for Osge
en: Osage
da: osage

note: Name for Osma
en: Osmanya
da: osmannisk

note: Name for Palm
en: Palmyrene
da: palmyrensk

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
da: pau cin hau

note: Name for Perm
en: Old Permic
da: oldpermisk

note: Name for Phag
en: Phags-pa
da: phags-pa

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
da: inskriptionspahlavisk

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
da: psalter pahlavi

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
da: book pahlavi

note: Name for Phnx
en: Phoenician
da: fønikisk

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
da: klingon (KLI pIqaD)

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
da: miao (pollard)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
da: inskriptionsparthiansk

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
da: reserveret til privat brug (start)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
da: reserveret til privat brug (slut)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
da: rejang (redjang, kaganga)

note: Name for Roro
en: Rongorongo
da: rongo-rongo

note: Name for Runr
en: Runic
da: runer

note: Name for Samr
en: Samaritan
da: samaritansk

note: Name for Sara
en: Sarati
da: sarati

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
da: oldsydarabisk

note: Name for Saur
en: Saurashtra
da: saurashtra

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
da: tegnskrift

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
da: shavisk (shaw)

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
da: sharada, sāradā

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
da: siddham, siddhaṃ, siddhamātṛkā

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
da: khudawadi, sindhi

note: Name for Sinh
en: Sinhala
da: singalesisk

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
da: sora sompeng

note: Name for Sund
en: Sundanese
da: sundanesisk

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
da: syloti nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
da: syrisk

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
da: syrisk (estrangelovariant)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
da: syrisk (vestlig variant)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
da: syrisk (østlig variant)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
da: tagbanwa

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
da: takri, tākrī, tāṅkrī

note: Name for Tale
en: Tai Le
da: tai le

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
da: tai lue

note: Name for Taml
en: Tamil
da: tamilsk

note: Name for Tang
en: Tangut
da: tangut

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
da: tai viet

note: Name for Telu
en: Telugu
da: telugu

note: Name for Teng
en: Tengwar
da: tengwar

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
da: tifinagh (berber)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
da: tagalog (baybayin, alibata)

note: Name for Thaa
en: Thaana
da: thaana

note: Name for Thai
en: Thai
da: thailandsk

note: Name for Tibt
en: Tibetan
da: tibetanske

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
da: tirhuta

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
da: ugaritisk

note: Name for Vaii
en: Vai
da: vai

note: Name for Visp
en: Visible Speech
da: synlig tale

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
da: warang citi (varang kshiti)

note: Name for Wole
en: Woleai
da: woleai

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
da: oldpersisk

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
da: cuneiform, sumero-akkadiansk

note: Name for Yiii
en: Yi
da: yi

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
da: kode for afsluttet skript

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
da: matematisk notation

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
da: symboler (emoji-variant)

note: Name for Zsym
en: Symbols
da: symboler

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
da: kode for uskrevne dokumenter

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
da: kode for uafsluttet skript

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
da: kode for ukodet skript
