iso_639-2 - en to cs translation catalogue (488 entries)

note: Name for aar
en: Afar
cs: afarština

note: Name for abk
en: Abkhazian
cs: abchazština

note: Name for ace
en: Achinese
cs: atěžština

note: Name for ach
en: Acoli
cs: ačoli (luoština)

note: Name for ada
en: Adangme
cs: adangmeština

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
cs: adygejština

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
cs: afro-asijské jazyky

note: Name for afh
en: Afrihili
cs: afrihilijština

note: Name for afr
en: Afrikaans
cs: afrikánština

note: Name for ain
en: Ainu
cs: ajnština

note: Name for aka
en: Akan
cs: akanština

note: Name for akk
en: Akkadian
cs: akkadština

note: Name for ale
en: Aleut
cs: aleutština

note: Name for alg
en: Algonquian languages
cs: algonkinské jazyky

note: Name for alt
en: Southern Altai
cs: jižní altajština

note: Name for amh
en: Amharic
cs: amharština

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
cs: angličtina, stará (cca 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
cs: angika

note: Name for apa
en: Apache languages
cs: apačské jazyky

note: Name for ara
en: Arabic
cs: arabština

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
cs: oficiální aramejština (700-300 př.n.l.); imperiální aramejština (700-300 př.n.l.)

note: Name for arg
en: Aragonese
cs: aragonská španělština

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
cs: mapudungun; mapuche

note: Name for arp
en: Arapaho
cs: arapaho

note: Name for art
en: Artificial languages
cs: umělé jazyky

note: Name for arw
en: Arawak
cs: arawacké jazyky

note: Name for asm
en: Assamese
cs: ásámština

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
cs: asturština; leónština; asturleónština

note: Name for ath
en: Athapascan languages
cs: athapaskánské jazyky

note: Name for aus
en: Australian languages
cs: australské jazyky

note: Name for ava
en: Avaric
cs: avarština

note: Name for ave
en: Avestan
cs: avestština

note: Name for awa
en: Awadhi
cs: avadhština (avadhí)

note: Name for aym
en: Aymara
cs: ajmarština

note: Name for aze
en: Azerbaijani
cs: ázerbájdžánština

note: Name for bad
en: Banda languages
cs: bandské jazyky

note: Name for bai
en: Bamileke languages
cs: bamilecké jazyky

note: Name for bak
en: Bashkir
cs: baskirština

note: Name for bal
en: Baluchi
cs: balúčština

note: Name for bam
en: Bambara
cs: bambarština

note: Name for ban
en: Balinese
cs: balijština

note: Name for bas
en: Basa
cs: basa

note: Name for bat
en: Baltic languages
cs: baltské jazyky

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
cs: bedža; bedawiyet

note: Name for bel
en: Belarusian
cs: běloruština

note: Name for bem
en: Bemba
cs: bembština

note: Name for ben
en: Bengali
cs: bengálština

note: Common name for ben
en: Bangla
cs: bengálština (bangla)

note: Name for ber
en: Berber languages
cs: berberské jazyky

note: Name for bho
en: Bhojpuri
cs: bhódžpurština

note: Name for bih
en: Bihari languages
cs: bihárské jazyky

note: Name for bik
en: Bikol
cs: bikolština

note: Name for bin
en: Bini; Edo
cs: bini; edo

note: Name for bis
en: Bislama
cs: bislámština

note: Name for bla
en: Siksika
cs: siksika

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
cs: bantuské jazyky (ostatní)

note: Name for bod
en: Tibetan
cs: tibetština

note: Name for bos
en: Bosnian
cs: bosenština

note: Name for bra
en: Braj
cs: bradžština

note: Name for bre
en: Breton
cs: bretonština

note: Name for btk
en: Batak languages
cs: batacké jazyky

note: Name for bua
en: Buriat
cs: burjatština

note: Name for bug
en: Buginese
cs: bugiština

note: Name for bul
en: Bulgarian
cs: bulharština

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
cs: blin; bilin

note: Name for cad
en: Caddo
cs: caddo

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
cs: indiánské jazyky střední Ameriky

note: Name for car
en: Galibi Carib
cs: karibština (galibi carib)

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
cs: katalánština

note: Name for cau
en: Caucasian languages
cs: kavkazské jazyky

note: Name for ceb
en: Cebuano
cs: cebuánština

note: Name for cel
en: Celtic languages
cs: keltské jazyky

note: Name for ces
en: Czech
cs: čeština

note: Name for cha
en: Chamorro
cs: čamoro

note: Name for chb
en: Chibcha
cs: čibča

note: Name for che
en: Chechen
cs: čečenština

note: Name for chg
en: Chagatai
cs: čagatajština

note: Name for chk
en: Chuukese
cs: čukčtina

note: Name for chm
en: Mari
cs: marijština

note: Name for chn
en: Chinook jargon
cs: činuk pidžin

note: Name for cho
en: Choctaw
cs: choctawština

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
cs: chipewyan; denésoliné

note: Name for chr
en: Cherokee
cs: čerokézština

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
cs: církevní slověnština; slověnština; stará bulharština

note: Name for chv
en: Chuvash
cs: čuvaština

note: Name for chy
en: Cheyenne
cs: čejenština

note: Name for cmc
en: Chamic languages
cs: čamské jazyky

note: Name for cnr
en: Montenegrin
cs: černohorština

note: Name for cop
en: Coptic
cs: koptština

note: Name for cor
en: Cornish
cs: kornština

note: Name for cos
en: Corsican
cs: korsičtina

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
cs: kreolština a jiné pidginy na základě angličtiny

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
cs: kreolština a jiné pidginy na základě francouzštiny

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
cs: kreolština a jiné pidginy na základě portugalštiny

note: Name for cre
en: Cree
cs: krí

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
cs: krymská tatarština; krymská turečtina

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
cs: kreolština a jiné pidginy

note: Name for csb
en: Kashubian
cs: kašubština

note: Name for cus
en: Cushitic languages
cs: kušitské jazyky

note: Name for cym
en: Welsh
cs: velština

note: Name for dak
en: Dakota
cs: dakotština

note: Name for dan
en: Danish
cs: dánština

note: Name for dar
en: Dargwa
cs: dargwa

note: Name for day
en: Land Dayak languages
cs: dajácké jazyky

note: Name for del
en: Delaware
cs: delawarština

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
cs: atabaské jazyky

note: Name for deu
en: German
cs: němčina

note: Name for dgr
en: Dogrib
cs: dogrib

note: Name for din
en: Dinka
cs: dinkština

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
cs: divehi; maledivština

note: Name for doi
en: Dogri
cs: dógrí

note: Name for dra
en: Dravidian languages
cs: drávidské jazyky

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
cs: dolnolužická srbština

note: Name for dua
en: Duala
cs: dualština

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
cs: nizozemština, středověká (cca 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
cs: djula

note: Name for dzo
en: Dzongkha
cs: bhútánština

note: Name for efi
en: Efik
cs: efik

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
cs: egyptština (starověká)

note: Name for eka
en: Ekajuk
cs: ekajuk

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
cs: řečtina, moderní (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
cs: elamština

note: Name for eng
en: English
cs: angličtina

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
cs: angličtina, středověká (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
cs: esperanto

note: Name for est
en: Estonian
cs: estonština

note: Name for eus
en: Basque
cs: baskičtina

note: Name for ewe
en: Ewe
cs: eweština

note: Name for ewo
en: Ewondo
cs: ewondo

note: Name for fan
en: Fang
cs: fang

note: Name for fao
en: Faroese
cs: faerština

note: Name for fas
en: Persian
cs: perština

note: Name for fat
en: Fanti
cs: fantiština

note: Name for fij
en: Fijian
cs: fidžijština

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
cs: filipínština

note: Name for fin
en: Finnish
cs: finština

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
cs: ugrofinské jazyky

note: Name for fon
en: Fon
cs: fonština

note: Name for fra
en: French
cs: francouzština

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
cs: francouzština, středověká (cca 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
cs: francouzština, stará (842-cca 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
cs: severofríština

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
cs: východofríština

note: Name for fry
en: Western Frisian
cs: západofríština

note: Name for ful
en: Fulah
cs: fulahština

note: Name for fur
en: Friulian
cs: furlanština

note: Name for gaa
en: Ga
cs: ga

note: Name for gay
en: Gayo
cs: gayo

note: Name for gba
en: Gbaya
cs: gbaya

note: Name for gem
en: Germanic languages
cs: germánské jazyky

note: Name for gez
en: Geez
cs: etiopština

note: Name for gil
en: Gilbertese
cs: kiribatština

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
cs: gaelština; skotská gaelština

note: Name for gle
en: Irish
cs: irština

note: Name for glg
en: Galician
cs: galicijština

note: Name for glv
en: Manx
cs: manština

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
cs: němčina, středověká vysoká (cca 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
cs: němčina, stará vysoká (cca 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
cs: góndština

note: Name for gor
en: Gorontalo
cs: gorontalo

note: Name for got
en: Gothic
cs: gótština

note: Name for grb
en: Grebo
cs: grebo

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
cs: řečtina, starověká (do 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
cs: guaranština

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
cs: švýcarská němčina, alemanská

note: Name for guj
en: Gujarati
cs: gudžarátština

note: Name for gwi
en: Gwich'in
cs: gwich`in

note: Name for hai
en: Haida
cs: haida

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
cs: haitská kreolština

note: Name for hau
en: Hausa
cs: hauština

note: Name for haw
en: Hawaiian
cs: havajština

note: Name for heb
en: Hebrew
cs: hebrejština

note: Name for her
en: Herero
cs: herero

note: Name for hil
en: Hiligaynon
cs: hiligayonština

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
cs: himáčalské jazuky; západní pahari

note: Name for hin
en: Hindi
cs: hindština

note: Name for hit
en: Hittite
cs: chetitština

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
cs: hmongština; mongština

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
cs: hiri motu

note: Name for hrv
en: Croatian
cs: chorvatština

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
cs: hornolužická srbština

note: Name for hun
en: Hungarian
cs: maďarština

note: Name for hup
en: Hupa
cs: hupa

note: Name for hye
en: Armenian
cs: arménština

note: Name for iba
en: Iban
cs: iban

note: Name for ibo
en: Igbo
cs: igbo

note: Name for ido
en: Ido
cs: ido

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
cs: s`čchuandština; nuosu

note: Name for ijo
en: Ijo languages
cs: idžské jazyky

note: Name for iku
en: Inuktitut
cs: inuktitut

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
cs: interlingue; occidental

note: Name for ilo
en: Iloko
cs: ilokánština

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
cs: Interlingua (Mezinárodní pomocná jazyková asociace)

note: Name for inc
en: Indic languages
cs: indické jazyky

note: Name for ind
en: Indonesian
cs: indonéština

note: Name for ine
en: Indo-European languages
cs: indo-evropské jazyky

note: Name for inh
en: Ingush
cs: inguština

note: Name for ipk
en: Inupiaq
cs: inupiak

note: Name for ira
en: Iranian languages
cs: íránské jazyky

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
cs: irokézské jazyky

note: Name for isl
en: Icelandic
cs: islandština

note: Name for ita
en: Italian
cs: italština

note: Name for jav
en: Javanese
cs: jávština

note: Name for jbo
en: Lojban
cs: lojban

note: Name for jpn
en: Japanese
cs: japonština

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
cs: judeo-perština

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
cs: judeo-arabština

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
cs: karakalpačtina

note: Name for kab
en: Kabyle
cs: kabulí

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
cs: kačjinština; jingpho

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
cs: kalmyčtina; grónština

note: Name for kam
en: Kamba
cs: kambština

note: Name for kan
en: Kannada
cs: kannadština

note: Name for kar
en: Karen languages
cs: karenské jazyky

note: Name for kas
en: Kashmiri
cs: kašmírština

note: Name for kat
en: Georgian
cs: gruzínština

note: Name for kau
en: Kanuri
cs: kanuri

note: Name for kaw
en: Kawi
cs: kawi

note: Name for kaz
en: Kazakh
cs: kazaština

note: Name for kbd
en: Kabardian
cs: kabardština

note: Name for kha
en: Khasi
cs: khásí

note: Name for khi
en: Khoisan languages
cs: khoisanské jazyky

note: Name for khm
en: Central Khmer
cs: centrální khmerština

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
cs: chotánština; Sakan

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
cs: kukujština

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
cs: rwandština

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
cs: kyrgyzština

note: Name for kmb
en: Kimbundu
cs: kimbundština

note: Name for kok
en: Konkani
cs: kónkánština

note: Name for kom
en: Komi
cs: komijština

note: Name for kon
en: Kongo
cs: konžština

note: Name for kor
en: Korean
cs: korejština

note: Name for kos
en: Kosraean
cs: kosrajština

note: Name for kpe
en: Kpelle
cs: kpelle

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
cs: karachay-balkarština

note: Name for krl
en: Karelian
cs: karelština

note: Name for kro
en: Kru languages
cs: kruské jazyky

note: Name for kru
en: Kurukh
cs: kurukh

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
cs: kuaňamština

note: Name for kum
en: Kumyk
cs: kumyčtina

note: Name for kur
en: Kurdish
cs: kurdština

note: Name for kut
en: Kutenai
cs: kutenai

note: Name for lad
en: Ladino
cs: ladinština

note: Name for lah
en: Lahnda
cs: lahndština

note: Name for lam
en: Lamba
cs: lambština

note: Name for lao
en: Lao
cs: laoština

note: Name for lat
en: Latin
cs: latina

note: Name for lav
en: Latvian
cs: lotyština

note: Name for lez
en: Lezghian
cs: lezgiština

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
cs: limburština

note: Name for lin
en: Lingala
cs: lingalština

note: Name for lit
en: Lithuanian
cs: litevština

note: Name for lol
en: Mongo
cs: mongština

note: Name for loz
en: Lozi
cs: lozština

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
cs: lucemburština

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
cs: luba-luluaština

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
cs: lubu-katanžština

note: Name for lug
en: Ganda
cs: ganda

note: Name for lui
en: Luiseno
cs: luiseňo

note: Name for lun
en: Lunda
cs: lundština

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
cs: luoština (Keňa a Tanzanie)

note: Name for lus
en: Lushai
cs: lušáí

note: Name for mad
en: Madurese
cs: madurština

note: Name for mag
en: Magahi
cs: magahština

note: Name for mah
en: Marshallese
cs: maršalština

note: Name for mai
en: Maithili
cs: maithilština

note: Name for mak
en: Makasar
cs: makasarština

note: Name for mal
en: Malayalam
cs: malajálamština

note: Name for man
en: Mandingo
cs: mandingština

note: Name for map
en: Austronesian languages
cs: malajsko-polynéské jazyky

note: Name for mar
en: Marathi
cs: maráthština

note: Name for mas
en: Masai
cs: masajština

note: Name for mdf
en: Moksha
cs: moksha

note: Name for mdr
en: Mandar
cs: mandarínština

note: Name for men
en: Mende
cs: mende

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
cs: irština, středověká (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
cs: micmac

note: Name for min
en: Minangkabau
cs: minangkabau

note: Name for mis
en: Uncoded languages
cs: nekatalogizované jazyky

note: Name for mkd
en: Macedonian
cs: makedonština

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
cs: mon-khmerské jazyky

note: Name for mlg
en: Malagasy
cs: malgaština

note: Name for mlt
en: Maltese
cs: maltézština

note: Name for mnc
en: Manchu
cs: manchu

note: Name for mni
en: Manipuri
cs: manipurština

note: Name for mno
en: Manobo languages
cs: manobské jazyky

note: Name for moh
en: Mohawk
cs: mohawk

note: Name for mon
en: Mongolian
cs: mongolština

note: Name for mos
en: Mossi
cs: mosi

note: Name for mri
en: Maori
cs: maorština

note: Name for msa
en: Malay
cs: malajština

note: Name for mul
en: Multiple languages
cs: více jazyků

note: Name for mun
en: Munda languages
cs: mundské jazyky

note: Name for mus
en: Creek
cs: krík

note: Name for mwl
en: Mirandese
cs: mirandština

note: Name for mwr
en: Marwari
cs: márvárština

note: Name for mya
en: Burmese
cs: barmština

note: Name for myn
en: Mayan languages
cs: májské jazyky

note: Name for myv
en: Erzya
cs: erzya

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
cs: nahuatlské jazyky

note: Name for nai
en: North American Indian languages
cs: severoamerické indiánské jazyky

note: Name for nap
en: Neapolitan
cs: neapolština

note: Name for nau
en: Nauru
cs: naurština

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
cs: navajština

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
cs: ndebelština jižní; Jižní Afrika

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
cs: ndebelština severní; Zimbabwe

note: Name for ndo
en: Ndonga
cs: ndondština

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
cs: němčina dolní; sasština dolní

note: Name for nep
en: Nepali
cs: nepálština

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
cs: bhasa, névárština

note: Name for nia
en: Nias
cs: nias

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
cs: nigersko-konžské jazyky

note: Name for niu
en: Niuean
cs: niue

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
cs: nizozemština; vlámština

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
cs: norština Nynorsk

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
cs: norština Bokmål

note: Name for nog
en: Nogai
cs: nogai

note: Name for non
en: Norse, Old
cs: norština, stará

note: Name for nor
en: Norwegian
cs: norština

note: Name for nqo
en: N'Ko
cs: n'ko

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
cs: pedi; sepedi; severní sothoština

note: Name for nub
en: Nubian languages
cs: núbijské jazyky

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
cs: klasická névárština; stará névárština; klasiká nepálská bhasa

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
cs: čičeva; čeva; ňandžština

note: Name for nym
en: Nyamwezi
cs: ňamwežština

note: Name for nyn
en: Nyankole
cs: nyankolština

note: Name for nyo
en: Nyoro
cs: nyorština

note: Name for nzi
en: Nzima
cs: nzima

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
cs: okcitánština (po 1500); provensálština

note: Name for oji
en: Ojibwa
cs: odžibwejština

note: Name for ori
en: Oriya
cs: orija

note: Name for orm
en: Oromo
cs: oromština

note: Name for osa
en: Osage
cs: osagština

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
cs: osečtina

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
cs: turečtina, osmanská (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
cs: osmanské jazyky

note: Name for paa
en: Papuan languages
cs: papuánské jazyky

note: Name for pag
en: Pangasinan
cs: pangsinan

note: Name for pal
en: Pahlavi
cs: pahlaví (střední perština)

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
cs: pampangau; kapampangan

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
cs: paňdžábština

note: Name for pap
en: Papiamento
cs: papiamento

note: Name for pau
en: Palauan
cs: palauština

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
cs: perština, stará (cca 600-400 př.nl.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
cs: filipínské jazyky

note: Name for phn
en: Phoenician
cs: foiničtina

note: Name for pli
en: Pali
cs: páli

note: Name for pol
en: Polish
cs: polština

note: Name for pon
en: Pohnpeian
cs: pohnpeiština

note: Name for por
en: Portuguese
cs: portugalština

note: Name for pra
en: Prakrit languages
cs: prákrtské jazyky

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
cs: provensálština, stará (do 1500)

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
cs: pašto

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
cs: vyhrazeno pro místní použití

note: Name for que
en: Quechua
cs: kečuánština

note: Name for raj
en: Rajasthani
cs: rádžasthánština

note: Name for rap
en: Rapanui
cs: rapanuiština

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
cs: rarotongština; maorština na Cookových ostrovech

note: Name for roa
en: Romance languages
cs: románské jazyky

note: Name for roh
en: Romansh
cs: rétorománština

note: Name for rom
en: Romany
cs: romština

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
cs: rumunština; moldavština; moldovština

note: Name for run
en: Rundi
cs: rundština

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
cs: arománština; arumánština; makedo-rumunština

note: Name for rus
en: Russian
cs: ruština

note: Name for sad
en: Sandawe
cs: sandawština

note: Name for sag
en: Sango
cs: sangština

note: Name for sah
en: Yakut
cs: jakutština

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
cs: jihoamerické indiánské jazyky (ostatní)

note: Name for sal
en: Salishan languages
cs: salishské jazyky

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
cs: samarština

note: Name for san
en: Sanskrit
cs: sanskrt

note: Name for sas
en: Sasak
cs: sasakština

note: Name for sat
en: Santali
cs: santálí

note: Name for scn
en: Sicilian
cs: sicilština

note: Name for sco
en: Scots
cs: skotština

note: Name for sel
en: Selkup
cs: selkupština

note: Name for sem
en: Semitic languages
cs: semitské jazyky

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
cs: irština, stará (do 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
cs: znakové jazyky

note: Name for shn
en: Shan
cs: šanština

note: Name for sid
en: Sidamo
cs: sidamo

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
cs: sinhálština

note: Name for sio
en: Siouan languages
cs: siouxské jazyky

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
cs: sinotibetské jazyky

note: Name for sla
en: Slavic languages
cs: slovanské jazyky

note: Name for slk
en: Slovak
cs: slovenština

note: Name for slv
en: Slovenian
cs: slovinština

note: Name for sma
en: Southern Sami
cs: sami jazyky, jižní

note: Name for sme
en: Northern Sami
cs: sami jazyky, severní

note: Name for smi
en: Sami languages
cs: sami jazyky

note: Name for smj
en: Lule Sami
cs: lule sami

note: Name for smn
en: Inari Sami
cs: inari sami

note: Name for smo
en: Samoan
cs: samojština

note: Name for sms
en: Skolt Sami
cs: skolt sami

note: Name for sna
en: Shona
cs: šonština

note: Name for snd
en: Sindhi
cs: sindhština

note: Name for snk
en: Soninke
cs: sonikština

note: Name for sog
en: Sogdian
cs: sogdijština

note: Name for som
en: Somali
cs: somálština

note: Name for son
en: Songhai languages
cs: songhajské jazyky

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
cs: sothoština, jižní

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
cs: španělština; kastilština

note: Name for sqi
en: Albanian
cs: albánština

note: Name for srd
en: Sardinian
cs: sardinština

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
cs: sranan tongo

note: Name for srp
en: Serbian
cs: srbština

note: Name for srr
en: Serer
cs: serer

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
cs: nilsko-saharské jazyky

note: Name for ssw
en: Swati
cs: svatština

note: Name for suk
en: Sukuma
cs: sukuma

note: Name for sun
en: Sundanese
cs: sundština

note: Name for sus
en: Susu
cs: susu

note: Name for sux
en: Sumerian
cs: sumerština

note: Name for swa
en: Swahili
cs: svahilština

note: Name for swe
en: Swedish
cs: švédština

note: Name for syc
en: Classical Syriac
cs: Klasická syrština

note: Name for syr
en: Syriac
cs: syrština

note: Name for tah
en: Tahitian
cs: tahitština

note: Name for tai
en: Tai languages
cs: thajské jazyky

note: Name for tam
en: Tamil
cs: tamilština

note: Name for tat
en: Tatar
cs: tatarština

note: Name for tel
en: Telugu
cs: telugu

note: Name for tem
en: Timne
cs: temne

note: Name for ter
en: Tereno
cs: tereno

note: Name for tet
en: Tetum
cs: tetumština

note: Name for tgk
en: Tajik
cs: tadžičtina

note: Name for tgl
en: Tagalog
cs: tagalština

note: Name for tha
en: Thai
cs: thajština

note: Name for tig
en: Tigre
cs: tigrejština

note: Name for tir
en: Tigrinya
cs: tigriňa

note: Name for tiv
en: Tiv
cs: tivština

note: Name for tkl
en: Tokelau
cs: tokelauština

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
cs: klingonština; tlhIngan-Hol

note: Name for tli
en: Tlingit
cs: tlingit

note: Name for tmh
en: Tamashek
cs: tamašek

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
cs: tongština (nyasa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
cs: tongština (tonžské ostrovy)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
cs: tok pisin

note: Name for tsi
en: Tsimshian
cs: tsimshijské jazyky

note: Name for tsn
en: Tswana
cs: tswanština (čwanština)

note: Name for tso
en: Tsonga
cs: tsongština

note: Name for tuk
en: Turkmen
cs: turkmenština

note: Name for tum
en: Tumbuka
cs: tumbukština

note: Name for tup
en: Tupi languages
cs: tupi jazyky

note: Name for tur
en: Turkish
cs: turečtina

note: Name for tut
en: Altaic languages
cs: altajské jazyky

note: Name for tvl
en: Tuvalu
cs: tuvalština

note: Name for twi
en: Twi
cs: twi

note: Name for tyv
en: Tuvinian
cs: tuvština

note: Name for udm
en: Udmurt
cs: udmurtština

note: Name for uga
en: Ugaritic
cs: ugaritština

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
cs: ujgurština

note: Name for ukr
en: Ukrainian
cs: ukrajinština

note: Name for umb
en: Umbundu
cs: umbundu

note: Name for und
en: Undetermined
cs: neurčitý

note: Name for urd
en: Urdu
cs: urdština

note: Name for uzb
en: Uzbek
cs: uzbečtina

note: Name for vai
en: Vai
cs: vai

note: Name for ven
en: Venda
cs: vendština

note: Name for vie
en: Vietnamese
cs: vietnamština

note: Name for vol
en: Volapük
cs: volapük

note: Name for vot
en: Votic
cs: votiatština

note: Name for wak
en: Wakashan languages
cs: wakashské jazyky

note: Name for wal
en: Walamo
cs: walamština

note: Name for war
en: Waray
cs: waray

note: Name for was
en: Washo
cs: washo

note: Name for wen
en: Sorbian languages
cs: lužická srbština

note: Name for wln
en: Walloon
cs: valonština

note: Name for wol
en: Wolof
cs: wolofština

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
cs: kalmyčtina

note: Name for xho
en: Xhosa
cs: xhosština

note: Name for yao
en: Yao
cs: jaoština

note: Name for yap
en: Yapese
cs: japština

note: Name for yid
en: Yiddish
cs: jidiš

note: Name for yor
en: Yoruba
cs: jorubština

note: Name for ypk
en: Yupik languages
cs: yupik

note: Name for zap
en: Zapotec
cs: zapotéčtina

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
cs: blissymboly; blissymbolika; bliss

note: Name for zen
en: Zenaga
cs: zenaga

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
cs: standardní marocký tamazight

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
cs: čuangština

note: Name for zho
en: Chinese
cs: čínština

note: Name for znd
en: Zande languages
cs: zandské jazyky

note: Name for zul
en: Zulu
cs: zuluština

note: Name for zun
en: Zuni
cs: zunijština

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
cs: bez lingvistického obsahu; nepoužitelné

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
cs: zaza; dimili; dimli; kirdki; kirmanjki; zazaki
